REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy oszczędzają na koniec roku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy mówi się o nadchodzącej nowej fali spowolnienia gospodarczego. Choć wiele polskich firm jeszcze jej nie odczuwa, przygotowują się na oszczędności. Cięcie kosztów nie zawsze jednak musi oznaczać redukcję zatrudnienia, czy rezygnację ze świadczeń socjalnych. Szukając ekonomicznych rozwiązań, warto zacząć zaprzyjaźniać się w nowymi technologiami.

Światowej tendencji spowolnienia gospodarczego obawiają się szczególnie przedsiębiorstwa, które mają silne powiązania z zagranicą. Relacje polskich firm z europejskimi oraz amerykańskimi i azjatyckimi kontrahentami to naczynia połączone, które wzajemnie na siebie oddziałują.

REKLAMA

Autopromocja

- Firmy prowadzące handel zagraniczny są w większym stopniu uzależnione od wahań gospodarki światowej czy europejskiej. To one z największą uwagą śledzą doniesienia z rynków europejskich, wskaźniki ekonomiczne i tendencje na rynkach walutowych - mówi Iwona Wesołek, dyrektor z Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Dodatkowo wielu eksporterów, jak i importerów dodatkowo narażonych jest na wahania kursowe.


Zaufać nowym technologiom


Redukcję kosztów w obawie o nadchodzące kłopoty gospodarcze, warto zacząć od poszukania najkorzystniejszych sposobów wymiany waluty, czyli podstawowej kwestii dla wielu eksporterów i importerów.  Większość tego typu firm przyzwyczajona jest do wymiany waluty w bankach, co stanowi  najdroższą opcję dostępną na rynku. Wielu wydaje się, że wymiana dużych sum jest naprawdę tylko tam bezpieczna. Obecnie rynek oferuje nowe rozwiązania, które dla wielu przedsiębiorców mogą być znacznym ułatwieniem w trudnych czasach.


Tania waluta = oszczędności


Kantory internetowe, bo o nich mowa, pojawiły się w polskiej sieci już dwa lata temu. Wymiana w Internecie szybko znalazła zwolenników przede wszystkim wśród kredytobiorców spłacających hipotekę w walucie, ale także wśród wielu firm.

- Oszczędności wynikające z wymiany w największych kantorach internetowych są niebagatelne, zwłaszcza w trudnych czasach dla wielu firm. Wymiana euro czy dolarów w internecie jest w pełni bezpieczna i szybka, więc coraz więcej firm przekonuje się do tych innowacyjnych usług - mówi Michał Czekalski,  prezes InternetowyKantor.pl SA, firmy, której zaufało już 65 tys. klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Popularność e-kantorów to przede wszystkim niskie spready, z których wynika najtańszy zakup waluty. Przykładowo przy wymianie 30 000 euro w kantorze internetowym, firma zaoszczędza nawet 4 200 zł, a kursy waluty jeszcze można negocjować. Miesięcznie taka oszczędność pozwala utrzymać stanowisko pracy specjalisty lub opłacić outsourcingową firmę doradczą.


Nie tylko w kryzysie


Przedsiębiorstwa, które zdążyły poznać możliwości kantorów internetowych, zostają ich wiernymi klientami nie tylko w czasie kryzysu, ale na dłużej. Warto pamiętać, że rozwiązania związane z nowymi technologiami przynoszą oszczędności wynikające z powiązanych usług czyli np. z dojazdami, kosztami transportu, ochroną transportu, a przede wszystkim z poświęconym czasem pracy. Internet pozwala na optymalizację kosztów szczególnie poprzez szybsze wykonywanie czynności, czy zamawianie usług, bez pośredników.

- Dziś nie do pomyślenia jest wypełnianie blankietów przelewów i udanie się z nimi do banku, by zapłacić faktury kontrahentom. Tak samo staje się z walutami. Skoro możemy kilkoma kliknięciami w Internecie mieć obcą walutę na koncie, po co mamy iść specjalnie do banku czy kantoru? - dodaje Paweł Kyć, dyrektor marketingu InternetowyKantor.pl SA.

Nie tylko wymiana walut w sieci jest sposobem oszczędzania związanym z nowymi technologiami. Przedsiębiorcy bacznie zwracają uwagę również na zakupy grupowe dla sektora B2B oferowane w sieci, czy choćby rozwiązania IT i programy optymalizujące pracę. Wszystko to jest narzędziem pozwalającym na ułatwienie i przyśpieszenie pracy, a tym samym na realne zmniejszenie wydatków przedsiębiorstwa.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA