Jakie podwyżki dla nauczycieli w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Związki zawodowe chcą podwyżek dla nauczycieli
- Od stycznia 2023 wynagrodzenia nauczycieli w górę o prawie 8 proc
- Minister o braku w budżecie
- Zapowiedź protestów
Związki zawodowe chcą podwyżek dla nauczycieli
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w środę w Polsat News pytany był m.in. podwyżkę dla nauczycieli i o to, czy rząd wsłuchuje się w głosy nauczycielskich związków zawodowych i nauczycieli, którzy mówią, że chcieliby zarabiać więcej i godnie żyć.
REKLAMA
"Sam jestem nauczycielem z wykształcenia, ponad 20 lat uczyłem w szkole, mam wielu znajomych, którzy nadal w tym zawodzie pracują i my także dostrzegamy konieczność podniesienia wynagrodzeń. Postulujemy to już od wielu lat. W ciągu siedmiu lat podnieśliśmy wynagrodzenia nauczycieli o 36 proc. Teraz od 1 września nauczyciele rozpoczynający pracę będą mieli znaczącą podwyżkę – 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia. Wydaje się to dosyć dużo" – powiedział Piontkowski.
Od stycznia 2023 wynagrodzenia nauczycieli w górę o prawie 8 proc
"Rozmawiamy także o wzroście wynagrodzeń od stycznia przyszłego roku. Rada Ministrów, przyjmując projekt ustawy budżetowej, wskazała tam, że nauczyciele, tak jak cała sfera budżetowa, będą mieli podniesione wynagrodzenia o prawie 8 proc." – poinformował wiceminister.
Odniósł się do stwierdzenia, że słychać o ewentualnych protestach nauczycieli. "Rozmawiamy ze związkowcami, rozmawiamy z samorządami i innymi środowiskami zainteresowanymi tym, co się dzieje w oświacie. Rozumiemy, że nie zawsze nasz punkt widzenia jest taki sam jak związków zawodowych, ale też trzeba brać pod uwagę realne możliwości państwa. Pamiętajmy, że tuż za granicą toczy się wojna, więc musimy w związku z tym znacznie zwiększyć wydatki obronne o kilkadziesiąt miliardów złotych. Inflacja, drożejące ceny energii powodują, że próbujemy obniżyć skutki, które są odczuwalne przez zwykłego człowieka, a to kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych. Musimy także rozmawiać o tym, aby poziom wynagrodzeń osób ze sfery budżetowej był stopniowo podnoszony, stąd w miarę możliwości staramy się to robić" – mówił.
Minister o braku w budżecie
Wskazał, że "nie da się nagle, z dnia na dzień, zrealizować jednego z postulatów, który mówi, że od już, od dzisiaj, trzeba podnieść wynagrodzenia o 20 proc., bo to są kolejne miliardy złotych, których w budżecie po prostu nie ma".
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2023 r. W komunikacie po posiedzeniu rządu, gdy przedstawiano informację na temat niezbędnych środków na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań, jak również na realizację nowych, podano: "wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc." oraz "wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli na poziomie 7,8 proc. (przy jednoczesnym wzroście subwencji oświatowej o 8 mld zł względem budżetu na 2022 r.) – od 1 stycznia 2023 r. (po podwyżce w maju 2022 r. o 4,4 proc. dla wszystkich i 20 proc. dla najmniej zarabiających nauczycieli od 1 września 2022 r.)".
Zapowiedź protestów
Związki chcą zmiany systemu wynagradzania nauczycieli poprzez powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
W środę w ubiegłym tygodniu prezydium Zarządu Głównego ZNP podjęło uchwałę, w której postanowiło ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach związku, m.in. przez oflagowanie i oplakatowanie placówek, a także zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną o narastających problemach systemu edukacji. 1 września spotyka się po raz kolejny Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", aby umówić aktualną sytuację w oświacie i zdecydować o dalszych krokach związku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat