REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik MŚP proponuje rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF

Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF. Pisze o tym w liście do Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego
Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF. Pisze o tym w liście do Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu nadchodzących zmian w systemie fakturowania w Polsce, Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, podjął działania mające na celu złagodzenie wpływu tych zmian na polskie firmy. W swoim piśmie do Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego, Abramowicz apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Proponuje, by od 1 lipca 2024 r. KSeF objął tylko duże podmioty, natomiast średnie od 1 stycznia 2025 r., małych podatników od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

Wyzwania dla przedsiębiorców związane z KSeF

Podczas spotkania w Biurze Rzecznika, przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami z dobrowolnego korzystania z KSeF, zwracając uwagę na liczne wyzwania - organizacyjne, techniczne, prawne i finansowe - które muszą pokonać, aby skutecznie wdrożyć system. Koszty związane z wprowadzeniem KSeF w przedsiębiorstwach są trudne do oszacowania, ale obejmują m.in. szkolenia pracowników, opłaty doradcze, zakup i utrzymanie odpowiedniego sprzętu.

Autopromocja

Badania rynkowe i propozycje Rzecznika MŚP

Z badań przeprowadzonych w III kwartale 2023 roku wynika, że wiele firm, zwłaszcza z sektora MŚP, nie jest gotowych na obligatoryjne stosowanie KSeF. W związku z tym, Abramowicz proponuje, aby od 1 lipca 2024 roku KSeF objął tylko duże podmioty, a średnie przedsiębiorstwa miałyby czas do 1 stycznia 2025 roku. Małych podatników i mikroprzedsiębiorców objęłoby to odpowiednio od 1 lipca 2025 roku i 1 stycznia 2026 roku.

Ta propozycja ma kluczowe znaczenie dla polskiego sektora MŚP, który stanowi trzon gospodarki kraju. Odpowiednie przygotowanie i dostosowanie się do nowego systemu e-faktur jest niezbędne dla zapewnienia płynności działania małych i średnich przedsiębiorstw.

Streszczenie pisma Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców dotyczącego wprowadzenia KSeF

Dokument z dnia 18 grudnia 2023 roku, autorstwa Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zawiera szczegółowe uwagi i zastrzeżenia dotyczące wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Oto streszczenie głównych punktów:

1. Wyzwania i koszty wdrożenia KSeF

 • Przedsiębiorcy doświadczają ogromnych wyzwań organizacyjnych, technicznych, prawnych i finansowych w związku z wdrożeniem KSeF.
 • Koszty wdrożenia KSeF są wysokie i nieoszacowane, obejmujące m.in. szkolenia pracowników, opłaty doradcze, zakup i utrzymanie sprzętu.
 • Szacuje się, że koszty w małych i średnich firmach mogą wynosić od 500 zł do 2000 zł, a w dużych przedsiębiorstwach będą znacznie wyższe.

2. Brak przygotowania do stosowania KSeF

 • Badania pokazują, że 42,2% biur rachunkowych nie podjęło jeszcze przygotowań do wdrożenia KSeF, a 35% czuje się niedostatecznie przygotowanych.
 • Tylko 2,5% biur rachunkowych deklaruje pełną gotowość do udziału w procedurze fakturowania w ramach KSeF.

3. Uwagi do projektu korzystania z KSeF

 • Zwrócono uwagę na brak rozwiązań prawnych w przypadkach losowych, takich jak porzucenie pracy czy śmierć księgowego z uprawnieniami kierowniczymi.
 • Podniesiono kwestie dotyczące nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień w KSeF, wskazując na potrzebę większej precyzji w regulacjach.
 • Zaproponowano rozważenie możliwości użycia numeru PESEL w sytuacji braku numeru NIP.

4. Problemy techniczne i operacyjne

 • W przypadku awarii KSeF, podatnicy będą mieli ograniczone możliwości wystawienia e-faktury, a w przypadku wystawienia faktury poza KSeF, będą musieli przesłać ją do systemu w ściśle wyznaczonym terminie.
 • Zaproponowano, aby w przypadku awarii systemu KSeF, podatnik miał 7 dni na wprowadzenie faktury z trybu offline do online.

5. Kwestie związane z fakturami korygującymi

 • Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na brak możliwości wystawiania not korygujących w KSeF, co może powodować problemy w przypadku błędów na fakturach.

6. Regulacje dotyczące dostępu do faktur

 • W odniesieniu do regulacji § 9 projektu korzystania z KSeF, przedsiębiorcy wyrazili wątpliwości co do warunków uzyskania dostępu do faktury ustrukturyzowanej.

Podsumowując, dokument zawiera szereg uwag i zastrzeżeń przedsiębiorców dotyczących wdrożenia KSeF, podkreślając wyzwania finansowe, techniczne i organizacyjne, a także wskazując na potrzebę dokładniejszych regulacji i rozwiązań prawnych. Zobacz pełną treść pisma Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego: Pismo Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Romek
  2023-12-29 22:31:05
  Bardziej poronionego pomysłu to chyba nie było. Jakie 2000 zł kosztów ???? Muszę zamknąć firmę bo mam system napisany przez przyjaciela za skrzynkę piwa, sprzed 20 lat który jest mini ERP. Teraz abym mógł działać musze też mieć coś wtym stylu ale współpracującego z ksef i aktualizowanego natychmiast gdy ksef się zmieni. Czyli pozostaje mi jakis SAP lub Comarch za kilka milionów. Branża schyłkowa, nigdy bym nie zarobił na taki system, trzeba zwijać firmę. Wiele firm przejdzie do szarej strefy jak sie zorientują że wystawienie faktury jest zbyt trudne.
  0
 • Żary
  2023-12-20 17:57:37
  Proponuję by ten pan już nie mieszał.klienci biur rachunkowych podjęli już kroki .ponieśli koszty w celu wdrożenia ksef o robienie zamieszania na ostatnią chwilę to dziadostwo. Niech się lepiej pochyli nad tym by wszyscy z tego korzystal od razu bo będzie balagan
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

REKLAMA