| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak wziąć urlop ojcowski?

Jak wziąć urlop ojcowski?

Od stycznia 2010 roku funkcjonuje w Polsce nowe uprawnienie jakim jest urlop ojcowski. Urlop ojcowski, to dodatkowe uprawnienie wyłącznie dla ojca dziecka, które jest niezależne od urlopu macierzyńskiego mamy. Przysługuje on ojcom-pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

W 2011 roku urlop ojcowski wynosi jeden tydzień, przy czym przez tydzień należy rozumieć 7 dni kalendarzowych, co oznacza, iż jednorazowo udziela się urlopu na 7 kolejnych dni kalendarzowych i de facto maksymalnie na pięć dni roboczych. Przepisy nie przewidują dzielenia urlopu ojcowskiego na części i nie ma możliwości, aby pracownik wykorzystał np. 2 dni urlopu, a w innym terminie 5 dni.

Urlop może być udzielony nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Korzystanie z tego urlopu jest dobrowolne. Tata sam może zadecydować czy chce urlop ojcowski wykorzystać, czy też nie. Pracodawca ma natomiast obowiązek urlopu ojcowskiego udzielić.

Podstawą udzielenia urlopu jest wniosek pracownika-ojca składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Wymiar urlopu ojcowskiego jest niezależny od ilości urodzonych w trakcie porodu dzieci, tak jak ma to miejsce w przepisach o wymiarze urlopu macierzyńskiego. Jeżeli matka urodzi dwoje lub więcej dzieci, ojcu przysługuje tydzień urlopu.

Tata-pracownik może skorzystać u urlopu ojcowskiego również wtedy, gdy mama jest bezrobotna i nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego.

Z takiego urlopu mogą również korzystać ojcowie adopcyjni. Przepisy kodeksu pracy pozwalają wziąć im urlop ojcowski w okresie roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub do 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

W okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu ojcowskiego pracownicy chronieni są przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę na zasadach określonych w art. 177 Kodeksu pracy.

Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Od stycznia 2012 roku wymiar urlopu będzie wynosił dwa tygodnie(14 kolejnych dni kalendarzowych). Pracownik - ojciec, który będzie korzystał z urlopu ojcowskiego w dniu 1 stycznia 2012 r.  w wymiarze 1 tygodnia  ma prawo do pozostałej części urlopu, tj. dodatkowego tygodnia. Pozostała część urlopu będzie udzielana bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z pozostałej części urlopu.

Maria Tryczyńska, ekspert Vattax

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »