reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie w świetle przepisów o podatku dochodowym

Jeżeli umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie podatnikowi, która uzyskuje przychody z tytułu umowy zlecenia, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Skorzystaj z KALKULATORA UMÓW ZLECENIA 2003-2014

W interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPB1/415-984/13-2/KS Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odpowiedział na pytanie postawione przez podatnika, który jako osoba fizyczna prowadził działalność gospodarczą w postaci usług rachunkowo- księgowych. Jednocześnie w ramach umowy cywilnoprawnej zlecenia chciał świadczyć swoje usługi na rzecz innego podmiotu o treści pokrywającej się z prowadzoną działalnością. W związku z tym, z tytułu umowy cywilnoprawnej chciał uzyskać możliwości odpisania kosztów uzyskania przychodów w postaci 20% ryczałtu.

Podatnik spytał organ podatkowy o możliwość zawarcia umowy zlecenia, a tym samym zastosowania zryczałtowanej, 20% stawki kosztów uzyskania przychodów, gdy jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą o charakterze usług rachunkowo- księgowych, których treść w Polskiej Klasyfikacji Działalności jest zbieżna.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS


Zlecenie i działalność - to możliwe


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje świadczenie usług na podstawie umowy cywilnoprawnej jako działalność wykonywaną osobiście. Regulacja ta, zawarta w art. 13 pkt. 8 lit. a, stawia warunek, aby działalność ta wykonywana była przez osobę fizyczną i aby przychody z nią związane nie pochodziły z prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Istotne będzie zatem rozpatrzenie w tym przypadku treści zawartej umowy zlecenia, którą strony mogą ułożyć wedle swego uznania tak, aby nie była ona sprzeczna z literą prawa i nie służyła do jego obejścia. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, może zatem jednocześnie zawrzeć umowę zlecenia z drugim podmiotem, która zaklasyfikowana będzie jako przychód z innego źródła niż działalność podstawowa.

Umowa o pracę a umowa zlecenie - co można zyskać?


Podporządkowanie jak w umowie o pracę


Przesłanką do oddzielnej kwalifikacji umowy cywilnoprawnej - nawet takiej, której treść pokrywa się z zakresem działalności gospodarczej - stanowi art. 5b ust. 1 ustawy. Odpowiedzialność za rezultat wykonywanych czynności w ramach umowy w stosunku do osób trzecich ma ponosić zleceniodawca. To na jego ryzyko i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym miejscu i czasie ma być wykonywana działalność.

Zapraszamy na forum Księgowość


Swoboda umów - swoboda wyboru opodatkowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 10.04.2014

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama