Powrót z urlopu wychowawczego a zmiana czasu pracy

REKLAMA
Przepisy pozwalają zarówno matce, jak i ojcu, na wspólne przebywanie na urlopie wychowawczym, ale tylko przez 4 miesiące. Prawo takie wynika z art. 186 § 6 Kodeks pracy. Identycznie należy postąpić w sytuacji, gdy jeden z rodziców przebywa na urlopie wychowawczym lub ma obniżony etat,wówczas to, drugi z rodziców takie obniżenie etatu może mieć też, ale tylko przez okres 4 miesięcy.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym i zdecyduje się na powrót do pracy ma prawo do obniżenia etatu. Obniżenie etatu może być maksymalnie do ½ etatu. O takim przywileju mówi art. 186 § 7 Kodeksu Pracy. Pracownik, aby mógł obniżyć swój etat musi do pracodawcy złożyć wniosek o obniżenie etatu, a pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na takie obniżenie etatu.
Obniżenie etatu nie może trwać dłużej niż okres, w którym pracownik mógłby przebywać na urlopie wychowawczym. Wniosek o obniżenie etatu powinien być złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu 2 tygodni, wówczas pracodawca obniża etat po upływie tego terminu od dnia złożenia takiego wniosku. Obniżenie etatu jest równocześnie związane z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę. Zastosowanie ma tutaj przepis art. 80 Kodeksu Pracy, który mówi o tym, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineNowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia
W sytuacji gdy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, pracodawca może w tym czasie zmienić warunki umowy, jednak może to nastąpić jedynie na podstawie wniosku pracownika. Pracownik może złożyć pracodawcy propozycję w jakich godzinach chciałby pracować, natomiast pracodawca jeśli widzi w tym przeszkody nie ma obowiązku by wyrazić na to zgodę. Wskazanie godzin pracy najdogodniejszych dla pracownika jest tylko propozycją a decyzja o wyrażeniu zgody lub jej braku zostaje w gestii pracodawcy.
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
Kup książkę:
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyceWeź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPodsumowując pracownik, który powraca z urlopu wychowawczego ma prawo do obniżenia etatu, ale nie ma prawa do narzucenia pracodawcy godzin, w których chciałby pracować. Należy pamiętać, że praca w obniżonym wymiarze etatu jednocześnie zmniejsza wymiar przysługującego urlopu wychowawczego.
Wniosek o obniżenie czasu pracy może być składany kilkukrotnie. Pracownik za wcześniejszą zgodą pracodawcy może zrezygnować z urlopu wychowawczego lub obniżenia etatu w każdej chwili. O takiej zmianie pracownik powinien poinformować pracodawcę na 30 dni przed zmianą. Przede wszystkim należy pamiętać, pracownik, który złoży wniosek o obniżenie etatu od dnia złożenia tego wniosku podlega ochronie stosunku pracy. Oznacza, to że przez rok od dnia złożenia tego wniosku pracownik jest chroniony przed zwolnieniem z pracy.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: