REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik MŚP proponuje rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF

Rzecznik MŚP apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie KSeF. Pisze o tym w liście do Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu nadchodzących zmian w systemie fakturowania w Polsce, Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, podjął działania mające na celu złagodzenie wpływu tych zmian na polskie firmy. W swoim piśmie do Ministra Finansów, Andrzeja Domańskiego, Abramowicz apeluje o rozłożenie w czasie wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Proponuje, by od 1 lipca 2024 r. KSeF objął tylko duże podmioty, natomiast średnie od 1 stycznia 2025 r., małych podatników od 1 lipca 2025 r., a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.

Wyzwania dla przedsiębiorców związane z KSeF

Podczas spotkania w Biurze Rzecznika, przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami z dobrowolnego korzystania z KSeF, zwracając uwagę na liczne wyzwania - organizacyjne, techniczne, prawne i finansowe - które muszą pokonać, aby skutecznie wdrożyć system. Koszty związane z wprowadzeniem KSeF w przedsiębiorstwach są trudne do oszacowania, ale obejmują m.in. szkolenia pracowników, opłaty doradcze, zakup i utrzymanie odpowiedniego sprzętu.

REKLAMA

Autopromocja

Badania rynkowe i propozycje Rzecznika MŚP

Z badań przeprowadzonych w III kwartale 2023 roku wynika, że wiele firm, zwłaszcza z sektora MŚP, nie jest gotowych na obligatoryjne stosowanie KSeF. W związku z tym, Abramowicz proponuje, aby od 1 lipca 2024 roku KSeF objął tylko duże podmioty, a średnie przedsiębiorstwa miałyby czas do 1 stycznia 2025 roku. Małych podatników i mikroprzedsiębiorców objęłoby to odpowiednio od 1 lipca 2025 roku i 1 stycznia 2026 roku.

Ta propozycja ma kluczowe znaczenie dla polskiego sektora MŚP, który stanowi trzon gospodarki kraju. Odpowiednie przygotowanie i dostosowanie się do nowego systemu e-faktur jest niezbędne dla zapewnienia płynności działania małych i średnich przedsiębiorstw.

Streszczenie pisma Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców dotyczącego wprowadzenia KSeF

Dokument z dnia 18 grudnia 2023 roku, autorstwa Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zawiera szczegółowe uwagi i zastrzeżenia dotyczące wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Oto streszczenie głównych punktów:

1. Wyzwania i koszty wdrożenia KSeF

 • Przedsiębiorcy doświadczają ogromnych wyzwań organizacyjnych, technicznych, prawnych i finansowych w związku z wdrożeniem KSeF.
 • Koszty wdrożenia KSeF są wysokie i nieoszacowane, obejmujące m.in. szkolenia pracowników, opłaty doradcze, zakup i utrzymanie sprzętu.
 • Szacuje się, że koszty w małych i średnich firmach mogą wynosić od 500 zł do 2000 zł, a w dużych przedsiębiorstwach będą znacznie wyższe.

2. Brak przygotowania do stosowania KSeF

 • Badania pokazują, że 42,2% biur rachunkowych nie podjęło jeszcze przygotowań do wdrożenia KSeF, a 35% czuje się niedostatecznie przygotowanych.
 • Tylko 2,5% biur rachunkowych deklaruje pełną gotowość do udziału w procedurze fakturowania w ramach KSeF.

3. Uwagi do projektu korzystania z KSeF

 • Zwrócono uwagę na brak rozwiązań prawnych w przypadkach losowych, takich jak porzucenie pracy czy śmierć księgowego z uprawnieniami kierowniczymi.
 • Podniesiono kwestie dotyczące nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień w KSeF, wskazując na potrzebę większej precyzji w regulacjach.
 • Zaproponowano rozważenie możliwości użycia numeru PESEL w sytuacji braku numeru NIP.

4. Problemy techniczne i operacyjne

 • W przypadku awarii KSeF, podatnicy będą mieli ograniczone możliwości wystawienia e-faktury, a w przypadku wystawienia faktury poza KSeF, będą musieli przesłać ją do systemu w ściśle wyznaczonym terminie.
 • Zaproponowano, aby w przypadku awarii systemu KSeF, podatnik miał 7 dni na wprowadzenie faktury z trybu offline do online.

5. Kwestie związane z fakturami korygującymi

 • Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na brak możliwości wystawiania not korygujących w KSeF, co może powodować problemy w przypadku błędów na fakturach.

6. Regulacje dotyczące dostępu do faktur

 • W odniesieniu do regulacji § 9 projektu korzystania z KSeF, przedsiębiorcy wyrazili wątpliwości co do warunków uzyskania dostępu do faktury ustrukturyzowanej.

Podsumowując, dokument zawiera szereg uwag i zastrzeżeń przedsiębiorców dotyczących wdrożenia KSeF, podkreślając wyzwania finansowe, techniczne i organizacyjne, a także wskazując na potrzebę dokładniejszych regulacji i rozwiązań prawnych. Zobacz pełną treść pisma Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego: Pismo Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA