reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Dodatek za godziny nadliczbowe - praca w sobotę

Dodatek za godziny nadliczbowe - praca w sobotę

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 50% lub 100% w zależności od dnia i pory dnia, w którym została wykonana dodatkowa praca.

Zmiany w wynagrodzeniach w 2019 roku

Pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  • w nocy,
  • w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Pracownik zatrudniony jest w podstawowym czasie pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W sobotę wykonywał pracę w ramach nadgodzin od 8:00 do 18:00. Pracownikowi nie udzielono dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę. W jaki sposób prawidłowo obliczyć dodatek za nadgodziny pracownika świadczącego pracę w sobotę?

W powyższym przykładzie osobno należy uwzględnić pracę wykonaną w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w godzinach od 16:00 do 18:00. Pierwsze 8 godzin stanowi pracę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, za które pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100%. Za pozostałe dwie godziny, tj. od 16:00 do 18:00 dodatek wynosi 50%, w związku z wykonaniem pracy wynikającej z przekroczenia normy dobowej. 

Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku pracownik nie otrzyma dodatku za nadgodziny. Natomiast jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na odebranie dnia wolnego, udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny może nastąpić bez wniosku pracownika. Pracodawca udzieli czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W powyższym przykładzie czas wolny do odebrania wyniósłby 10 godzin (na wniosek pracownika) lub 20 godzin (bez wniosku pracownika).

Podstawa prawna: art. 1511 ustawy z 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz.1502 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama