reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Cło > Unijny Kodeks Celny - przepisy wykonawcze

Unijny Kodeks Celny - przepisy wykonawcze

Z końcem grudnia ubiegłego roku zostały opublikowane dwa bardzo ważne dla nowego porządku celnego akty prawne w Unii Europejskiej. Są to przepisy umożliwiające wykonanie Unijnego Kodeksu Celnego z dnia 9 października 2016 r. Nowe regulacje unijne dotyczące prawa celnego wejdą w życie dnia 1 maja 2016 r.

Po co Unii Europejskiej nowy Kodeks Celny?

Głównym argumentem podnoszonym przez organy UE chcące wskazać powody nowelizacji przepisów prawa celnego to uproszczenie i przyspieszenie operacji celnych dokonywanych na obszarze celnym UE, które mają być wspierane przez pełną informatyzację systemu celnego wprowadzonego w każdym kraju członkowskim Unii. Przede wszystkim pełna unifikacja systemu celnego pozwoli na szybki przepływ informacji między krajami członkowskimi, jak i organami celnymi a podmiotami uczestniczącymi w wymianie międzynarodowej, czy organami celnymi poszczególnych krajów Unii. Docelowo Unia Europejska dąży do całkowitego odejścia od dokumentów papierowych na rzecz elektronicznych mieszczących się w zaimplementowanych systemach.

Uszczelnienie systemu celnego w UE – zmiany dla eksporterów i importerów od 1 maja 2016 r.

Innym argumentem używanym przy wyjaśnieniu podstaw wprowadzenia nowych regulacji celnych to uszczelnienie całego systemu celnego we Wspólnocie. W tym celu mają właśnie pomóc wspomniane systemy IT. Ma to również wzmocnić nowoczesne podejście do kontroli celnych, jakie wprowadza nowy Unijny Kodeks Celny.

Akty prawne właściwe od 1 maja 2016 r.

Unijny Kodeks Celny został przyjęty dnia 9 października 2013 r. rozporządzeniem (UE) nr 952/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady, które wraz z wejściem w życie dnia 30 października 2013 r. uchyliło rozporządzenie (WE) nr 450/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiające wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny).

Dodatkowo od 1 maja 2016 r. zastosowanie będą miały dwa akty prawne służące wykonaniu Unijnego Kodeksu Celnego, a które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dnia 29 grudnia 2015 r., tj.:

Okres przejściowy

Unijny Kodeks Celny stanowi w art. 6 ust. 1, że wszelka wymiana informacji odbywać się będzie w formie elektronicznej. Jednocześnie jednak pozwala na wprowadzenie okresu przejściowego do czasu uruchomienia lub dostosowania odpowiednich systemów informatycznych. Środki przejściowe zostały określone w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2016/341 z dnia 17 grudnia 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do przepisów przejściowych dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego w okresie, gdy nie działają jeszcze odpowiednie systemy teleinformatyczne, i zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2015/2446 (tzw. Przejściowe Rozporządzenie Delegowane). Podstawę do wprowadzenia przejściowego rozporządzenia delegowanego stanowi art. 279 UKC. Przepisy PRD wskazują, które przepisy UKC, RW i RD będą stosowane od dnia 1 maja 2016 r. a które z nich i w jakim zakresie zostaną zawieszone.

Rewolucyjne zmiany w prawie celnym od 1 maja 2016 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama