REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Spółkom kapitałowym, które odbyły doroczne zwyczajne zgromadzenia 30 czerwca, został tylko tydzień na złożenie w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami. W niejasnej sytuacji co do terminów składania sprawozdań są natomiast spółki osobowe.

W spółkach kapitałowych (z o.o. i akcyjnych) w ciągu 14 dni od przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia wspólników bądź zwyczajnego walnego akcjonariuszy zarząd powinien złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o rejestrację uchwały wraz ze sprawozdaniem finansowym i ewentualnie ze sprawozdaniem biegłego rewidenta. Jeżeli tego nie uczyni, sąd rejestrowy wyznacza dodatkowy, siedmiodniowy termin. W razie niedotrzymania go, nakłada grzywnę w celu przymuszenia (uregulowaną w art. 1052 kodeksu postępowania cywilnego), która w zasadzie jednorazowo nie przekracza 1 tys. zł. Może jednak być ponawiana. Co gorsza, sądy rejestrowe informują też prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw przewidzianych w ustawie o rachunkowości (u.o r. art. 77 pkt 2 i art. 79 pkt 3 i 4) i w kodeksie spółek handlowych (art. 594 par. 1 pkt 3).

REKLAMA

Autopromocja

Sądy zawiadamiają

Dziś prawdopodobieństwo zawiadomienia prokuratury jest bardzo wysokie, ponieważ sądy sprawdzają już w programie komputerowym, a nie w papierowych aktach, czy spółka złożyła sprawozdanie finansowe.

- Przez kilka lat prowadziliśmy tylko postępowania przymuszające. Skoro jednak widzimy, że są one nieskuteczne, to zaczęliśmy również wysyłać zawiadomienia do prokuratury. Robimy to jednak dopiero, gdy grzywny okazują się nieskuteczne - mówi sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej.

- Zmuszają nas do tego nie tylko przepisy. Bardzo często kontrahenci spółek żądają sprawozdań finansowych do wglądu - dodaje sędzia Łukowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sankcje w US

Urzędy skarbowe sięgają po kodeks karny skarbowy, żeby nałożyć sankcję za naruszenie terminów złożenia sprawozdania finansowego z towarzyszącymi mu dokumentami. Artykuł 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi bowiem, że sprawozdanie z protokołem zawierającym uchwałę i ewentualnie z opinią biegłego rewidenta należy złożyć w US w ciągu dziesięciu dni od zatwierdzenia. Urzędy uważają przy tym, że naruszenie tego terminu powoduje sankcję z art. 56 ust. 4 k.k.s., który mówi o niezgłoszeniu na czas deklaracji lub oświadczenia.

Mariusz Korpalski, radca prawny z poznańskiej Kancelarii Komarnicka Korpalski, uważa, że sprawozdanie finansowe to nie deklaracja. Dlatego jego zdaniem sankcja z tego przepisu nie powinna być w tego rodzaju sytuacjach stosowana. Tym samym zarząd spółki, któremu się taka kara jednak przytrafiła, powinien skorzystać ze środków zaskarżenia już na etapie postępowania przygotowawczego. Jednocześnie powinien jak najszybciej sprawozdanie przygotowane na zwyczajne zgromadzenie wspólników (art. 231 kodeksu spółek handlowych) lub na zwyczajne walne zgromadzenie (art. 395 k.s.h.) złożyć wraz z wyjaśnieniem, co spowodowało, że nie dopełnił obowiązku na czas. Członkowie zarządu powinni wykazać, że np. wezwali wspólników na zgromadzenie, lecz ci nie stawili się i nie można było przeprowadzić głosowań.

Również ustawa o rachunkowości przewiduje sankcję karną za niezłożenie sprawozdania finansowego do ogłoszenia lub za niezłożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym, czyli w KRS (art. 79 pkt 3 i 4 u. o r.). Akt ten nie mówi o nieskładającym uchwały i sprawozdania, tylko o tym, kto nie składa sprawozdania. Osoba taka podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Oznacza to, że jeśli zarząd nie ma uchwały zatwierdzającej, to jej nie przekazuje sądowi rejestrowemu. Musi tylko pilnować, by nie ponieść odpowiedzialności za niezłożenie sprawozdania na czas. Jeśli więc wspólnicy mimo zwołania zebrania nie stawili się i nie podjęli żadnej uchwały, to zarząd ma czas do 15 lipca na podstawie art. 69 ust. 2 u.o r. na złożenie sprawozdania finansowego bez uchwały, ale ze stosowną adnotacją, z której wynikałoby, dlaczego nie doszło do powzięcia uchwały zatwierdzającej bądź odmawiającej zatwierdzenia sprawozdania finansowego. To tłumaczenie powinno ochronić zarząd nie tyle przed sankcją z art. 79 u. o r., co przed karami przewidzianymi w kodeksie spółek handlowych, który przewiduje w art. 594 par. 1 pkt 3 karę dla zarządu za niezwołanie zebrania wspólników w ciągu pół roku po zakończeniu roku obrotowego. W ten sposób zarząd jest zabezpieczony zarówno przed sankcją z ustawy o rachunkowości, bo sprawozdanie złożył, jak i przed sankcją z kodeksu spółek handlowych, ponieważ zwołał zgromadzenie, lecz nie mógł podjąć uchwały za wspólników (jeśli oczywiście członkowie zarządu nie są jedynymi ani większościowymi wspólnikami spółki).

 

Tam, gdzie konieczna jest opinia biegłego rewidenta (art. 64 ust. 1 pkt 4 u.o r.), trzeba ją złożyć i w sądzie rejestrowym, i w urzędzie skarbowym. Sankcje są bowiem przewidziane również za brak opinii.

W spółkach osobowych

W praktyce coraz trudniejsza okazuje się sytuacja w spółkach osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych), które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 u. o r. (jawne i partnerskie - od obrotu 800 tys. euro, komandytowe i komandytowo akcyjne - zawsze).

Twórcy ustawy o rachunkowości nie zauważyli bowiem, że ich ustrój różni się znacznie od ustroju spółek kapitałowych. Nawet spółka komandytowa, najbliższa spółce z o.o., nie musi mieć w podstawowym modelu organu zatwierdzającego, czyli zgromadzenia wspólników. Nie ma również przepisu, który mówi, że wspólnicy powinni się w określonym czasie zebrać i coś zatwierdzić. Nie ma tu jakiegoś zebrania, które kontrolowałoby wspólników prowadzących sprawy spółki, które udzielałoby skwitowania, zatwierdzało sprawozdania finansowe. Może natomiast być - na wzór spółki z o.o. - tego rodzaju zgromadzenie wspólników powołane umową spółki. Ma to sens szczególnie w spółkach komandytowych, gdzie jest i inwestor, który się chowa za sumą komandytową, i komplementariusz, prowadzący sprawy spółki oraz odpowiadający całym majątkiem. Jednak ciągle spółki, w których umówiono się, że zostanie w nich powołany organ zatwierdzający, są wyjątkiem. A ma to związek także z obowiązkami sprawozdawczymi spółki. Przepisy ustawy o rachunkowości mówią bowiem, w jakim terminie należy zatwierdzić sprawozdanie finansowe.

- W takich sytuacjach konieczne jest wnioskowanie przez analogię. Należy ustalić, jak należy rozumieć art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego.

- Również w spółkach osobowych należy sprawozdanie finansowe sporządzić i ewentualnie zatwierdzić w terminie sześciu miesięcy - przypomina mecenas Korpalski.

Nie można wszak lekceważyć art. 40 ust. 2 ustawy o KRS, który mówi, że w dziale III rejestru przedsiębiorców wpisuje się wzmiankę o sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego z zaznaczeniem daty złożenia. Podobnie jak art. 2 ust 1 pkt 1 u. o r. mówi, że jej przepisy stosuje się także do handlowych spółek osobowych. Co więcej, art. 52 ust 1 u. o r. mówi, że kierownik jednostki zapewnia sporzadzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom zgodnie z obowiązujacym jednostkę prawem i umową spółki.

- Klientom przypominam też zawsze, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest art. 45 ust. 5. Stanowi on, że podmiot prowadzący księgi rachunkowe dołącza do zeznania sprawozdanie finansowe.

Jednocześnie ważne jest, że wspólnicy spółek osobowych nie muszą obawiać się kar w razie niedotrzymania terminów składania sprawozdań finansowych ustalonych przez analogię do obowiązujących wobec zarządów spółek kapitałowych. Jeżeli bowiem chodzi o same obowiązki korporacyjne, to mogą one być konstruowane na zasadzie analogii. Sankcje natomiast za ich naruszenie - nie. Taka zasada rządzi bowiem przepisami karnymi całego systemu.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA