REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów
Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Taryfa celna stanowi załącznik I do rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. WE L 256 z 7.9.1987 r.). Taryfa jest zmieniana co roku w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które jest publikowane w Dzienniku Urzędowym UE nie później niż do dnia 31 października danego roku i obowiązuje od 1 stycznia roku następnego. Duże zmiany w Taryfie mogą być wprowadzane raz na 5 lat w konsekwencji zmian w Systemie Zharmonizowanym wprowadzanym przez Światową Organizację Celną (WCO) na poziomie ogólnoświatowym, gdyż nomenklatura Taryfy celnej jest oparta na Systemie Zharmonizowanym na poziomie sześciu cyfr.

Autopromocja

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Upoważniony przedsiębiorca AEO – zmiany 2016

Wspólna Taryfa Celna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólna Taryfa Celna obejmuje:

- Nomenklaturę scaloną towarów, określoną w rozporządzeniu (EWG) nr 2658/87,

- każdą inną nomenklaturę, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej lub która dodaje do niej dalsze podpodziały i która została ustanowiona w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny do celów stosowania środków taryfowych związanych z wymianą towarową,

- konwencyjne lub zwykłe autonomiczne stawki celne,

- preferencyjne środki taryfowe określone w umowach zawartych przez Unię z niektórymi krajami lub terytoriami spoza obszaru celnego Unii lub z grupami takich krajów lub terytoriów,

- preferencyjne środki taryfowe przyjęte jednostronnie przez Unię w odniesieniu do niektórych krajów lub terytoriów spoza obszaru celnego Unii lub w odniesieniu do grup takich krajów lub terytoriów,

- autonomiczne środki przewidujące obniżenie należności celnych lub zwolnienie z należności celnych za niektóre towary,

- uprzywilejowane traktowanie taryfowe w zakresie wymienionych środków, z którego mogą korzystać niektóre towary ze względu na ich rodzaj lub końcowe przeznaczenie,

- inne środki taryfowe przewidziane w przepisach unijnych dotyczących rolnictwa, handlu lub innych dziedzin.

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów – zmiany od 1 maja 2016 r.

Definicja klasyfikacji taryfowej

Zgodnie z definicją kodeksową „Klasyfikacja taryfowa” towarów do celów stosowania Wspólnej Taryfy Celnej polega na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane.

Nowością jest definicja „Klasyfikacji taryfowej” towarów do celów stosowania środków pozataryfowych – polega ona na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej lub innej nomenklaturze ustanowionej przepisami unijnymi, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej, lub która dodaje do niej dalsze podpodziały, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane. Podpozycja lub dalszy podpodział, określone zgodnie z przepisami, wykorzystywane są do celów stosowania środków związanych z tą podpozycją.

Rozporządzenia klasyfikacyjne

Kodeks przewiduje delegację dla Komisji Europejskiej do przyjmowania środków w celu określenia 2 klasyfikacji taryfowej towarów, czyli do wydawania tzw. rozporządzeń klasyfikacyjnych w związku z rozstrzygnięciem przez Komitet Kodeksu Celnego szczególnie trudnego zagadnienia klasyfikacyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Kurs wymiany walut na potrzeby klasyfikacji towarów

Właściwe organy publikują lub udostępniają w internecie kurs wymiany walut stosowany, jeżeli wymiana jest konieczna, gdy w celu określenia klasyfikacji taryfowej towarów i kwoty należności celnych przywozowych i wywozowych, w tym wartości progowych we wspólnej taryfie celnej, konieczne jest podanie wartości euro w walutach krajowych.

W tym przypadku wartość euro w walutach krajowych, ustala się raz w miesiącu. Kurs wymiany, który należy zastosować, to ostatni kurs wymiany ustalony przez Europejski Bank Centralny przed przedostatnim dniem miesiąca; kurs ten stosuje się przez cały następny miesiąc.

Jednakże gdy kurs mający zastosowanie na początku miesiąca różni się o ponad 5 % od kursu ustalonego przed 15 dniem tego samego miesiąca, ten ostatni kurs stosuje się począwszy od dnia 15 i do końca tego miesiąca.


Dodatkowe informacje:

W serwisie internetowym polskiej Służby Celnej na stronie Ministerstwa Finansów są dostępne następujące informacje na temat wiążącej Informacji taryfowej (WIT):

1. W zakładce Unijny Kodeks Celny – wdrożenie/Szkolenia

Prezentacja pt. Wspólna taryfa celna i klasyfikacja taryfowa towarów

2. W zakładce Cło/Informacje dla przedsiębiorców/Zgłaszane problemy/Pytania i odpowiedzi Klasyfikacja towarów

Klasyfikacja towarów włókna szklane

Klasyfikacja towarów - klasyfikacja stali

3. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Decyzje Światowej Organizacji Celnej (WCO) umieszczana jest informacja dotycząca, m.in. zmian w Notach wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego (HS) oraz Opinii klasyfikacyjnych zredagowanych przez Komitet HS Światowej Organizacji Celnej – w układzie kolejnych sesji Komitetu HS.

4. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Noty wyjaśniające jest umieszczana informacja o Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej (CN) Unii Europejskiej, w tym wersje skonsolidowane Not wyjaśniających.

5. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Rozporządzenia klasyfikacyjne Komisji Europejskiej jest umieszczana informacja o rozporządzeniach wydawanych przez Komisję Europejską w szczególnie trudnych sprawach klasyfikacyjnych.

6. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE jest umieszczana informacja o wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadających w sprawach związanych ze stosowaniem Wspólnej Taryfy Celnej.

7. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Specyficzne towary są umieszczane krótkie analizy problemów klasyfikacyjnych, które są szczególnie zawiłe lub wzbudziły zainteresowanie szerszej grupy podmiotów.

8. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Szkolenia dla przedsiębiorców są umieszczane materiały informacyjne i szkoleniowe użyte podczas szkoleń zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów dla przedsiębiorców.

9. W zakładce Cło/Taryfa celna znajdują się informacje na temat obowiązującej Taryfy celnej, które obejmują teksty rozporządzeń Komisji Europejskiej obowiązujących w poszczególnych latach, zmiany Taryfy, sprostowania do Taryfy, informacje o obniżeniu lub zniesieniu niektórych ceł.

10. W zakładce Cło/Środki taryfowe jest umieszczana kompleksowa informacja na temat stosowanych przez Unię Europejską środków taryfowych, takich jak zawieszenia ceł autonomicznych, kontyngenty taryfowe, cła dodatkowe.  

11. W zakładce Cło/Kalkulator taryfowy jest dostępne narzędzie IT do kalkulacji należności celnych.

12. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Wyjaśnienia i komunikaty umieszczane są informacje na temat, m.in. działania systemu ISZTAR.

13. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Tabele środków znajdują się informacje obejmujące środki określone na poziomie kodu TARIC dla przywozu i wywozu towarów, stawki celne dla krajów trzecich, stawki obniżone dla krajów i grup krajów, wskazanie podatku akcyzowego i podatku VAT.

14. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Przeglądarka ISZTAR znajduje się interfejs do przeglądarki ISZTAR – zaawansowanego i potężnego narzędzia IT dostarczającego administracji celnej oraz wszystkim zainteresowanym szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego. W przeglądarce są prezentowane zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC, jak i polskie dane (podatki VAT i akcyza) oraz niektóre krajowe środki pozataryfowe niezintegrowane w bazie TARIC.

W serwisie internetowym DG TAXUD Komisji Europejskiej można przeprowadzić konsultację w bazie TARIC, która obejmuje środki, informacje geograficzne oraz rozporządzenia.

W serwisie CURIA można skorzystać, m.in. ze zbioru orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i z użyciem wyszukiwarki spraw odnaleźć interesujące orzeczenia Trybunału z zakresu klasyfikacji.

Serwis EUR-Lex jest bazą aktów prawnych Unii Europejskiej, w którym są publikowane wszystkie akty prawne Unii, w tym prawo związane z klasyfikacją.

W serwisie internetowym Światowej Organizacji Celnej (WCO) można śledzić wszelkie wydarzenia związane z nomenklaturą Systemu Zharmonizowanego i klasyfikacją towarów oraz korzystać z zasobów i narzędzi umieszczonych w serwisie WCO.

Podstawa prawna:

- art. 53 ust. 1 lit. b), 56, 57 UKC

- art. 48 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA