REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Spółki, które przez dwa kolejne lata będą spełniały określone w ustawie warunki dotyczące zatrudnienia, posiadanych aktywów i przychodów, mogą tworzyć uproszczone sprawozdanie finansowe.

 

 

Przepisy prawa bilansowego pozwalają firmom, które spełnia- ją określone kryteria, sporządzać sprawozdania finansowego w uproszczonej formie. Oznacza to, że w rocznym raporcie mogą one wykazywać informacje w ograniczonym zakresie. Muszą wtedy przedstawić tylko te dane, które we wzorze sprawozdania, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości, oznaczone są literami i cyframi rzymskimi. W przypadku gdy informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok go poprzedzający, przy sporządzaniu sprawozdania pozycje te pomija się.

W formie uproszczonej można również sporządzić informację dodatkową. Taką możliwość daje firmom art. 50 ustawy o rachunkowości. Przepis ten podaje również warunki, jakie należy spełnić, aby korzystać z uproszczeń.

Z przywileju więc nie będą mogły skorzystać te spółki, które w roku obrotowym, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok, osiągną dwie z następujących trzech wielkości:

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło więcej niż 50 osób,

- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczyła równowartości 2 mln euro, dla 2007 roku jest to równowartość 7 164 000 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2007 r. to 3,5820 zł), dla 2006 roku. to 7 662 400 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2006 r. to 3,8312 zł),

- przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekroczyły równowartość 4 mln euro, czyli w 2007 roku - 14 328 000 zł, natomiast na 2006 rok - 15 324 800 zł.

Należy pamiętać, że przepisy te nie dotyczą banków i zakładów ubezpieczeń.

Grupy jednostek

Wiele uproszczeń przysługuje ponadto jednostkom, których sprawozdania nie podlegają badaniu. Kryteria tych jednostek nie pokrywają się z tymi wymienionymi powyżej. Zgodnie w art. 64 nie podlegają badaniu sprawozdania tych firm, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, nie spełniły dwóch z następujących warunków, czyli np. w przypadku sprawozdania za 2007 rok:

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2,5 mln euro, czyli 9 578 000 (po średnim kursie euro ustalonym przez NBP na 31 grudnia 2006 r. to 3,8312 zł),

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro, czyli 19 156 000 zł.

Elementy sprawozdawcze

Jeżeli zgodnie z powyższymi warunkami sprawozdania spółek (nie dotyczy to podmiotów wymienionych w art. 64 ust. 1 pkt 1-3, m.in. banków i spółek akcyjnych) nie podlegają badaniu mogą one korzystać z wielu ułatwień. Przede wszystkim jednak sprawozdanie takiej jednostki może zostać ograniczone do bilansu, rachunku zysków i strat, a także informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia (nie tworzą one np. zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych). Ponadto nie muszą tworzyć aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego, jak również stosować rozporządzenia ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

Składanie sprawozdań

Uproszczone sprawozdania finansowe należy sporządzić w terminie do 31 marca. Termin ten dotyczy tylko tych firm, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Takie obowiązki nakłada na spółki art. 52 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem kierownik jednostki (np. zarząd) musi zadbać o to, aby roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone nie później niż w ciągu trzy miesięcy od dnia bilansowego.

Należy pamiętać, że musi je podpisać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Następnie kierownik jednostki przedstawia raport właściwym organom zatwierdzającym (czyli w spółce akcyjnej walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, a w spółce z o.o. zgromadzeniu wspólników). Prawo bilansowe wymaga, aby zatwierdzenia dokonać nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego.

Po wypełnieniu tych obowiązków może nastąpić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto wykazanych w uproszczonym sprawozdaniu finansowym (czyli tych jednostek, które nie są zobowiązane do poddania sprawozdania badaniu).

WAŻNE

Aby mieć prawo sporządzać uproszczone sprawozdanie, trzeba spełnić warunki dotyczące aktywów lub przychodów z art. 50 ustawy o rachunkowości. Kwoty w tym przepisie podane są w euro. Należy je przeliczać na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na dzień kończący rok obrotowy (np. 31 grudnia), za który liczony jest limit. Jeżeli przypada on w sobotę lub w niedzielę, obowiązującym kursem jest kurs publikowany w piątek

PRZYKŁAD

CZY MOŻNA KORZYSTAĆ Z UPROSZCZEŃ

Spółka z o.o. będzie tworzyła sprawozdanie finansowe za 2007 rok. Czy może tworzyć uproszczone sprawozdanie finansowe, jeżeli:

- zatrudnia w 2006 i 2007 roku - 75 osób na pełny etat,

- suma jej aktywów bilansu na koniec roku obrotowego 2006 to 7 500 000, natomiast 2007 roku 7 200 000 zł,

- przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w 2006 roku - 17 802 800 zł, natomiast w 2007 roku - 16 758 000 zł.

Spółka z o.o. nie może utworzyć za 2007 rok uproszczonego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 50, ponieważ w roku, za który tworzone jest sprawozdanie przekroczone są 2 z podanych w ustawie limitów: osób zatrudnionych na pełny etat 75 (ustawowy limit 50) i przychodów ze sprzedaży 16 758 000 zł (ustawowy limit 14 328 000 zł). Natomiast w roku poprzednim zostały przekroczone wszystkie trzy kryteria.

Sprawozdanie finansowe spółki za rok 2007 nie podlega ustawowemu badaniu przez biegłego rewidenta, ponieważ w roku poprzedzającym, czyli w 2006, został spełniony tylko jeden warunek z art. 64 ust.4 dotyczący zatrudnienia. Dlatego spółka sporządza tylko bilans, rachunek zysków i strat i informację dodatkową.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 50 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  REKLAMA