Weryfikacja certyfikatów AEO i pozwoleń celnych po zmianie unijnych przepisów celnych
REKLAMA
REKLAMA
Co będzie podlegać ponownej weryfikacji?
Zgodnie z art. 250 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. pozwolenia udzielone na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 lub rozporządzenia (EWG) nr 2454/93, które obowiązują w dniu 1 maja 2016 r. i nie są objęte ograniczonym okresem ważności, podlegają ponownej ocenie. Na podstawie art. 345 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. weryfikacja ta ma zostać przeprowadzona do 1 maja 2019 r.
REKLAMA
Zakresem ponownej kontroli zatem zostaną objęte przedsiębiorstwa w zakresie następujących pozwoleń, które przyznano im przed 1 maja 2016:
- Świadectwo AEO bez względu na rodzaj, tj. AEO(C), AEO(S) oraz AEO(F);
- Pozwolenie na prowadzenie składu celnego;
- Pozwolenie na prowadzenie magazynu tymczasowego składowania;
- Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonego zgłoszenia celnego;
- Pozwolenie na stosowanie uproszczonej procedury w miejscu;
- Zwolnienie ze składania zabezpieczenia w tranzycie;
- Pozwolenie wystawiania dokumentów potwierdzających wspólnotowy status towarów przez upoważnionego wystawcę, tj. dokument T2L oraz T2LF;
- Pozwolenie na prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym;
- Pozwolenie dla upoważnionego nadawcy i upoważnionego odbiorcy w tranzycie wspólnotowym;
- Pozwolenie dla upoważnionego odbiorcy lub nadawcy w procedurze TIR
- Pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia generalnego;
- Pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia generalnego w tranzycie w stawkach obniżonych 100%, 50% i 30%;
- Pozwolenie na ustanowienie regularnej linii żeglugowej;
- Pozwolenie na tzw. ryczałtowe określenie niektórych elementów formułujących wartość celną, wydane na podstawie art. 156a RWKC.
Rewolucyjne zmiany w prawie celnym od 1 maja 2016 r.
Czego nie obejmą ponowne kontrole organów celnych?
Zgodnie z art. 250 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. z obowiązku ponownej weryfikacji zostaną zwolnione pozwolenia:
- udzielone eksporterom na sporządzanie deklaracji na fakturze, o których mowa w art. 97v i 117 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93;
- na gospodarowanie materiałami z wykorzystaniem metody rozróżnienia księgowego, o której mowa w art. 88 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.
Szczególne regulacje dotyczą również pojedynczych pozwoleń na procedurę uproszczoną (SASP). Zgodnie bowiem z art. 345 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. pozostaje ono do dnia wdrożenia centralizowanej odprawy dla importu oraz automatycznego systemu eksportu, o których mowa w załączniku do decyzji wykonawczej 2014/255/UE.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Podobna sytuacja dotyczy pozwoleń na odroczenie płatności należności w odniesieniu do decyzji wydanych zgodnie z art. 224 WKC przyznających odroczenie płatności łącznie dla wszystkich należności, które podlegają jednemu zaksięgowaniu. Zgodnie z art. 110 Unijnego Kodeksu Celnego jeżeli w wyniku ponownej oceny pozwolenia na korzystanie z zabezpieczenia generalnego powiązanego z taką decyzją udzielono nowego pozwolenia na korzystanie z zabezpieczenia generalnego, nowe pozwolenie na odroczenie płatności wydaje się automatycznie w tym samym czasie.
Przebieg kontroli
Kontrole organów celnych będą odbywać się z urzędu. O planowanej weryfikacji pozwoleń celnych przedsiębiorca zostanie odpowiednio wcześniej poinformowany. Po przeprowadzeniu ponownej oceny organ celny cofa pozwolenie wydane przed 1 maja 2016 r., a następnie wydaje nowe pozwolenie w sytuacji, gdy wynik kontroli potwierdza spełnienie przez przedsiębiorcę wszystkich warunków przewidzianych nowym Unijnym Kodeksie Celnym do wydania przedmiotowego pozwolenia.
Upoważniony przedsiębiorca AEO – zmiany 2016
Kontrola AEO – na co zwrócić uwagę?
W przypadku certyfikatu AEO ważnym jest zweryfikowanie przez przedsiębiorcę nowych kryteriów przewidzianych przez Unijny Kodeks Celny zwłaszcza w zakresie AEO(C). Uległy bowiem one znacznym rozszerzeniu i aktualne przepisy wymagają od firm jeszcze większego zaangażowania w zapewnieniu przejrzystości w swoich procesach jak i zapewnieniu, że działania w firmie są wykonywane przez wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym przedsiębiorca powinien zrewidować swoje procesy i procedury z tym związane adaptując się do nowych wymagań kodeksu celnego.
Autor: Anna Zakrzewska
Źródło: Prawo i Logistyka
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat