REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepszą polską księgową została Ewa Misiaszek

REKLAMA

W sobotę wyłoniony został zwycięzca VIII edycji konkursu Księgowy Roku organizowanej pod patronatem Gazety Prawnej. Najlepsza okazała się Ewa Misiaszek z Katowic. Pokonała ponad sześć tysięcy osób i jako jedyna z trójki finalistów najlepiej rozwiązała sześć finałowych zadań.


ROZMOWA z laureatką konkursu

Autopromocja


Aby być dobrym księgowym, nie trzeba posiadać od razu uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przykładem jest Ewa Misiaszek, zwyciężczyni konkursu Księgowy Roku 2006.

Wygrała pani tegoroczną edycję konkursu. Jakich rad może pani udzielić osobom, które będą się przygotowywały do kolejnych edycji?

- Do tego konkursu trudno przygotować się w jakiś szczególny sposób. Przygotowaniem jest codzienna praca księgowego, ciągłe sięganie do przepisów i bieżące czytanie prasy fachowej i to nie tylko na tematy poruszające problemy ze swojej firmy.


Jednak wiedza to część sukcesu. Etap finałowy odbywa się w obecności widzów. To dość duże utrudnienie. Jak zwycięsko przejść ten etap?

- Faktycznie obecność publiczności może być paraliżująca i trzeba umieć opanować stres i emocje. Przede wszystkim nie należy myśleć o zwycięstwie. Ja nie spodziewałam się nawet awansu do finału, a co dopiero wygranej w całym konkursie. Po raz pierwszy pomyślałam, że to ja mogę wygrać przed ostatnim pytaniem, kiedy wyszłam na prowadzenie w klasyfikacji punktowej i oczekując na swoją kolej - odpowiadałam jako druga - uświadomiłam sobie, że zwycięstwo nie jest takie całkiem abstrakcyjne. Na to ostatnie pytanie udzieliłam najbardziej chaotycznej odpowiedzi w całym konkursie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jest pani główną księgową. Wygrywając konkurs potwierdziła pani swoją wiedzę. Czy uważa pani, że regulacje dotyczące zawodu księgowego powinny zostać zmienione? Może trzeba wprowadzić licencjonowanie księgowych w firmach?

- Wydaje mi się, że obecne regulacje prawne dotyczące zawodu księgowego są wystarczające. Ja nie mam uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bo dyplom mam ze specjalności finanse i inwestycje i choć poprzez indywidualny plan i program studiów zrealizowałam prawie cały program studiów z rachunkowości, musiałabym teraz zdawać egzamin państwowy lub skończyć studia podyplomowe, które zresztą właśnie realizuję. Gdyby było licencjonowanie księgowych na etatach w firmach, to pewnie nie byłoby mnie tu dzisiaj.


Czy pani zdaniem certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów daje gwarancję jakości usług księgowych?

- Myślę, że wśród osób, które mają licencję MF, są zarówno takie, które świetnie sprawdzają się w tym zawodzie, jak i takie, które się do tego kompletnie nie nadają. Zetknęłam się już w życiu z przypadkami, gdzie np. biuro rachunkowe popełniało kardynalne błędy, będące wynikiem nie braku wiedzy, lecz zwykłego niechlujstwa czy braku należytej staranności. A przecież żaden egzamin nie zweryfikuje cech osobowych kandydata. Tak naprawdę to życie często weryfikuje umiejętności, które nie są oparte wyłącznie na znajomości przepisów prawnych i podatkowych. Kiepskiemu księgowemu trudniej znaleźć dobrą pracę w dużej firmie niż temu, który ma duże kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje osobowościowe na to stanowisko.


Jakie wyzwania stoją obecnie przed księgowymi?

- Wyzwaniem dla każdego księgowego w Polsce jest nadążanie za często zmieniającymi się i przede wszystkim niejednoznacznymi przepisami. Ponadto, zwłaszcza na bazie moich ostatnich doświadczeń zawodowych, uważam, że księgowi mają zbyt małą wiedzę prawną. Jest bardzo wiele zagadnień na styku prawa, podatków i rachunkowości i będąc fachowcem tylko w jednej z tych dziedzin można nie być w stanie ogarnąć tak złożonych kwestii, jak np. przekształcenia formy prawnej firmy.


Jeśli chodzi o wiedzę z rachunkowości, to jaki obszar jest dla pani najtrudniejszy?

- Wydaje mi się, że MSR-y. Na co dzień nie mam z tym zbyt wiele do czynienia i moja wiedza na ten temat ogranicza się tylko do przeczytanych kilku opracowań teoretycznych.


Rozmawiała Agnieszka Pokojska


EWA MISIASZEK

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, specjalność finanse i inwestycje. Od ponad dwóch lat pracuje jako główna księgowa w Wydawnictwie Elamed. Pracę rozpoczynała jako młodsza księgowa w kancelarii Grupa Gumułka.


KONKURS MA JUŻ OSIEM LAT

Konkurs Księgowy Roku został przeprowadzony po raz pierwszy w 1999 roku. Organizatorami byli Grupa Wydawnicza INFOR oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. W pierwszej edycji konkursu nie przyznano nagrody głównej tylko trzy wyróżnienia. Dostali je Łucja Gawlik, Aurelia Malatyńska oraz Zdzisław Pakuła. W kolejnych latach współorganizatorem konkursu była firma Matrix.pl. Od maja 2005 roku jej obowiązki przejęła firma SAGE SYMFONIA.


Zwycięzcami konkursu byli:

l w 2000 roku - główna księgowa Barbara Skowrońska,

l w 2001 roku - dyrektor finansowy Paweł Piechowicz,

l w 2002 roku - zastępca dyrektora finansowego Andrzej Dac,

l w 2003 roku - zastępca dyrektora finansowego Ryszard Kędzierski,

l w 2004 roku - dyrektor finansowy Wiesław Stachowiak,

l w 2005 roku - dyrektor nadzoru księgowego Andrzej Stępak.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA