| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Cło > Wolny obszar celny według Unijnego Kodeksu Celnego

Wolny obszar celny według Unijnego Kodeksu Celnego

W związku z obowiązywaniem od 1 maja 2016 r. przepisów Unijnego Kodeksu Celnego, stosowanie procedury wolnego obszaru celnego, jak i zamknięcie procedury wolnego obszaru celnego odbywa się na podstawie przepisów nowego prawa unijnego. Przy czym, zgoda na prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym udzielona na podstawie przepisów dotychczasowych zachowuje swoją ważność także po 1 maja 2016 r.

Poniżej sygnalizujemy najważniejsze zmiany w zakresie prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym od 1 maja 2016 r.

Wolny obszar celny staje się procedurą specjalną

Zgodnie z art. 210 lit. b Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) wolny obszar celny jest procedurą specjalną zakwalifikowaną, w systematyce kategorii procedur, jako procedura składowania.

„Operator” – osoba prowadząca działalność w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym ustanowiona na podstawie przepisów dotychczasowych, staje się „osobą uprawnioną do korzystania z procedury wolnego obszaru celnego w rozumieniu unijnego prawa celnego.

Rewolucyjne zmiany w prawie celnym od 1 maja 2016 r.

Objęcie towarów procedurą – formalności celne

Obejmowanie towarów procedurą wolnego obszaru celnego określa art. 245 ust. 1-3 UKC.

Towary wprowadzone do wolnego obszaru celnego są przedstawiane organowi celnemu i podlegają formalnościom celnym, jeżeli:

  • są wprowadzone do woc bezpośrednio spoza obszaru celnego Unii;
  • zostały objęte procedurą celną, która została zakończona lub zamknięta w momencie objęcia ich procedurą woc;
  • są objęte procedurą woc w celu uzyskania korzyści wynikającej z decyzji o zwrocie lub umorzeniu należności celnych przywozowych;
  • odrębne przepisy przewidują takie formalności.

Uwaga!

W przypadkach określonych w przepisach unijnego prawa celnego towary wprowadzane do wolnego obszaru celnego muszą być przedstawione organowi celnemu i musi być złożone powiadomienie.

Duże zmiany w cłach od 1 maja 2016 r. - Unijny Kodeks Celny

Zmiany w ustawodawstwie krajowym

W związku z wejściem w życie nowego unijnego prawa celnego nastąpią zmiany w krajowym ustawodawstwie celnym regulującym problematykę wolnych obszarów celnych. Uchylone zostaną:

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 2009 r. w sprawie wzoru wniosku o utworzenie, zmianę powierzchni lub zniesienie wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, dokumentów, które należy do niego dołączyć, oraz trybu rozpatrzenia wniosku (Dz. U. Nr 64, poz. 540) – kwestie dotyczące ustanowienia wolnego obszaru celnego będą regulowane na gruncie ustawodawstwa krajowego;

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie ewidencji prowadzonych w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym (Dz. U. poz. 743) – kwestie dotyczące ewidencji uregulowane są w przepisach art. 214 ust. 1-2 UKC i art. 178 rozporządzenia delegowanego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »