Zmiany w przepisach dotyczących składu celnego od 1 maja 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowa systematyka składów celnych
Przepisy unijnego prawa celnego (art. 240 ust. 2 Unijnego Kodeksu Celnego (UKC); art. 203 i art. 1 pkt 32-33 rozporządzenia delegowanego oraz zał. 90 pkt 17-22) wprowadzają nową systematykę składów celnych:
REKLAMA
1) publiczny skład celny, który umożliwia składowanie celne towarów przez każdą osobę:
a) publiczny skład celny typu I – odpowiada obecnym składom celnym typu A,
b) publiczny skład celny typu II – odpowiada obecnym składom celnym typu B,
c) publiczny skład celny typu III – odpowiada obecnym składom celnym typu F,
2) prywatny skład celny, który umożliwia składowanie towarów przez posiadacza pozwolenia – odpowiada obecnym składom celnym typu C, D, E.
Uszczelnienie systemu celnego w UE – zmiany dla eksporterów i importerów od 1 maja 2016 r.
Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
Udzielanie pozwoleń na prowadzenie składu celnego jest regulowane przez art. 211 ust. 3 lit.a-c UKC; art. 211 ust. 4 lit. a UKC.
Pozwolenia na prowadzenie składu celnego udziela się:
a) osobie, która:
- ma siedzibę na obszarze celnym Unii,
- zapewnia prawidłową realizację operacji;
- składa zabezpieczenie
Jest to nowe wymaganie określone przez przepisy UKC. Udzielenie pozwolenia na prowadzenie składu celnego jest uzależnione od złożenia zabezpieczenia.
b) gdy organy celne mogą sprawować dozór celny bez konieczności stosowania środków administracyjnych niewspółmiernych do istniejącej potrzeby gospodarczej.
Wniosek o udzielenie lub zmianę pozwolenia na prowadzenie składu celnego jest składany na formularzu stanowiącym załącznik nr 12 do przejściowego rozporządzenia delegowanego.
Zasady przyznawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) po 1 maja 2016 r.
Pozwolenie na korzystanie z procedury składu celnego
Przepisy unijnego prawa celnego nie przewidują wydawania pozwoleń na procedurę składu celnego. Pozwolenia na stosowanie procedury składu celnego udzielone na podstawie przepisów dotychczasowych osobom korzystającym z procedury w publicznych składach celnych tracą moc z dniem 1 maja 2016 r.
Osoby korzystające z procedury w publicznych składach celnych na podstawie pozwoleń udzielonych przed 1 maja 2016 r. powinny uzgodnić z prowadzącym skład celny zakres operacji, którym będą podlegać towary objęte procedurą składu celnego. Dotyczy to w szczególności: poddania towarów zwyczajowym czynnościom, czasowego wyprowadzenia towarów, przeniesienie praw i obowiązków osoby uprawnionej do procedury. Prowadzący skład celny winien zwrócić się do organu celnego z wnioskiem o zmianę posiadanego pozwolenia na prowadzenie składu celnego, w części dotyczącej określenia uprawnienia do realizacji operacji, którym będą mogły być poddane towary wprowadzone do składu celnego przez osoby korzystające z procedury składu celnego.
Unijny Kodeks Celny - procedura wpisu do rejestru zgłaszającego
Zasady regulujące prowadzenie składu celnego w okresie przejściowym
Zasady obowiązujące w okresie przejściowym określa art. 250 ust. 1 rozporządzenia delegowanego, art. 345 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego.
Pozwolenia na prowadzenie składów celnych udzielone na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują swoją ważność po 1 maja 2016 r. W okresie przejściowym nie jest wymagane złożenie zabezpieczenia, o którym mowa w art. 211 ust. 3 lit. c UKC. Ważność zachowują także ewidencje towarowe prowadzone w składzie celnym.
Stosowanie procedury składu celnego, jak i zamknięcie procedury składu celnego odbywa się na podstawie przepisów nowego prawa unijnego.
Pozwolenia na prowadzenie składu celnego udzielone na podstawie przepisów dotychczasowych będą podlegać ponownej ocenie. W wyniku ponownej oceny posiadane pozwolenie zostanie cofnięte oraz – jeśli spełnione będą warunki określone w przepisach prawa celnego – zostanie wydane nowe pozwolenie. Zgodnie z art. 250 ust. 1 rozporządzenia delegowanego organ celny jest zobowiązany do przeprowadzenia ponownej oceny i wydania rozstrzygnięcia w sprawie przed dniem 1 maja 2019 r.
Podstawy prawne:
- art. 211 ust. 3 lit. a-c UKC; art. 211 ust. 4 lit. a, art. 240-242 UKC;
- art. 250 ust. 1 rozporządzenia delegowanego;
- art. 345 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego;
- zał. 12 do przejściowego rozporządzenia delegowanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat