Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Niestety nie. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a to oznacza, że nie korzysta z uprawnień w nim przewidzianych (m.in. z prawa do urlopów).
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 k.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jak z tego wynika, pracownikiem nie jest osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia (podobnie jest np. z umową o dzieło). Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Jak stanowi art. 734 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Okoliczność, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w rozumieniu k.p. powoduje, że osoby takie nie korzystają z uprawnień przewidzianych w tym kodeksie. W konsekwencji, mimo iż art. 152 § 1 k.p. stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, to jednak przepis ten nie ma zastosowania do zleceniobiorcy.
Jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 1980 r. (sygn. akt I PRN 100/80, niepubl.): prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, a więc osobie świadczącej pracę na podstawie stosunku pracy bez względu na podstawę prawną jej powstania. Oznacza to, że podstawową przesłanką roszczenia o urlop jest istnienie stosunku pracy (...).
Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem przy tego typu umowie (zlecenia, o dzieło) jest po prostu zawarcie w jej treści odpowiedniej klauzuli, która będzie zapewniała określoną liczbę dni wypoczynku.
Maciej Murek
PODSTAWA PRAWNA
• art. 2 i art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat