REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców

12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców
12 zł brutto za godzinę – minimalna stawka dla zleceniobiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zawiera on propozycję ustalenia minimalnej stawki godzinowej, w wysokości 12 zł brutto, dla osób pracujących na umowach zlecenie i innych umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Podwyższenie stawki godzinowej zostało zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w expose. O ile jednak dla osób zatrudnionych na etacie minimalne wynagrodzenie jest ustalane przez rząd, to do tej pory nie było możliwości ustalania stawek dla osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Teraz jednak taka możliwość ma się pojawić, dzięki omawianej nowelizacji.

Autopromocja

Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

Podwyżka dla zleceniobiorców

Minimalna stawka wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowy zlecenia i  – po wejściu w życie ustawy – zostać podniesiona do 12 zł za godzinę. W roku bieżącym minimalne wynagrodzenie za pracę (ale dla etatowców )wynosi 1850 zł miesięcznie, co daje ok. 11,6 zł za godzinę. Przy liczbie dni pracujących w całym roku – w 2016 r. będzie ich np. 252 – dałoby to minimalną pensję miesięczną na poziomie 2016 zł, a więc o 166 zł wyższą niż przy obecnie obowiązujących stawkach. Zapewne nowa stawka obejmie także osoby zatrudnione na etacie.

Jednak nie tylko stawka się zmienia. Zgodnie z projektem ustawy, taki koszt pracy ma obowiązywać bez względu na to, jaką formę ma umowa z osobą zatrudnioną. A więc co najmniej tyle trzeba będzie zapłacić za godzinę pracy osoby pracującej na zlecenie (albo umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu). Ta stawka ma objąć również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która ma umowę o wykonywanie usług lub zlecenie z przedsiębiorcą czy inną jednostką organizacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A więc w zamierzeniach resortu rodziny i pracy jest, aby podwyższona stawka godzinowa objęła wszystkie rodzaje umów, zawarte z współpracownikami czy zleceniobiorcami. I to również pod względem sposobu liczenia wynagrodzenia. Innymi słowy, bez względu na to, czy wynagrodzenie liczone jest według stawki godzinowej, tygodniowej albo miesięcznej, płaca za godzinę musi wynosić co najmniej 12 zł.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Konieczna będzie ewidencja

Przy okazji w projekcie zlikwidowana została możliwość ograniczania wynagrodzeń dla osób dopiero rozpoczynających pracę. Obecnie bowiem w ich przypadku jest możliwe, aby płaca w pierwszym roku wynosiła 80% minimalnego wynagrodzenia, co według stawek za rok 2016 daje płacę na poziomie 1,48 tys. zł. Ale nowelizacja znosi tę możliwość, uzasadniając to zmianą sytuacji na rynku pracy. Resort rodziny i pracy wskazuje bowiem, że jej wprowadzenie nastąpiło przy dużym bezrobociu, obecnie zaś zatrudnienie wzrosło i nie ma już potrzeby, aby stosować rozwiązanie uznawane za dyskryminujące młodych na rynku pracy.

Nowe zasady wynagradzania pracujących na zlecenie czy samozatrudnionych będą się wiązać i z nowymi wymogami biurokratycznymi. Ustawa bowiem nakazuje, aby podmiot, na rzecz którego realizowane są zlecenie czy usługi, prowadził ewidencję czasu, jaki jest poświęcony na pracę przy danym zadaniu. I właśnie na podstawie tej ewidencji – potwierdzanej przez osobę wykonującą zlecenie czy usługę – będzie podstawą do wyliczania płacy.

Od tej zasady jest wyjątek – mianowicie taka ewidencja nie będzie konieczna, jeśli zleceniodawca nie będzie miał możliwości jej prowadzenia ze względu na miejsce, w którym wykonywana jest praca. Wówczas osoba, która pracę wykonuje, będzie przedkładać stosowną informację o czasie pracy. I to ona będzie podstawą do naliczania płacy.

Monitor Księgowego – prenumerata

PIP skontroluje i (ewentualnie) ukarze

Aby móc dopilnować stosowania nowej stawki, Państwowa Inspekcja Pracy dostanie prawo do kontrolowania wysokości wynagrodzenia, wypłacanego za godzinę. Dostanie także możliwość karania za niewykonywanie obowiązku dostosowania się do nowej stawki. Grzywna, wg projektu nakładana na przedsiębiorcę czy jednostkę organizacyjną lub osobę działającą w ich imieniu, ma wynosić od 1 do 30 tys. zł.

Resort pracy chce dać przedsiębiorcom czas na przygotowanie się do nowych stawek i obowiązków. Zgodnie z projektem, ustawa zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 r. Jednak dopiero od 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie zmiana, zgodnie z którą wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą mieli prawo do minimalnego wynagrodzenia w jednakowej wysokości (art. 1 pkt 2 projektu).

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA