reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > 12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców

12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zawiera on propozycję ustalenia minimalnej stawki godzinowej, w wysokości 12 zł brutto, dla osób pracujących na umowach zlecenie i innych umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Podwyższenie stawki godzinowej zostało zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w expose. O ile jednak dla osób zatrudnionych na etacie minimalne wynagrodzenie jest ustalane przez rząd, to do tej pory nie było możliwości ustalania stawek dla osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Teraz jednak taka możliwość ma się pojawić, dzięki omawianej nowelizacji.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

Podwyżka dla zleceniobiorców

Minimalna stawka wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowy zlecenia i  – po wejściu w życie ustawy – zostać podniesiona do 12 zł za godzinę. W roku bieżącym minimalne wynagrodzenie za pracę (ale dla etatowców )wynosi 1850 zł miesięcznie, co daje ok. 11,6 zł za godzinę. Przy liczbie dni pracujących w całym roku – w 2016 r. będzie ich np. 252 – dałoby to minimalną pensję miesięczną na poziomie 2016 zł, a więc o 166 zł wyższą niż przy obecnie obowiązujących stawkach. Zapewne nowa stawka obejmie także osoby zatrudnione na etacie.

Jednak nie tylko stawka się zmienia. Zgodnie z projektem ustawy, taki koszt pracy ma obowiązywać bez względu na to, jaką formę ma umowa z osobą zatrudnioną. A więc co najmniej tyle trzeba będzie zapłacić za godzinę pracy osoby pracującej na zlecenie (albo umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu). Ta stawka ma objąć również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która ma umowę o wykonywanie usług lub zlecenie z przedsiębiorcą czy inną jednostką organizacyjną.

A więc w zamierzeniach resortu rodziny i pracy jest, aby podwyższona stawka godzinowa objęła wszystkie rodzaje umów, zawarte z współpracownikami czy zleceniobiorcami. I to również pod względem sposobu liczenia wynagrodzenia. Innymi słowy, bez względu na to, czy wynagrodzenie liczone jest według stawki godzinowej, tygodniowej albo miesięcznej, płaca za godzinę musi wynosić co najmniej 12 zł.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Konieczna będzie ewidencja

Przy okazji w projekcie zlikwidowana została możliwość ograniczania wynagrodzeń dla osób dopiero rozpoczynających pracę. Obecnie bowiem w ich przypadku jest możliwe, aby płaca w pierwszym roku wynosiła 80% minimalnego wynagrodzenia, co według stawek za rok 2016 daje płacę na poziomie 1,48 tys. zł. Ale nowelizacja znosi tę możliwość, uzasadniając to zmianą sytuacji na rynku pracy. Resort rodziny i pracy wskazuje bowiem, że jej wprowadzenie nastąpiło przy dużym bezrobociu, obecnie zaś zatrudnienie wzrosło i nie ma już potrzeby, aby stosować rozwiązanie uznawane za dyskryminujące młodych na rynku pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama