REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

Subskrybuj nas na Youtube
Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów
Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Taryfa celna stanowi załącznik I do rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. WE L 256 z 7.9.1987 r.). Taryfa jest zmieniana co roku w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które jest publikowane w Dzienniku Urzędowym UE nie później niż do dnia 31 października danego roku i obowiązuje od 1 stycznia roku następnego. Duże zmiany w Taryfie mogą być wprowadzane raz na 5 lat w konsekwencji zmian w Systemie Zharmonizowanym wprowadzanym przez Światową Organizację Celną (WCO) na poziomie ogólnoświatowym, gdyż nomenklatura Taryfy celnej jest oparta na Systemie Zharmonizowanym na poziomie sześciu cyfr.

REKLAMA

Autopromocja

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Upoważniony przedsiębiorca AEO – zmiany 2016

Wspólna Taryfa Celna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólna Taryfa Celna obejmuje:

- Nomenklaturę scaloną towarów, określoną w rozporządzeniu (EWG) nr 2658/87,

- każdą inną nomenklaturę, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej lub która dodaje do niej dalsze podpodziały i która została ustanowiona w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny do celów stosowania środków taryfowych związanych z wymianą towarową,

- konwencyjne lub zwykłe autonomiczne stawki celne,

- preferencyjne środki taryfowe określone w umowach zawartych przez Unię z niektórymi krajami lub terytoriami spoza obszaru celnego Unii lub z grupami takich krajów lub terytoriów,

- preferencyjne środki taryfowe przyjęte jednostronnie przez Unię w odniesieniu do niektórych krajów lub terytoriów spoza obszaru celnego Unii lub w odniesieniu do grup takich krajów lub terytoriów,

- autonomiczne środki przewidujące obniżenie należności celnych lub zwolnienie z należności celnych za niektóre towary,

- uprzywilejowane traktowanie taryfowe w zakresie wymienionych środków, z którego mogą korzystać niektóre towary ze względu na ich rodzaj lub końcowe przeznaczenie,

- inne środki taryfowe przewidziane w przepisach unijnych dotyczących rolnictwa, handlu lub innych dziedzin.

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów – zmiany od 1 maja 2016 r.

Definicja klasyfikacji taryfowej

Zgodnie z definicją kodeksową „Klasyfikacja taryfowa” towarów do celów stosowania Wspólnej Taryfy Celnej polega na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane.

Nowością jest definicja „Klasyfikacji taryfowej” towarów do celów stosowania środków pozataryfowych – polega ona na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej lub innej nomenklaturze ustanowionej przepisami unijnymi, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej, lub która dodaje do niej dalsze podpodziały, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane. Podpozycja lub dalszy podpodział, określone zgodnie z przepisami, wykorzystywane są do celów stosowania środków związanych z tą podpozycją.

Rozporządzenia klasyfikacyjne

Kodeks przewiduje delegację dla Komisji Europejskiej do przyjmowania środków w celu określenia 2 klasyfikacji taryfowej towarów, czyli do wydawania tzw. rozporządzeń klasyfikacyjnych w związku z rozstrzygnięciem przez Komitet Kodeksu Celnego szczególnie trudnego zagadnienia klasyfikacyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Kurs wymiany walut na potrzeby klasyfikacji towarów

Właściwe organy publikują lub udostępniają w internecie kurs wymiany walut stosowany, jeżeli wymiana jest konieczna, gdy w celu określenia klasyfikacji taryfowej towarów i kwoty należności celnych przywozowych i wywozowych, w tym wartości progowych we wspólnej taryfie celnej, konieczne jest podanie wartości euro w walutach krajowych.

W tym przypadku wartość euro w walutach krajowych, ustala się raz w miesiącu. Kurs wymiany, który należy zastosować, to ostatni kurs wymiany ustalony przez Europejski Bank Centralny przed przedostatnim dniem miesiąca; kurs ten stosuje się przez cały następny miesiąc.

Jednakże gdy kurs mający zastosowanie na początku miesiąca różni się o ponad 5 % od kursu ustalonego przed 15 dniem tego samego miesiąca, ten ostatni kurs stosuje się począwszy od dnia 15 i do końca tego miesiąca.


Dodatkowe informacje:

W serwisie internetowym polskiej Służby Celnej na stronie Ministerstwa Finansów są dostępne następujące informacje na temat wiążącej Informacji taryfowej (WIT):

1. W zakładce Unijny Kodeks Celny – wdrożenie/Szkolenia

Prezentacja pt. Wspólna taryfa celna i klasyfikacja taryfowa towarów

2. W zakładce Cło/Informacje dla przedsiębiorców/Zgłaszane problemy/Pytania i odpowiedzi Klasyfikacja towarów

Klasyfikacja towarów włókna szklane

Klasyfikacja towarów - klasyfikacja stali

3. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Decyzje Światowej Organizacji Celnej (WCO) umieszczana jest informacja dotycząca, m.in. zmian w Notach wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego (HS) oraz Opinii klasyfikacyjnych zredagowanych przez Komitet HS Światowej Organizacji Celnej – w układzie kolejnych sesji Komitetu HS.

4. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Noty wyjaśniające jest umieszczana informacja o Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej (CN) Unii Europejskiej, w tym wersje skonsolidowane Not wyjaśniających.

5. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Rozporządzenia klasyfikacyjne Komisji Europejskiej jest umieszczana informacja o rozporządzeniach wydawanych przez Komisję Europejską w szczególnie trudnych sprawach klasyfikacyjnych.

6. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE jest umieszczana informacja o wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadających w sprawach związanych ze stosowaniem Wspólnej Taryfy Celnej.

7. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Specyficzne towary są umieszczane krótkie analizy problemów klasyfikacyjnych, które są szczególnie zawiłe lub wzbudziły zainteresowanie szerszej grupy podmiotów.

8. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Szkolenia dla przedsiębiorców są umieszczane materiały informacyjne i szkoleniowe użyte podczas szkoleń zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów dla przedsiębiorców.

9. W zakładce Cło/Taryfa celna znajdują się informacje na temat obowiązującej Taryfy celnej, które obejmują teksty rozporządzeń Komisji Europejskiej obowiązujących w poszczególnych latach, zmiany Taryfy, sprostowania do Taryfy, informacje o obniżeniu lub zniesieniu niektórych ceł.

10. W zakładce Cło/Środki taryfowe jest umieszczana kompleksowa informacja na temat stosowanych przez Unię Europejską środków taryfowych, takich jak zawieszenia ceł autonomicznych, kontyngenty taryfowe, cła dodatkowe.  

11. W zakładce Cło/Kalkulator taryfowy jest dostępne narzędzie IT do kalkulacji należności celnych.

12. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Wyjaśnienia i komunikaty umieszczane są informacje na temat, m.in. działania systemu ISZTAR.

13. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Tabele środków znajdują się informacje obejmujące środki określone na poziomie kodu TARIC dla przywozu i wywozu towarów, stawki celne dla krajów trzecich, stawki obniżone dla krajów i grup krajów, wskazanie podatku akcyzowego i podatku VAT.

14. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Przeglądarka ISZTAR znajduje się interfejs do przeglądarki ISZTAR – zaawansowanego i potężnego narzędzia IT dostarczającego administracji celnej oraz wszystkim zainteresowanym szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego. W przeglądarce są prezentowane zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC, jak i polskie dane (podatki VAT i akcyza) oraz niektóre krajowe środki pozataryfowe niezintegrowane w bazie TARIC.

W serwisie internetowym DG TAXUD Komisji Europejskiej można przeprowadzić konsultację w bazie TARIC, która obejmuje środki, informacje geograficzne oraz rozporządzenia.

W serwisie CURIA można skorzystać, m.in. ze zbioru orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i z użyciem wyszukiwarki spraw odnaleźć interesujące orzeczenia Trybunału z zakresu klasyfikacji.

Serwis EUR-Lex jest bazą aktów prawnych Unii Europejskiej, w którym są publikowane wszystkie akty prawne Unii, w tym prawo związane z klasyfikacją.

W serwisie internetowym Światowej Organizacji Celnej (WCO) można śledzić wszelkie wydarzenia związane z nomenklaturą Systemu Zharmonizowanego i klasyfikacją towarów oraz korzystać z zasobów i narzędzi umieszczonych w serwisie WCO.

Podstawa prawna:

- art. 53 ust. 1 lit. b), 56, 57 UKC

- art. 48 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

REKLAMA

Rewolucja w podatkach i inwestycjach! Sejm przegłosował pakiet deregulacyjny – VAT do 240 tys. zł, łatwiejszy dostęp do kapitału dla MŚP

Sejm uchwalił przełomowy pakiet ustaw deregulacyjnych. Wyższy limit zwolnienia z VAT (do 240 tys. zł), tańszy dostęp do kapitału dla małych firm, koniec obowiązkowego pośrednictwa inwestycyjnego przy ofertach do 1 mln euro i uproszczenia w kontrolach celno-skarbowych – wszystko to z myślą o przedsiębiorcach i podatnikach. Sprawdź, co się zmienia od 2026 roku!

Sejm zdecydował. Fundamentalna zmiana w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Celem nowych regulacji jest ograniczenie obowiązków biurokratycznych m.in. przy sprzedaży rzeczy uzyskanych w drodze spadku.

Fiskus przegrał przez własny błąd. Podatnik uniknął 84 tys. zł podatku, bo urzędnicy nie znali terminu przedawnienia

Fundacja wygrała przed WSA w Gliwicach spór o 84 tys. zł podatku, bo fiskus nie zdążył przed upływem terminu przedawnienia. Kontrola trwała ponad 5 lat, a urzędnicy nie przestrzegali procedur. Sprawa pokazuje, że przepisy podatkowe działają w obie strony – także na korzyść podatnika.

W 2026 r. wdrożenie obowiązkowego KSeF - czy pamiętamy o VIDA? Czym jest VIDA i jakie zmiany wprowadza?

W 2026 roku wdrożymy w końcu w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji obowiązkowej. Prace nad KSeF trwają od wielu lat. Na początku tych prac Polska była w awangardzie państw unijnych pod względem e-fakturowania, wyprzedzaliśmy rozmachem i pomysłem inne państwa, jedni z pierwszych wnioskowaliśmy w 2021 r. o pozwolenie na obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników i transakcji. Administracja utknęła jednak w realizacji swojego pomysłu, reszta jest historią. W międzyczasie pojawiły się nowe, niezwykle istotne okoliczności, a więc VIDA (VAT in the Digital Age). Pojawia się zatem fundamentalne pytanie: czy obecne wdrożenie KSeF nie powinno już dziś uwzględniać przyszłych wymogów VIDA?

REKLAMA

Minister finansów zapowiada nowy podatek: W kogo uderzy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej utrzymywanej przez banki w Narodowym Banku Polskim - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że przychody do budżetu w 2026 r. z tego tytułu mogłyby sięgnąć 1,5-2 mld zł.

Zwrot VAT: Tylko organ I instancji może przedłużyć termin – przełomowy wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że termin zwrotu VAT może zostać przedłużony wyłącznie przez organ I instancji i tylko w trakcie trwającego postępowania. Przedłużenie nie jest dopuszczalne po uchyleniu decyzji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA