REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki

Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Zatrudnienie w firmach Nowoczesnej Gospodarki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwa sektora Nowoczesnej Gospodarki w III kw. 2014 r. odnotowały 4,03 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Innowacyjne firmy poprawiły więc swoje dotychczasowe wyniki i wyprzedziły ogół rynku – tak wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” opracowanego przez ADP Polska.

Jak wynika z danych, wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce ponownie nabiera tempa.  Po nieznacznym wyhamowaniu w I poł. roku, Nowoczesna Gospodarka odnotowała 4,03 proc. wzrost, co stanowi poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. 2014 r. (↑ 3,72 proc.) oraz przed rokiem, w III kw. 2013 r. (↑ 3,92 proc.). 2014 rok jest również przychylny dla ogółu rynku.  Od stycznia Główny Urząd Statystyczny odnotowuje wzrost zatrudnienia w całym sektorze przedsiębiorstw w Polsce, a zmiany in plus zostały utrzymane też w III kw. 2014 r. (↑ 0,7 proc.), przy średniej stopie bezrobocia na poziomie 11,5 proc.[1]

REKLAMA

Autopromocja

Z analizy zmian zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki wynika, że w III kw. 2014 r. prym wiodły przedsiębiorstwa usługowe, które odnotowały 4,37 proc. wzrost zatrudnienia, co stanowiło istotną poprawę wobec zmian zarejestrowanych w II kw. (↑ 3,64 proc.) oraz przed rokiem (↑ 2,85 proc.).  Dla porównania, wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki wyniósł 3,42 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.  O ile w firmach produkcyjnych na prowadzenie wysunęły się mniejsze przedsiębiorstwa (↑ 4,87 proc.), o tyle w firmach usługowych wyższy wzrost zatrudnienia zarejestrowały największe podmioty (↑ 4,46 proc.).  Zestawienie danych z obu sektorów (średnia ważona) wskazuje na wyższy wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki zatrudniających do 500 pracowników.  Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie o 4,39 proc., czyli o 0,54 punktu procentowego więcej w porównaniu do 3,85 proc. wzrostu odnotowanego w dużych firmach, zatrudniających powyżej 500 pracowników.

Więcej ofert pracy - licznik rynku infoPraca

Sektor Nowoczesnej Gospodarki ponownie przekroczył 4 proc. granicę wzrostu zatrudnienia.  Innowacyjne firmy poprawiły zatem swoje dotychczasowe wyniki, a przy tym wyprzedziły cały rynek.  Wzrost ten wynika z bardzo prostego schematu – przedsiębiorstwa, które powierzają część obowiązków zewnętrznym specjalistom, mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, udoskonalać produkty czy usługi, pozyskiwać nowych klientów, a przy tym rozwijać biznes i zatrudniać specjalistów, którzy przyczynią się do dalszego wzrostu firmy.  Oprócz znacząco niższych kosztów, outsourcing jest po prostu narzędziem sterowania rozwojem firmy oraz jej innowacyjnością.  Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki adaptują zachodnie wzorce biznesowe, gdzie outsourcing jest powszechny, dlatego systematycznie rosną, co każdorazowo znajduje odzwierciedlenie w naszych raportach.  Czy jeśli ogół rynku zaimplementuje ten model, odnotujemy wzrosty zatrudnienia w całej gospodarce?  Na pewno, ale to musi potrwać.  Zmiany w biznesie to kwestia ewolucji, a nie rewolucji.  Jednak ta ewolucja już trwa.  Polskie firmy coraz bardziej się specjalizują, z większą odwagą pozyskują klientów zagranicą, koniunktura się poprawia, a bezrobocie spada.  Od początku roku GUS odnotowuje wzrost zatrudnienia – nieznaczny, ale in plus.  Prognozy dla polskiej gospodarki są dobre.  Jeśli tendencje się utrzymają, cały sektor przedsiębiorstw zakończy rok na plusie, choć Nowoczesna Gospodarka z pewnością jeszcze długo będzie wyprzedzać rynek przynajmniej o kilka długości – powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mobilność pracowników

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2014” jest ósmym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.  Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q3 2011 – Q3 2014, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce.  Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami.  Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych, w tym ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca.  Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.  Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym.  W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie.  Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład.  Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.  Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: http://www.adp.pl/assets/vfs///Site-20/Raport-ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Q3-2014.pdf


Podyskutuj o tym na naszym FORUM


OKIEM EKSPERTA:

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

W Nowoczesnej Gospodarce prym nadal wiodą mniejsze firmy.  Już czwarty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników odnotowały wyższy wzrost zatrudnienia niż największe podmioty.  Zjawisko to wynika z elastyczności – im mniejsza firma, tym szybciej i efektywniej reaguje na sytuację rynkową.  W obliczu dynamicznych zmian, wygrywa bowiem ten, kto jako pierwszy dostosuje swoją ofertę czy poziom zatrudnienia do wymogów klientów.

Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club

Sektor tzw. Nowoczesnej Gospodarki jest motorem napędzającym wzrost.  Firmy te stale się rozwijają, znajdując jednocześnie nowe sposoby produkcji, obniżające koszty.  Ponadto, co chwilę słyszymy o kolejnych odkryciach, które są następnie adaptowane na potrzeby rynku.  Daleko nie szukając – grafen czy drukarki 3D.  Usługi oparte na tych odkryciach będą stopniowo wypierały dotychczasowe technologie, a w konsekwencji tworzyły inne, nowe miejsca pracy.  Oczywiście wzrost zatrudnienia jest zawsze wypadkową kilku elementów – po pierwsze dostępności specjalistów, po drugie niskich kosztów wytwarzania produktu bądź usługi, po trzecie zbudowania i rozwoju grupy klientów.  Warto jednak pamiętać, że każde nowe miejsce pracy w Nowoczesnej Gospodarce przyczynia się do powstania kolejnych stanowisk w innych branżach.  Ostatnie miesiące 2014 mogą przynieść zatrzymanie spadku bezrobocia. Jeśli sytuacja na świecie będzie stabilna, możemy oczekiwać kolejnych spadków bezrobocia w przyszłym roku.

Anna Piotrowska, Kierownik ds. Zasobów Ludzkich, Sofrecom Polska – firmy doradczej z Grupy Orange

Wzrost zatrudnienia w firmach usługowych odnotowany w raporcie ADP jest wynikiem ciągłego przekształcania się naszej gospodarki w gospodarkę opartą na usługach i wiedzy.  Te zmiany odczuwamy również w naszej firmie – w III kw. zwiększyliśmy zatrudnienie o 4,82 proc.  Poszukiwaliśmy wysokokwalifikowanych ekspertów z obszarów, które mają duży potencjał rozwojowy m.in. Business Intelligence, Data Mining, Big Data oraz programowanie.  Patrząc na cały rynek, nie mamy wątpliwości, że sektor usług będzie nadal dynamicznie rósł.  W przypadku Polski jest jeszcze na to duża przestrzeń.  Udział usług w polskim PKB to 62,7 proc., podczas gdy w USA wartość ta sięga niemal 80 proc, w UE ok. 73 proc.  W polskiej branży usług dla biznesu pracuje już 120 tys. osób.  Szacuje się, że do końca roku sektor przyjmie do pracy kolejne 15–20 tys. pracowników.  Tylko od początku 2013 r. w naszym kraju zaczęło działać ponad 60 nowych centrów obsługi biznesu.  Ponadto w rankingach czołowych destynacji w zakresie outsourcingu, polskie miasta zajmują bardzo wysokie pozycje: Kraków – 9. miejsce, Warszawa – 32. miejsce, Wrocław – 65. miejsce.  Dane wyraźnie wskazują, że polski sektor usług jest doceniany i będzie się rozwijał.  Wraz z rozwojem usług, będzie oczywiście rosło także zatrudnienie, szczególnie w firmach zaliczanych do tzn. Nowoczesnej Gospodarki.[1] Źródło: Źródło: Informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I-III kwartał 2014 r., Główny Urząd Statystyczny, 22 października 2014 r., http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5693/19/1/1/oz_informacja_o_syt_spol_gosp_kraju_i-iiikw2014.pdf


Źródło: ADP Polska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA