reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Cło > Procedura celna w formie zgłoszenia uproszczonego od 1 maja 2016 r.

Procedura celna w formie zgłoszenia uproszczonego od 1 maja 2016 r.

Od dnia 1 maja 2016 r. pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w formie zgłoszenia uproszczonego wydawane będą na podstawie regulacji zawartych w Unijnym Kodeksie Celnym (UKC) oraz w przepisach wykonawczych i delegowanych do UKC.

Zgodnie z art. 166 Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) organy celne  mogą wyrazić zgodę, aby osoba zgłosiła towary do procedury celnej w formie zgłoszenia uproszczonego, w którym można pominąć pewne dane, o których mowa w art. 162 lub dokumenty załączone do zgłoszenia, o których mowa w art. 163. Regularne stosowanie zgłoszenia uproszczonego wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego.

Pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w formie zgłoszenia uproszczonego wydane na podstawie Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), pozostają ważne i procedura jest realizowana zgodnie z trybem określonym w ww. pozwoleniach, aż do czasu dokonania przez organ celny ponownej oceny tych pozwoleń.

Duże zmiany w cłach od 1 maja 2016 r. - Unijny Kodeks Celny

Pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w formie zgłoszenia uproszczonego wydawane są od dnia 1 maja 2016 r. na podstawie regulacji zawartych w UKC oraz w przepisach wykonawczych i delegowanych do UKC.

Pozwolenia udziela się jeżeli wnioskodawca spełnia następujące warunki:

e) warunki określone w art. 39 lit. a) kodeksu;

f) w stosownych przypadkach stosuje odpowiednie procedury obsługi pozwoleń przyznanych zgodnie ze środkami polityki handlowej lub związanych z handlem produktami rolnymi;

g) zapewnia, że odpowiedni pracownicy zostali poinformowani obowiązku powiadamiania organów celnych w każdym przypadku wykrycia trudności związanych z przestrzeganiem przepisów, oraz ustanawia procedury  powiadamiania organów celnych o wystąpieniu takich trudności;

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów – zmiany od 1 maja 2016 r.

h) w stosownych przypadkach, stosuje odpowiednie procedury obsługi pozwoleń na przywóz i wywóz związanych z zakazami lub ograniczeniami, w tym środki mające na celu rozróżnienie towarów objętych zakazami lub ograniczeniami od innych towarów oraz zapewnię przestrzegania takich zakazów i ograniczeń.

Najważniejsze zmiany od 1 maja 2016 r.:

- wzór wniosku o wydanie pozwolenia stanowi załącznik nr 12 do przejściowego rozporządzenia delegowanego;

- brak możliwości wydania pozwolenia zintegrowanego, tj. pozwolenia na wpis do rejestru zgłaszającego oraz zgłoszenia uproszczonego;

- zmianie uległo kryterium przestrzegania przepisów prawa poprzez rozszerzenie o przepisy prawa podatkowego oraz o przesłankę braku skazania za poważne przestępstwo karne związane z działalnością gospodarczą wnioskodawcy jak również rozszerzeniu uległ warunek dotyczący obsługi towarów objętych zakazami lub ograniczeniami. Na etapie wydawania pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w formie zgłoszenia uproszczonego nie jest badane kryterium dotyczące wypłacalności finansowej;

- przepisy UKC wprowadzają wyłącznie zgłoszenie uproszczone (z koniecznością wcześniejszego uzyskania pozwolenia w przypadku regularnego stosowania lub bez konieczności wcześniejszego uzyskania pozwolenia – gdy zgłoszenie dokonywane jest sporadycznie). Przepisy nie posługują się zwrotem „zgłoszenie niekompletne” jak to miało miejsce w przepisach RWKC.

Podstawy prawne:

- art. 166, 167 UKC

- art. 145-147 rozporządzenia delegowanego

- art. 223 -224 rozporządzenia wykonawczego

- art. 16 przejściowego rozporządzenia delegowanego

- zał. nr 12 przejściowego rozporządzenia delegowanego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama