Wiążąca informacja o pochodzeniu (WIP)
REKLAMA
REKLAMA
WIP wydana w jednym państwie członkowskim obowiązuje na całym terytorium UE i jest ważna przez 3 lata od dnia, w którym stała się skuteczna. Aby skorzystać z przedłużonego użycia decyzji WIP, która utraciła ważność lub została cofnięta przed upływem swojej ważności, posiadacz decyzji będzie musiał złożyć wniosek do organu celnego, który ją wydał, w terminie 30 dni od dnia, w którym utraciła ona ważność lub została cofnięta.
REKLAMA
Wiążące informacje o pochodzeniu (WIP) będą mogły być udzielane tylko w przypadku, gdy wnioski o ich wydanie będą związane z planowanym korzystaniem z procedury celnej (przywóz lub wywóz) i będą wiążące zarówno dla organów celnych jak i posiadacza decyzji WIP.
Posiadacz decyzji będzie zobowiązany do poinformowania organu celnego o posiadanej decyzji WIP (w formie kodu dokumentu), w przypadku gdy będzie ona dotyczyć towarów zgłoszonych do przywozu lub wywozu.
Kwestie proceduralne związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji WIP będą w większym zakresie regulowane bezpośrednio w przepisach unijnych.
Prezentacja pt. Wiążąca informacja o pochodzeniu (WIP)
Podstawa prawna:
- art. 33 i 34 UKC,
- art. 19-22 rozporządzenia delegowanego oraz załącznik B do tego rozporządzenia
- art. 16, 18, 19 i 23 rozporządzenia wykonawczego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat