Dodatek za godziny nadliczbowe - praca w sobotę
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w wynagrodzeniach w 2019 roku
REKLAMA
Pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
- w nocy,
- w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.
Pracownik zatrudniony jest w podstawowym czasie pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W sobotę wykonywał pracę w ramach nadgodzin od 8:00 do 18:00. Pracownikowi nie udzielono dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę. W jaki sposób prawidłowo obliczyć dodatek za nadgodziny pracownika świadczącego pracę w sobotę?
W powyższym przykładzie osobno należy uwzględnić pracę wykonaną w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w godzinach od 16:00 do 18:00. Pierwsze 8 godzin stanowi pracę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, za które pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100%. Za pozostałe dwie godziny, tj. od 16:00 do 18:00 dodatek wynosi 50%, w związku z wykonaniem pracy wynikającej z przekroczenia normy dobowej.
Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku pracownik nie otrzyma dodatku za nadgodziny. Natomiast jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na odebranie dnia wolnego, udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny może nastąpić bez wniosku pracownika. Pracodawca udzieli czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W powyższym przykładzie czas wolny do odebrania wyniósłby 10 godzin (na wniosek pracownika) lub 20 godzin (bez wniosku pracownika).
Podstawa prawna: art. 1511 ustawy z 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz.1502 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat