| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Aktualności

Kasa to nie lekarstwo na patologie

Aktualizacja: 05.09.2005

Taksówkarze zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające specjalne wymagania techniczne dla kas montowanych w taksówkach. Ma to być sposób na podważenie sensu stosowania w taksówkach kas w ogóle. Eksperci nie dają im jednak wielkich szans na wygraną. »

Dowody podatkowe trzeba zabezpieczyć

Aktualizacja: 02.09.2005

Każdy dowód powinien być oznaczony sygnaturą akt kontroli podatkowej i podpisany przez pracownika, który przeprowadził kontrolę podatkową. »

Kolejni podatnicy z kasami fiskalnymi

Aktualizacja: 02.09.2005

Od 1 września 2005 r. niektórzy podatnicy nie mogą już korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. »

Podatek Belki niekonieczny

Aktualizacja: 02.09.2005

Komisja Europejska potwierdziła nieoficjalnie, że prawo europejskie nie zakazuje likwidacji 19 proc. podatku od zysków z oszczędności. Może to jednak przysporzyć Polsce kłopotów. »

Zagraniczni podatnicy rozliczą się w innych urzędach

Aktualizacja: 02.09.2005

Wielu zagranicznych podatników uzyskujących dochody w Polsce rozliczy się w innych niż obecnie urzędach skarbowych. »

Sprawy mogą ciągnąć się latami

Aktualizacja: 02.09.2005

Nowelizacja przepisów mających przeciwdziałać próbom obchodzenia prawa podatkowego ani nie wyjaśniła dotychczasowych wątpliwości, ani nie polepszyła sytuacji podatników. Zlikwidowano natomiast możliwość wstrzymania wykonania decyzji podatkowej z mocy prawa oraz zawieszono bieg przedawnienia na czas postępowania cywilnego. W efekcie oczekiwanie na rozstrzygnięcie może wydłużyć się o kilka lat. »

Od dziś zmiana Ordynacji

Aktualizacja: 01.09.2005

Od dziś zaczyna obowiązywać większość przepisów znowelizowanej Ordynacji podatkowej. Większość rozwiązań nie została poprzedzona dogłębną analizą i w konsekwencji mają one jedynie doraźny charakter. Często ich konstrukcja prawna jest nieprawidłowa - uważają eksperci. »

Nie cały VAT do odliczenia

Aktualizacja: 01.09.2005

Prawo do odliczenia VAT związanego z budową budynku usługowo-mieszkalnego dotyczy tylko części przeznaczonej na działalność. »

Odsetki piąty raz w dół

Aktualizacja: 01.09.2005

Od dziś stopa lombardowa wynosi 6 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 12 proc. zamiast dotychczasowych 12,50 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym. »

Historia sprawy będzie w sieci

Aktualizacja: 01.09.2005

Interesanci Izby Celnej w Białej Podlaskiej będą mogli przez internet śledzić przebieg załatwiania ich spraw. Umożliwi to wprowadzana od 1 września usługa "Obserwator" - poinformowała rzeczniczka Izby Agnieszka Włodarkiewicz-Łabędzka. »

Turyści czekają na zwrot

Aktualizacja: 01.09.2005

Uzasadnienie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie pozostawia wątpliwości, że Ministerstwo Finansów niesłusznie pozbawiło zezwolenia na działalność jedynego w Polsce pośrednika w zwrocie VAT turystom. »

RPP obniżyła stopy procentowe

Aktualizacja: 31.08.2005

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, z wyjątkiem redyskonta weksli obniżonej o 50 pb, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynku i od czwartku podstawowa stopa NBP będzie na kolejnym historycznie najniższym poziomie, tym razem 4,5 proc. »

Każdy płaci za swoje zaświadczenie

Aktualizacja: 31.08.2005

Używane samochody osobowe sprowadzane z Unii nie są obciążone VAT. Jednak fiskus upomina się o swoje. »

Podatki biedy nie uleczą

Aktualizacja: 31.08.2005

Są plany wprowadzenia międzynarodowego podatku od biletów lotniczych. Wpływy z tego podatku zostałyby przeznaczone na walkę z biedą i chorobami, w tym AIDS. Linie lotnicze protestują. Eksperci uważają, że to zły i obłudny pomysł, który w konsekwencji dodatkowo obciąży pasażerów, a nie pomoże potrzebującym. »

Kiedy można wstrzymać wykonanie decyzji

Aktualizacja: 31.08.2005

Czy w odniesieniu do decyzji wydanych przed 1 września 2005 r. można liczyć na wstrzymanie ich wykonania w związku z ustanowieniem odpowiedniego zabezpieczenia np. w formie gwarancji bankowej? »

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »