REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa sektora Nowoczesnej Gospodarki w III kw. 2014 r. odnotowały 4,03 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Innowacyjne firmy poprawiły więc swoje dotychczasowe wyniki i wyprzedziły ogół rynku – tak wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” opracowanego przez ADP Polska.

Jak wynika z danych, wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce ponownie nabiera tempa.  Po nieznacznym wyhamowaniu w I poł. roku, Nowoczesna Gospodarka odnotowała 4,03 proc. wzrost, co stanowi poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. 2014 r. (↑ 3,72 proc.) oraz przed rokiem, w III kw. 2013 r. (↑ 3,92 proc.). 2014 rok jest również przychylny dla ogółu rynku.  Od stycznia Główny Urząd Statystyczny odnotowuje wzrost zatrudnienia w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce, a zmiany in plus zostały utrzymane też w III kw. 2014 r. (↑ 0,7 proc.), przy średniej stopie bezrobocia na poziomie 11,5 proc.[1]

Autopromocja

Z analizy zmian zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki wynika, że w III kw. 2014 r. prym wiodły przedsiębiorstwa usługowe, które odnotowały 4,37 proc. wzrost zatrudnienia, co stanowiło istotną poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. (↑ 3,64 proc.) oraz przed rokiem (↑ 2,85 proc.).  Dla porównania, wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 3,42 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.  O ile w firmach produkcyjnych na prowadzenie wysunęły się mniejsze przedsiębiorstwa (↑ 4,87 proc.), o tyle w firmach usługowych wyższy wzrost zatrudnienia zarejestrowały największe podmioty (↑ 4,46 proc.).  Zestawienie danych z obu sektorów (średnia ważona) wskazuje na wyższy wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki zatrudniających do 500 pracowników.  Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie o 4,39 proc., czyli o 0,54 punktu procentowego więcej w porównaniu do 3,85 proc. wzrostu odnotowanego w dużych firmach, zatrudniających powyżej 500 pracowników.

Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca

Sektor Nowoczesnej Gospodarki ponownie przekroczył 4 proc. granicę wzrostu zatrudnienia.  Innowacyjne firmy poprawiły zatem swoje dotychczasowe wyniki, a przy tym wyprzedziły cały rynek.  Wzrost ten wynika z bardzo prostego schematu – przedsiębiorstwa, które powierzają część obowiązków zewnętrznym specjalistom, mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, udoskonalać produkty czy usługi, pozyskiwać nowych klientów, a przy tym rozwijać biznes i zatrudniać specjalistów, którzy przyczynią się do dalszego wzrostu firmy.  Oprócz znacząco niższych kosztów, outsourcing jest po prostu narzędziem sterowania rozwojem firmy oraz jej innowacyjnością.  Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki adaptują zachodnie wzorce biznesowe, gdzie outsourcing jest powszechny, dlatego systematycznie rosną, co każdorazowo znajduje odzwierciedlenie w naszych raportach.  Czy jeśli ogół rynku zaimplementuje ten model, odnotujemy wzrosty zatrudnienia w całej gospodarce?  Na pewno, ale to musi potrwać.  Zmiany w biznesie to kwestia ewolucji, a nie rewolucji.  Jednak ta ewolucja już trwa.  Polskie firmy coraz bardziej się specjalizują, z większą odwagą pozyskują klientów zagranicą, koniunktura się poprawia, a bezrobocie spada.  Od początku roku GUS odnotowuje wzrost zatrudnienia – nieznaczny, ale in plus.  Prognozy dla polskiej gospodarki są dobre.  Jeśli tendencje się utrzymają, cały sektor przedsiębiorstw zakończy rok na plusie, choć Nowoczesna Gospodarka z pewnością jeszcze długo będzie wyprzedzać rynek przynajmniej o kilka długości – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mobilność pracowników

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” jest ósmym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.  Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q3 2011 – Q3 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce.  Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami.  Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca.  Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.  Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym.  W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie.  Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład.  Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.  Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: http://www.adp.pl/assets/vfs///Site-20/Raport-ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Q3-2014.pdf


Podyskutuj o tym na naszym FORUM


OKIEM EKSPERTA:

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

W Nowoczesnej Gospodarce prym nadal wiodą mniejsze firmy.  Już czwarty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników odnotowały wyższy wzrost zatrudnienia niż największe podmioty.  Zjawisko to wynika z elastyczności – im mniejsza firma, tym szybciej i efektywniej reaguje na sytuację rynkową.  W obliczu dynamicznych zmian, wygrywa bowiem ten, kto jako pierwszy dostosuje swoją ofertę czy poziom zatrudnienia do wymogów klientów.

Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club

Sektor tzw. Nowoczesnej Gospodarki jest motorem napędzającym wzrost.  Firmy te stale się rozwijają, znajdując jednocześnie nowe sposoby produkcji, obniżające koszty.  Ponadto, co chwilę słyszymy o kolejnych odkryciach, które są następnie adaptowane na potrzeby rynku.  Daleko nie szukając – grafen czy drukarki 3D.  Usługi oparte na tych odkryciach będą stopniowo wypierały dotychczasowe technologie, a w konsekwencji tworzyły inne, nowe miejsca pracy.  Oczywiście wzrost zatrudnienia jest zawsze wypadkową kilku elementów – po pierwsze dostępności specjalistów, po drugie niskich kosztów wytwarzania produktu bądź usługi, po trzecie zbudowania i rozwoju grupy klientów.  Warto jednak pamiętać, że każde nowe miejsce pracy w Nowoczesnej Gospodarce przyczynia się do powstania kolejnych stanowisk w innych branżach.  Ostatnie miesiące 2014 mogą przynieść zatrzymanie spadku bezrobocia. Jeśli sytuacja na świecie będzie stabilna, możemy oczekiwać kolejnych spadków bezrobocia w przyszłym roku.

Anna Piotrowska, Kierownik ds. Zasobów Ludzkich, Sofrecom Polska – firmy doradczej z Grupy Orange

Wzrost zatrudnienia w firmach usługowych odnotowany w raporcie ADP jest wynikiem ciągłego przekształcania się naszej gospodarki w gospodarkę opartą na usługach i wiedzy.  Te zmiany odczuwamy również w naszej firmie – w III kw. zwiększyliśmy zatrudnienie o 4,82 proc.  Poszukiwaliśmy wysokokwalifikowanych ekspertów z obszarów, które mają duży potencjał rozwojowy m.in. Business Intelligence, Data Mining, Big Data oraz programowanie.  Patrząc na cały rynek, nie mamy wątpliwości, że sektor usług będzie nadal dynamicznie rósł.  W przypadku Polski jest jeszcze na to duża przestrzeń.  Udział usług w polskim PKB to 62,7 proc., podczas gdy w USA wartość ta sięga niemal 80 proc, w UE ok. 73 proc.  W polskiej branży usług dla biznesu pracuje już 120 tys. osób.  Szacuje się, że do końca roku sektor przyjmie do pracy kolejne 15–20 tys. pracowników.  Tylko od początku 2013 r. w naszym kraju zaczęło działać ponad 60 nowych centrów obsługi biznesu.  Ponadto w rankingach czołowych destynacji w zakresie outsourcingu, polskie miasta zajmują bardzo wysokie pozycje: Kraków – 9. miejsce, Warszawa – 32. miejsce, Wrocław – 65. miejsce.  Dane wyraźnie wskazują, że polski sektor usług jest doceniany i będzie się rozwijał.  Wraz z rozwojem usług, będzie oczywiście rosło także zatrudnienie, szczególnie w firmach zaliczanych do tzn. Nowoczesnej Gospodarki.[1] Źródło: Źródło: Informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I-III kwartał 2014 r., Główny Urząd Statystyczny, 22 października 2014 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/19/1/1/oz_informacja_o_syt_spol_gosp_kraju_i-iiikw2014.pdf


Źródło: ADP Polska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA