REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Średnie wynagrodzenie zbliża się do 8 tys. zł. Jak ten szybki wzrost płac wpłynie na inflację?
Średnie wynagrodzenie zbliża się do 8 tys. zł. Jak ten szybki wzrost płac wpłynie na inflację?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Średnie wynagrodzenie brutto w październiku 2023 r. wyniosło 7 tys. 545 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 12,8%, a konsensus analityków przewidywał dynamikę 11,8%. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,2 proc., także mocniej od prognoz, w których zakładano 1,2%. Średnie wynagrodzenia w ujęciu realnym, czyli po korekcie o inflację, urosło w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Dla porównania w sierpniu i wrześniu roczna dynamika wyniosła odpowiednio 11,9 proc. i 10,3 proc.

Autopromocja

Dwucyfrowe tempo wzrostu płac jest czynnikiem napędzającym inflację

Inflacja w październiku obniżyła się do 6,6%. rok do roku, co oznacza, że średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających powyżej 9 osób w ubiegłym miesiącu można było realnie aż o 6,2% wyższe. Październik był trzecim z rzędu miesiącem z dodatnią realną dynamiką płac. Płace realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r.

- Wysoki wzrost wynagrodzeń utrzymywał się w okresie bardzo wysokiej inflacji, choć były miesiące, gdy realna dynamika płac i funduszu płac była jednak głęboko ujemna, a wówczas obawiano się, że to może być czynnik ciążący wzrostowi gospodarczemu – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Teraz ta sytuacja się odwraca, co jest tym bardziej istotne, że inflacja prawdopodobnie do I kwartału 2024 r. spadnie do poziomu 5%, ale później zacznie rosnąć.

Regularne dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r.

Realny wzrost wynagrodzeń a cel inflacyjny

Spadek inflacji w najbliższych miesiącach będzie związany z efektem bazy, przed rokiem na przykład bardzo drożała energia elektryczna. Teraz może być równie droga lub nieco droższa (jeżeli utrzymane zostanie mrożenie taryf), ale ze względu na efekt bazy liczony rok do roku dynamika inflacji z nią związana będzie już bardzo niska. Może nawet obniżać ogólną inflację CPI.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dynamika konsumpcji znów rośnie. Sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w październiku do 4,8% r/r wobec 3,6% we wrześniu, kształtując się powyżej konsensu rynkowego (4,6%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w październiku o 2,1% m/m, a tym samym zwiększyła się piąty miesiąc z rzędu i ukształtowała się na najwyższym poziomie w historii. Z kolei dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w październiku do 2,8% r/r (najwyżej od września 2022 r.) wobec -0,3% we wrześniu.

Spadająca zewnętrzna inflacja, która na przykład w USA jest już bliska celu inflacyjnego, ułatwia obniżanie inflacji w Polsce. Dla nas tym bardziej istotna okaże się inflacja bazowa, a więc takie czynniki wewnętrzne jak realny wzrost wynagrodzeń i konsumpcji, jeszcze bardziej spowolnią w Polsce dochodzenie do takiego celu (mamy dwukrotnie wyższą inflację niż w USA, choć cel inflacyjny jest podobny, 2% w USA i 2,5% w Polsce).

- Gdy Fed i EBC zaczną obniżać stopy procentowe, uznając że są na dobrej drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego, to popyt światowy zacznie rosnąć i presja inflacyjna w Polsce będzie wyższa – dodaje ekspert XTB. – Jeżeli popyt konsumpcyjny w Polsce będzie się nadal odradzał, to ponownie zaczniemy oddalać się od celu inflacyjnego. Tym bardziej istotne staje się, jaka będzie polityka nowego rządu.

Przedwyborcze obietnice były bardzo wygórowane, ze strony wszystkich partii usłyszeliśmy licytację zwiększającą wydatki rządowe. Pozytywne jest natomiast to, że RPP po wyborach parlamentarnych nie obniżyła stóp procentowych.

- RPP „magicznie” zmieniła stanowisko i nagle nie widzi potrzeby obniżania stóp procentowych, to jest element, który trochę pomoże – komentuje P.Kwiecień z XTB. – Układ puzzli jest bardzo skomplikowany, także ze względu na zagrożenie recesją europejskiej gospodarki, która jest w gorszym stanie, gdy jednocześnie amerykańska radzi sobie lepiej. Stymulowanie popytu może być dla nas niebezpieczne.

 
Jak bardzo ożywi inflację zaskakująco wysoki wzrost wynagrodzeń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kormad
    2023-11-30 19:57:09
    W Anglii piekłem chleb za 14 funtów na godzinę czyli za 70 zł. Chleb sprzedawał się za 70 pensów do 1.4 funta czyli 3-7 zł, porównywalnie jak w Polsce. Z tej piekarni żył właściciel z rodziną i nas 4 pracowników. Proszę nie bredzić że w Polsce placąc pracownikowi 22 zł na godzinę ktoś ucierpi na podniesieniu minimalnej. Na zachodzie koszty wynajmu i energii są wyższe 50-100%, koszt pracownika 300-400% Ceny produktów są jednak porównywalne i każdy żyje dostatnio.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA