| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Od prawie roku jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w firmie kurierskiej. To kolejna umowa zlecenia z tą firmą w ciągu ostatniego roku. W najbliższym czasie chciałbym pójść na krótki urlop. Pracodawca jednak odmawia, zasłaniając się tym, że w mojej umowie nie ma nic na temat urlopu. Czy kodeks pracy reguluje, ile w takim przypadku może mi przysługiwać dni wolnych od pracy?

Niestety nie. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a to oznacza, że nie korzysta z uprawnień w nim przewidzianych (m.in. z prawa do urlopów).

Zgodnie z art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jak z tego wynika, pracownikiem nie jest osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia (podobnie jest np. z umową o dzieło). Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Jak stanowi art. 734 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Okoliczność, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w rozumieniu k.p. powoduje, że osoby takie nie korzystają z uprawnień przewidzianych w tym kodeksie. W konsekwencji, mimo iż art. 152 § 1 k.p. stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, to jednak przepis ten nie ma zastosowania do zleceniobiorcy.

Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 1980 r. (sygn. akt I PRN 100/80, niepubl.): prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, a więc osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy bez względu na podstawę prawną jej powstania. Oznacza to, że podstawową przesłanką roszczenia o urlop jest istnienie stosunku pracy (...).

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem przy tego typu umowie (zlecenia, o dzieło) jest po prostu zawarcie w jej treści odpowiedniej klauzuli, która będzie zapewniała określoną liczbę dni wypoczynku.

Maciej Murek

PODSTAWA PRAWNA

• art. 2 i art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK