REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

E-fakturowanie będzie obowiązkiem w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?
E-fakturowanie będzie obowiązkiem w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

E-faktury w Unii Europejskiej. System VAT in Digital Age (ViDA)

System VAT in Digital Age (ViDA) wstępnie będzie obowiązkowy dla krajów członkowskich od 2028 roku, choć ta data nie jest jeszcze pewna i mówi się o przesunięciu wdrożenia nawet do 2032 roku. ViDA na pomóc m.in. w zmniejszeniu tzw. luki VAT. Według danych KE, w 2020 roku wyniosła ona aż 93 mld euro  dla całej wspólnoty. W Polsce podobny system, czyli Krajowy System e-Faktur, będzie obowiązywał już od lipca 2024.  Czy w przyszłości okaże się on przydatny podczas aktywacji ViDA?

Autopromocja

- Wystawianie faktur papierowych będzie możliwe, ale tylko za zgodą państw członkowskich. Posłużenie się klasycznym dokumentem nie będzie jednak dopuszczalne we wszystkich przypadkach. Działania objęte ograniczeniami, to przede wszystkim te podlegające wykazaniu w informacjach podsumowujących ViDA.  Zapis ten będzie dotyczył wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz świadczenia usług na rzecz podmiotów zagranicznych, objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Polega to na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku ze sprzedawcy na nabywcę. Te transakcje zostaną obligatoryjnie objęte systemem fakturowania elektronicznego. Od momentu obowiązywania ViDA, e-faktury będą musiały zawierać dodatkowe elementy, takie jak identyfikator rachunku bankowego i uzgodnione daty oraz kwoty płatności. Nie będzie też możliwe wystawianie zbiorczych faktur korygujących - komentuje Tomasz Spłuszka, Valuee Engineer w firmie OpenText.

KSeF i ViDA - czy współpraca pomiędzy tymi systemami będzie możliwa?

Wraz z nadchodzącym obowiązkowym wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur w Polsce, przedsiębiorcy zastanawiają się nad przyszłością fakturowania międzynarodowego i zmianami towarzyszącym temu procesowi. Dodatkowych powodów do rozmyślań dostarcza ViDA. Jednak ze względu na brak precyzyjnych specyfikacji technicznych oraz ostatecznych zapisów obu rozwiązań, podatnicy mają sporo wątpliwości, czy system krajowy będzie współpracował z ogólnoeuropejskim i jak wpłynie to na wystawianie faktur międzynarodowych.

- Koncept ViDA wprowadzający e-faktury na poziomie UE to ambitne przedsięwzięcie. Budzi ono jednak pewne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście integracji z KSeF, który będzie w obowiązywał w Polsce. Jedną z największych potencjalnych zmian jest zapis o niepoprzedzaniu wystawiania faktur procesem walidacji. Co to oznacza w praktyce? Weryfikacja poprawności faktury przed jej wystawieniem funkcjonuje w platformach krajowych, np. włoskim SDI, czy polskim KSeF. W tych modelach dokument jest poddany weryfikacji  zanim zostanie wystawiony. Państwa korzystające z takich rozwiązań będą musiały dostosować istniejący system w celu usunięcia obowiązku autoryzacji faktur przez platformę administracji skarbowej przed ich wystawieniem/ przesłaniem.

Mniej kontrowersyjny jest fakt, że dokumenty docelowo powinny być zgodne z normą UE. Mimo pewnych technicznych wyzwań, integrowanie tego elementu z naszym krajowym systemem jest wykonalne. Warto zauważyć, że powinna zostać zapewniona możliwość współpracy między ViDA a lokalnymi platformami, takimi jak SDI we Włoszech, Chorus we Francji czy eFacturae w Hiszpanii. Nie wydaje się, żeby te funkcjonujące już systemy nagle zniknęły – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-fakturowanie rozpędzone w Europie

Cyfryzacja w europejskim sektorze podatkowym rozpoczęła się kilka lat temu i trend ten szybko się rozpowszechnia. Włochy, będące pionierem, stopniowo wdrażały obowiązkowe e-fakturowanie od 2014 r. Początkowo skoncentrowano się na sektorze rządowym (B2G), następnie rozszerzając zakres na spółki giełdowe. W 2019 roku to zobowiązanie objęło już wszystkich przedsiębiorców.

Francja miała wprowadzić obowiązkowy system e-faktur równocześnie z Polską, jednak daty jeszcze się zmieniają. Wstępnie będzie to po 2025 roku. Według francuskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Studiów Ekonomicznych (INSEE), już w 2020 roku firmy w tym kraju wystawiły ponad 54 mln faktur elektronicznych. Rumunii do Komisji Europejskiej został rozpatrzony pozytywnie i w otrzymała ona zgodę na wprowadzenie obowiązkowych e-faktur już w styczniu 2024 roku. Słowacja, Hiszpania, Bułgaria i Chorwacja również wyraziły wstępne zainteresowanie wprowadzeniem cyfrowych dokumentów, a Niemcy złożyli już wniosek z prośbą o zgodę do Unii Europejskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Realny
    2023-12-16 13:00:17
    System e faktur powinien być dla VAT -owców, a dla reszty nieobowiązkowy. US chyba uważa że przy 200.000 brutto można faktycznie milionowe przewały robić
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

REKLAMA