REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT 12% i koniec ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT 12% i koniec ulgi dla klasy średniej
Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT 12% i koniec ulgi dla klasy średniej
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej, czyli emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców.

Interesująca jest propozycja pomniejszania podstawy opodatkowania o składkę zdrowotną przez liniowców, ryczałtowców i osoby na karcie podatkowej.

Autopromocja

Projekt ustawy nowelizującej w PDF

Próg podatkowy 120 tys. zł i kwota wolna 30 tys. zł mają pozostać bez zmian - wynika z przedstawionych przez MF w czwartek propozycji zmian podatkowych.

MF zakłada, że zmiany, które przekazało w czwartek do konsultacji wejdą w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według ministerstwa na wszystkich proponowanych zmianach zyskuje względem stanu obecnego blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie.

Dodano, że zmiany dotyczą 25 mln podatników.

Propozycje MF od 1 lipca 2022 r. dla obniżonego PIT do 12%

 • obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. od 1 lipca br.
 • kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł - bez zmian
 • wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej
 • powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców; wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł
 • na proponowanych zmianach podatkowych zyska blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 mld zł rocznie.

Wydaje się, że szczególnie interesująca jest propozycja pomniejszania podstawy opodatkowania o składkę zdrowotną przez liniowców, ryczałtowców i osoby na karcie podatkowej.

Od 1 lipca 2022 r. pomniejszanie podstawy opodatkowania o składkę zdrowotną

Składkę zdrowotną można będzie wrzucić w koszty

Rząd zapowiedział również udogodnienia dotyczące składki zdrowotnej w podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

 • podatek liniowy – rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach działalności. Przedsiębiorca będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne w kwocie maksymalnie do 8 700 zł. Oznacza to, że podatnicy na liniowce, którzy osiągają dochód miesięczny do kwoty 14 795 zł, będą mogli wrzucić swoją składkę zdrowotną w koszty, tak samo jak składki społeczne. Korzyść podatkowa z takiej zmiany wyniesie do 1 653 zł rocznie.
 • ryczałt – podatnik będzie mógł obniżyć przychód, będący podstawą opodatkowania, o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. Oznacza to, że przy najwyżej wysokości składki zdrowotnej na ryczałcie (1 007,81 zł), będzie można obniżyć przychód do opodatkowania o 503,91 zł miesięcznie. Korzyść podatkowa dla ryczałtowców wyniesie od 60 do 1028 zł rocznie. Jest to uzależnione od stawki ryczałtu oraz wysokości składki zdrowotnej.

Powyższych szacunkowych wyliczeń dokonał Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Konferencja prasowa wiceministra finansów Artura Sobonia w sprawie obniżenia podatku PIT do 12% od 1 lipca 2022 r.

Wszystkie zmiany w systemie podatkowym, które w tej chwili wprowadzamy, są albo korzystne albo neutralne dla podatników; nie ma takiej sytuacji, w której podatnicy na tych zmianach stracą w stosunku do systemu, który dziś obowiązuje - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Wprowadzane zmiany w systemie podatkowym zakładają, że rozwiązania korzystne dla podatników, które zostały już przyjęte, zostaną utrzymane - w tym wysoka kwota wolna od podatku czy próg podatkowy w drugiej stawce w wysokości 120 tys. zł.

"Natomiast te rozwiązania, które wywoływały kontrowersje, które miały charakter bardziej selektywny a nie powszechny jak ulga dla klasy średniej, zastępujemy rozwiązaniami systemowymi. Robimy to w trakcie roku podatkowego."

Rozliczając 2022 r. podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z Polskiego Ładu

Podkreślił, że "uczciwie należy też powiedzieć, że system podatkowy jest czymś, co nie jest tak proste, aby powiedzieć coś aż tak kategorycznie jak on przed chwilą" i według jego wiedzy, "przy splocie różnego rodzaju ulg i przywilejów podatkowych, jeden na tysiąc podatników może być potencjalnie osobą, dla której zbieg - na przykład ulgi dla klasy średniej z innymi ulgami - byłby bardziej korzystny".

Wiceminister poinformował, że dla tych osób system e-PIT przy rozliczeniu rocznym w przyszłym roku wskaże, iż takie rozliczenie nie mogłoby być bardziej korzystne i rozliczy ich "z tymi parametrami, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r."

Rozwiązania dla wieloetatowców w zakresie PIT-2 od 1 lipca 2022 r.

obniżka podatku PIT do 12%

Media

obniżka podatków

Media

Preferencje podatkowe w PIT dla rodziców, opiekunów i dzieci od 1 lipca 2022 r. 

obniżka podatków

Media

Samotni rodzice skorzystają dwa razy z kwoty wolnej 30 000 zł

obniżka podatków

Media

Kiedy obniżkę podatków uchwali Sejm?

Ministerstwo Finansów liczy, że zaproponowane w czwartek zmiany w systemie podatkowym, po konsultacjach społecznych, zostaną przyjęte przez Radę Ministrów w połowie kwietnia - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

"Chcemy wypracować takie rozwiązanie, które - mam nadzieję - w połowie kwietnia zostanie przyjęte przez Radę Ministrów, z końcem kwietnia trafi do Sejmu i z dniem 1 lipca będzie obowiązującym prawem" - powiedział Soboń.

obniżka podatku PIT

obniżka podatku PIT

Media

Obniżka PIT na 12% i koniec ulgi dla klasy średniej

Niezależnie od komunikatu MF, konferencji prasowej wiceministra finansów Artura Sobonia odbyła się konferencja premiera Morawieckiego. Poniżej podsumowanie tej konferencji wraz z rządowymi materiałami informacyjnymi:
 

Do konsultacji kierujemy projekt, w którym przewidziano m.in. obniżki stawki podatku PIT z 17 do 12 proc., możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku (PIT - PAP) z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych +haczyków+, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc." - mówił premier.

Jak zaznaczył, nowa propozycja przewiduje też, że "do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty".

"Podobnie jak dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej będzie mogła być odliczona od przychodów ewidencjonowanych, bo tam nie ma przecież kosztów dla ryczałtowców. Zakładamy także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem" - opisywał.

Wyłączenie składki zdrowotnej w podatku liniowym, ryczałcie, karcie podatkowej od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. do kwoty 8700 zł na podatku liniowym składka zdrowotna w koszty

Od 1 lipca 2022 r. koniec ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 r. mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego

W projekcie zmian podatkowych, który ma trafić do konsultacji, wprowadzony ma zostać mechanizm osłonowy związany z 1 proc. podatku przeznaczanego przez osoby indywidualne na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Nie będzie ulgi na zabytki

PIT 12 proc. od 1 lipca 2022 r. - Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(44)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MC
  2022-03-24 14:51:46
  Czyli co rząd przyznał się do wielkiej porażki "Polskiego Ładu" a teraz po raz kolejny woda na młyn czyli rozmowa o zmianach których nie powinno być i za które w normalnym kraju rząd podaje się do dymisji a nie dymisjonuje się pionki które i tak wrócą tylko na inne stołki. Po prostu folwark :( Ile już polskie społeczenstwo, firmy zapłaciło za te zminy i poraz kolejny zapłaci :( a i tak 1/3 społeczeństawa popiera to kolesistwo i amatorszczyzne. Smutne to.
  19
  pokażodpowiedzi (3)
 • zibi
  2022-03-24 12:31:55
  biedna Platforma Obywatelska i jej polityczne klony jak sie dorwa do wladzy to nie beda mieli z czego krasc... ;-) zaorani po raz n-ty :-)
  47
  pokażodpowiedzi (3)
 • tyu
  2022-03-24 11:10:30
  co się zmieni dla pracownika zarabiającego np 4000 zł miesiecznie, singla bez dzieci?
  5
  pokażodpowiedzi (3)
 • adam
  2022-03-24 10:20:03
  wreszcie sensowna zmiana .....
  16
  pokażodpowiedzi (2)
 • Gio
  2022-03-25 13:15:42
  Jaka obniżka ;12 +9 =21% ,a bylo 17.28 % dla rozliczajacego się w skali podatkowej z umowy o pracę. Znowu ktos tu nie umie liczyc!
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • kaja
  2022-03-24 16:25:59
  Jednoosobowa działalność gospodarcza, na podatku progresywnym znowu dostała po tyłku. Jakaś rekompensatach była by z ulgi dla klasy średniej, a tak płacz i płać. Czyli zostaje jak zwykle, garstka ma zapierniczać na innych.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • FRANEK
  2022-03-27 15:10:52
  Rądowe PRZYGŁUPY nie są w stanie stworzyć przepisów podatkowych JASNYCH< PROSTYCH< PRZEJRZYSTYCH I SPÓJNYCH, oraz UCZCIWYCH !!! A to co czynią jest zbiorem IDIOTYZMÓW !!!
  3
 • emeryt1
  2022-03-25 10:38:08
  A co z drugą waloryzacją dla emerytów. Inflacja na skutek wojny rośnie i na pewno będzie > 10%. I gdzie ten PiS który obiecywał emerytom kraj miodem płynący a tu same wpadki i upadki. PiS to kłamcy. Ma rację emeryt że ta obniżka podatku nie pokryje jak Pan Premier mówił kosztów wojny z Putinem.
  12
 • Ola
  2022-03-24 11:51:55
  Jak każdemu dorzucą 5% z podatku to ci co teraz nie płaca podatku wcale ( powiedzmy 2500 ) będą realnie do tyłu bo im już nie ma z czego odjąc podatku i znowu będą poszkodowani ci którzy pół roku temu byli górą. Raz pod wozem raz na wozie.
  18
  pokażodpowiedzi (3)
 • OleRumoren
  2022-03-24 15:19:10
  Ale jak? co? przecież to takie idealne było.
  5
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA