reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak wziąć urlop ojcowski?

Jak wziąć urlop ojcowski?

Od stycznia 2010 roku funkcjonuje w Polsce nowe uprawnienie jakim jest urlop ojcowski. Urlop ojcowski, to dodatkowe uprawnienie wyłącznie dla ojca dziecka, które jest niezależne od urlopu macierzyńskiego mamy. Przysługuje on ojcom-pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

W 2011 roku urlop ojcowski wynosi jeden tydzień, przy czym przez tydzień należy rozumieć 7 dni kalendarzowych, co oznacza, iż jednorazowo udziela się urlopu na 7 kolejnych dni kalendarzowych i de facto maksymalnie na pięć dni roboczych. Przepisy nie przewidują dzielenia urlopu ojcowskiego na części i nie ma możliwości, aby pracownik wykorzystał np. 2 dni urlopu, a w innym terminie 5 dni.

Urlop może być udzielony nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Korzystanie z tego urlopu jest dobrowolne. Tata sam może zadecydować czy chce urlop ojcowski wykorzystać, czy też nie. Pracodawca ma natomiast obowiązek urlopu ojcowskiego udzielić.

Podstawą udzielenia urlopu jest wniosek pracownika-ojca składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Wymiar urlopu ojcowskiego jest niezależny od ilości urodzonych w trakcie porodu dzieci, tak jak ma to miejsce w przepisach o wymiarze urlopu macierzyńskiego. Jeżeli matka urodzi dwoje lub więcej dzieci, ojcu przysługuje tydzień urlopu.

Tata-pracownik może skorzystać u urlopu ojcowskiego również wtedy, gdy mama jest bezrobotna i nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego.

Z takiego urlopu mogą również korzystać ojcowie adopcyjni. Przepisy kodeksu pracy pozwalają wziąć im urlop ojcowski w okresie roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub do 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

W okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu ojcowskiego pracownicy chronieni są przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę na zasadach określonych w art. 177 Kodeksu pracy.

Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Od stycznia 2012 roku wymiar urlopu będzie wynosił dwa tygodnie(14 kolejnych dni kalendarzowych). Pracownik - ojciec, który będzie korzystał z urlopu ojcowskiego w dniu 1 stycznia 2012 r.  w wymiarze 1 tygodnia  ma prawo do pozostałej części urlopu, tj. dodatkowego tygodnia. Pozostała część urlopu będzie udzielana bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z pozostałej części urlopu.

Maria Tryczyńska, ekspert Vattax

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama