REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy 2025 - kalendarz. Długie weekendy i niedziele handlowe. Kiedy brać urlop, łączyć go ze świętami i weekendami i dłużej wypoczywać?

2025 rok, dni wolne od pracy, wakacje, długie weekendy, majówka, urlop
Dni wolne od pracy w 2025 r. Długie weekendy, majówka, święta, niedziele handlowe. Kiedy brać urlop by mieć dłuższy wypoczynek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak w roku 2025 wypadają poszczególne święta (np. Wielkanoc, Boże Narodzenie), długie weekendy, czy majówka? Ile mamy dni wolnych przypadających w soboty, za które pracodawcy muszą wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny? Kiedy najlepiej wziąć urlop, by połączyć go ze świętami i długimi weekendami i mieć dłuższy wypoczynek? A kiedy w 2025 roku wypadają niedziele handlowe?
rozwiń >

Ile dni wolnych od pracy w 2025 roku? Soboty, niedziele i święta wolne od pracy

W 2025 roku i to nawet bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego będziemy mieli 116 dni wolnych od pracy. Tyle jest bowiem w 2025 roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy.

Jeżeli wykorzystamy w przyszłym roku urlop wypoczynkowy, należny pracownikom na podstawie kodeksu pracy, to - podobnie jak w 2024 roku - także w 2025 roku na każdy dzień odpoczynku przypadnie ok. 2 dni pracy (w sumie dni pracy będzie 250).

REKLAMA

Autopromocja

Święta wolne od pracy w 2025 roku 

Na podstawie Ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. (Dz. U. 1951 Nr 4 poz. 28  - tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) w 2025 roku będziemy mieć następujące święta, które są dniami wolnymi od pracy:
1 stycznia (środa) Nowy Rok, 
6 stycznia (poniedziałek) Święto Trzech Króli,
20 kwietnia (niedziela) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
21 kwietnia (poniedziałek) drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja (czwartek) Święto Państwowe (Święto Pracy),
3 maja (sobota) Święto Narodowe Trzeciego Maja,
8 czerwca (niedziela) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
19 czerwca (czwartek) dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia (piątek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego,
1 listopada (sobota) Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia (środa) Wigilia - (Uwaga! Ten dzień wolny wynika z ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, opublikowanej 30 grudnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw - poz. 1965. Ustawa ta wejdzie w życie 1 lutego 2025 r.),
25 grudnia (czwartek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
26 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (drugi dzień).

Same tylko zwykłe weekendy (soboty i niedziele) to w całym 2025 roku 104 dni wolne od pracy. Do tego dodać trzeba 10 dni świąt, które wypadają w dniach roboczych, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. 

Ponadto pracownicy mają prawo (na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu pracy) do odebrania (w porozumieniu z pracodawcą) jednego dnia za święto wypadające w sobotę. W 2025 roku taka sytuacja dotyczy dwóch dni: Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 maja) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada). 

W sumie w 2025 roku jest 116 dni wolnych od pracy i to nadal bez wykorzystania urlopu wypoczynkowego, który standardowo daje większości pracowników (z co najmniej rocznym stażem pracy) możliwość wykorzystania 26 dni na wypoczynek od pracy. 

Szansa na pierwszy dłuższy weekend na początku stycznia 

W 2025 roku Nowy Rok wypada w środę, a święto Trzech Króli (6 stycznia) - w poniedziałek. Jeżeli weźmiemy urlop w czwartek 2 stycznia i piątek 3 stycznia, to w sumie uzbiera się aż 6 dni wolnych w jednym ciągu. 
A gdyby dodatkowo wziąć 3 dni urlopu pod koniec 2024 roku (piątek 27 grudnia, poniedziałek 30 grudnia i wtorek 31 grudnia, to kosztem 5 dni urlopu możemy się cieszyć nieprzerwanym odpoczynkiem trwającym w sumie 13 dni (od 25 grudnia do 6 stycznia). Takie wejście w Nowy Rok pozwoli na pewno nabrać sił do pracy. Tylko, czy pracodawca pozwoli na tak długą absencję w pracy?

 Polecamy Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 r.

Święta Wielkanocne 2025

Na kolejny dłuższy weekendowo-świąteczny, 3-dniowy wypoczynek trzeba będzie czekać – jak zwykle – ok. trzech miesięcy – do Świąt Wielkanocnych, które w 2025 roku wypadają w dniach 20-21 kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Majówka 2025 - 1 dzień urlopu da 4 dni wypoczynku (a może i 5)

Święto 1 Maja wypada w 2025 roku w czwartek. Gdy następnego dnia (2 maja - piątek) weźmiemy urlop, to będziemy mieli 4 dni wypoczynku. Ale uwaga! Święto 3 Maja wypada w 2025 r. w sobotę, a w takim przypadku pracodawca musi dać dodatkowy dzień wolny „w tygodniu”. Najczęściej ten dodatkowy dzień wolny pracodawcy dają „w okolicy” tego święta, a więc być może w poniedziałek 5 maja albo w środę 30 kwietnia. W takiej sytuacji majówka wolna od pracy wydłuży się do 5 dni.

Boże Ciało 2025

Boże Ciało wypada w 2025 roku 19 czerwca (oczywiście w czwartek). A zatem (tradycyjnie) wystarczy wziąć 1 dzień urlopu w piątek 20 czerwca, by mieć 4-dniowy długi weekend.

3-dniowy weekend w sierpniu

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny połączone ze Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia) w 2025 roku przypada w piątek. To daje 3-dniowy weekend.

Dni wolne w listopadzie 

Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w 2025 roku w sobotę. Dlatego pracodawca musi dać dodatkowy dzień wolny „w tygodniu”. Jeżeli ten dzień pracodawca wyznaczy na  piątek 31 października albo na poniedziałek 3 listopada, to pracownik może mieć 3-dniowy weekend.

Dzień Niepodległości (11 listopada) wypada w 2025 roku we wtorek. A zatem jeden dzień urlopu w poniedziałek 10 listopada da 4 dni wolne od pracy w jednym ciągu.

Święta Bożego Narodzenia w 2025 roku 

W 2025 roku Święta Bożego Narodzenia obchodzimy w środku tygodnia. Wigilia wypada bowiem w środę. A pierwszy i drugi dzień Świąt – odpowiednio – w środę i czwartek). 
Nowością w 2024 roku ma być wolna od pracy Wigilia - 24 grudnia (środa) (Uwaga! Ten dzień wolny wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. zmieniającej ustawę o dniach wolnych od pracy - ale proces legislacyjny tej ustawy jeszcze się nie zakończył)

Jeżeli „zachomikujemy” na koniec roku 3 dni urlopu (29-31 grudnia – pon-śr) i dodatkowo weźmiemy jeden dzień urlopu 2 stycznia 2026 r. (czwartek), to razem możemy odpoczywać na przełomie roku całe 12 dni. A z urlopem 5 stycznia nawet 14 dni.

Niedziele handlowe 2025

Na podstawie art. 7 Ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz nie obowiązuje w:
1) kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia;
2) niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
3) ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw, opublikowanej 30 grudnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw - poz. 1965), dodała jeszcze jedną niedzielę "handlową", tak więć przed Wigilią będą w sumie 3 niedziele z handlem detalicznym. Ustawa ta wejdzie w życie 1 lutego 2025 r.

Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające tę niedzielę.
Z mocy ww. przepisu, gdy w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu przypada święto, stosuje się przepis dotyczący zakazu handlu w niedziele i święta.

A zatem w 2025 roku niedzielami handlowymi będą następujące niedziele:
26 stycznia,
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia,
14 grudnia,
21 grudnia.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

REKLAMA

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

REKLAMA

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA