REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy oszczędzają na koniec roku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy mówi się o nadchodzącej nowej fali spowolnienia gospodarczego. Choć wiele polskich firm jeszcze jej nie odczuwa, przygotowują się na oszczędności. Cięcie kosztów nie zawsze jednak musi oznaczać redukcję zatrudnienia, czy rezygnację ze świadczeń socjalnych. Szukając ekonomicznych rozwiązań, warto zacząć zaprzyjaźniać się w nowymi technologiami.

Światowej tendencji spowolnienia gospodarczego obawiają się szczególnie przedsiębiorstwa, które mają silne powiązania z zagranicą. Relacje polskich firm z europejskimi oraz amerykańskimi i azjatyckimi kontrahentami to naczynia połączone, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Autopromocja

- Firmy prowadzące handel zagraniczny są w większym stopniu uzależnione od wahań gospodarki światowej czy europejskiej. To one z największą uwagą śledzą doniesienia z rynków europejskich, wskaźniki ekonomiczne i tendencje na rynkach walutowych - mówi Iwona Wesołek, dyrektor z Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Dodatkowo wielu eksporterów, jak i importerów dodatkowo narażonych jest na wahania kursowe.


Zaufać nowym technologiom


Redukcję kosztów w obawie o nadchodzące kłopoty gospodarcze, warto zacząć od poszukania najkorzystniejszych sposobów wymiany waluty, czyli podstawowej kwestii dla wielu eksporterów i importerów.  Większość tego typu firm przyzwyczajona jest do wymiany waluty w bankach, co stanowi  najdroższą opcję dostępną na rynku. Wielu wydaje się, że wymiana dużych sum jest naprawdę tylko tam bezpieczna. Obecnie rynek oferuje nowe rozwiązania, które dla wielu przedsiębiorców mogą być znacznym ułatwieniem w trudnych czasach.


Tania waluta = oszczędności


Kantory internetowe, bo o nich mowa, pojawiły się w polskiej sieci już dwa lata temu. Wymiana w Internecie szybko znalazła zwolenników przede wszystkim wśród kredytobiorców spłacających hipotekę w walucie, ale także wśród wielu firm.

- Oszczędności wynikające z wymiany w największych kantorach internetowych są niebagatelne, zwłaszcza w trudnych czasach dla wielu firm. Wymiana euro czy dolarów w internecie jest w pełni bezpieczna i szybka, więc coraz więcej firm przekonuje się do tych innowacyjnych usług - mówi Michał Czekalski,  prezes InternetowyKantor.pl SA, firmy, której zaufało już 65 tys. klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Popularność e-kantorów to przede wszystkim niskie spready, z których wynika najtańszy zakup waluty. Przykładowo przy wymianie 30 000 euro w kantorze internetowym, firma zaoszczędza nawet 4 200 zł, a kursy waluty jeszcze można negocjować. Miesięcznie taka oszczędność pozwala utrzymać stanowisko pracy specjalisty lub opłacić outsourcingową firmę doradczą.


Nie tylko w kryzysie


Przedsiębiorstwa, które zdążyły poznać możliwości kantorów internetowych, zostają ich wiernymi klientami nie tylko w czasie kryzysu, ale na dłużej. Warto pamiętać, że rozwiązania związane z nowymi technologiami przynoszą oszczędności wynikające z powiązanych usług czyli np. z dojazdami, kosztami transportu, ochroną transportu, a przede wszystkim z poświęconym czasem pracy. Internet pozwala na optymalizację kosztów szczególnie poprzez szybsze wykonywanie czynności, czy zamawianie usług, bez pośredników.

- Dziś nie do pomyślenia jest wypełnianie blankietów przelewów i udanie się z nimi do banku, by zapłacić faktury kontrahentom. Tak samo staje się z walutami. Skoro możemy kilkoma kliknięciami w Internecie mieć obcą walutę na koncie, po co mamy iść specjalnie do banku czy kantoru? - dodaje Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl SA.

Nie tylko wymiana walut w sieci jest sposobem oszczędzania związanym z nowymi technologiami. Przedsiębiorcy bacznie zwracają uwagę również na zakupy grupowe dla sektora B2B oferowane w sieci, czy choćby rozwiązania IT i programy optymalizujące pracę. Wszystko to jest narzędziem pozwalającym na ułatwienie i przyśpieszenie pracy, a tym samym na realne zmniejszenie wydatków przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA