REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Bobrowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dokonanie wpisu do CEIDG, czyli elektronicznej ewidencji przedsiębiorców, to czynność warunkująca założenie firmy, zaś w toku prowadzenia działalności trzeba zadbać o to, by wpis do CEIDG był zawsze aktualny. W związku z tym, każda zmiana danych wymaga aktualizacji - zgłoszenia do CEIDG trzeba dokonać samodzielnie.

 

REKLAMA

Autopromocja

 

 

Czym jest CEIDG i jakie dane zawiera?


O szczegółach funkcjonowania CEIDG mówi Rozdz. 3 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie można znaleźć m.in. informację o tym co to jest CEIDG, kogo dotyczy i jakie informacje zawiera. Przed powstaniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do lipca 2011 r. w Polsce funkcjonowała Ewidencja Działalności Gospodarczej (EDG). Zmiany, które zaszły po wejściu CEIDG, dotyczą m.in. likwidacji numeru wpisu do ewidencji, możliwości dokonywania zmian przez Internet, a także pełnej dostępności bazy online (w tym możliwości uzyskania potwierdzenia wpisu przez Internet). Zaszła też zmiana formalna - formularz CEIDG-1 zastąpił poprzednio stosowany EDG-1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie też skrócił się czas, jaki przedsiębiorca ma na zaktualizowanie wpisu. Obecnie, każdą zmianę należy odnotować w CEIDG w ciągu 7 dni od daty, w której nastąpiła.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w których właściciel firmy powinien zmienić wpis do CEIDG. Są to przykładowo zmiany:

- nazwy firmy (np. z uwagi na zmianę nazwiska),

- adresu zamieszkania przedsiębiorcy,

- adresu wykonywania działalności gospodarczej,

- przedmiotu działalności (kody PKD),

- podmiotu prowadzącego księgowość lub miejsca przechowywania dokumentacji podatkowej (np. w przypadku podpisaniu umowy z nowym biurem rachunkowym lub przejściu na samodzielną księgowość),

- numeru rachunku bankowego.

Złożenie formularza CEIDG-1 z aktualizacją danych oznacza, że o zmianie dowiedzą się wszystkie zainteresowane organy: urząd skarbowy, urząd statystyczny i ZUS.


Aktualizacja nie wymaga wypełnienia całego wniosku


Aby zgłosić zmianę, na formularzu CEIDG-1 należy zaznaczyć rubrykę 01 poz. 2 oraz podać datę zaistnienia zmiany. Może to być data przyszła, zaś w przypadku daty przeszłej, przedsiębiorca powinien pamiętać, by złożyć formularz w terminie najpóźniej 7 dni od wystąpienia zmiany.

Aktualizując wpis nie trzeba wypełniać go w całości, przy czym część danych trzeba podać niezależnie od tego, czego zmiana dotyczy. Są to: numer PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko przedsiębiorcy, data urodzenia, nazwa skrócona firmy oraz oświadczenie dot. składania fałszywych zeznań. Oprócz tego, wypełnia się tylko tę część, którą trzeba zmienić.

Abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak z niej skorzystać?

Jak rozliczyć przychody z podnajmu biura


Formularz CEIDG można złożyć osobiście lub przez Internet


Obowiązujący wzór formularza CEIDG-1 można znaleźć na stronie http://firma.gov.pl. Formularz można złożyć na kilka sposobów.

Jednym z nich jest uzupełnienie i wydrukowanie formularza oraz zaniesienie go osobiście do urzędu miasta lub gminy. Można też złożyć go przez Internet, a następnie odwiedzić urząd miasta w celu podpisania formularza w obecności urzędnika (wówczas należy podać numer dokumentu, który wygeneruje się po wypełnieniu online). Istnieje również możliwość wysłania formularza listem poleconym, ale wymaga to notarialnego poświadczenia podpisu, więc jest mało praktycznym rozwiązaniem.

 

Oczywiście, najwygodniej złożyć CEIDG-1 przez Internet. Aby przesłać formularz elektronicznie, należy go podpisać za pomocą:

- bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowalnego certyfikatu,

- profilu zaufanego ePUAP - uzyskanie profilu zaufanego jest bezpłatne, wymaga jedynie rejestracji na http://epuap.gov.pl/ oraz potwierdzenia swojej tożsamości w wybranym urzędzie.


Niektóre zmiany wymagają złożenia VAT-R


Czynni podatnicy VAT muszą pamiętać, że niektóre zmiany wymagają dodatkowo złożenia formularza VAT-R, gdyż informacje dla potrzeb podatku VAT nie są przekazywane za pomocą CEIDG-1. Chodzi zwłaszcza o zmianę adresu siedziby firmy, w związku z którą może nastąpić zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczania podatku VAT. Niestety, jak na razie nie ma możliwości składania VAT-R przez Internet bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Jakie konsekwencje oznacza niedokonanie aktualizacji?


W przypadku braku zgłoszenia zmiany wpisu do CEIDG, przedsiębiorca może zostać wezwany przez Ministra Gospodarki do dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod groźbą wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru. Minister Gospodarki ma też możliwość sprostowania wpisu, który zawiera oczywiste błędy. Za nieprawidłowe lub niepełne dane przedsiębiorcy grożą również sankcje karne w postaci grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce jednak takie kary są rzadko stosowane.

Zawieszenie działalności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Brak aktualizacji niektórych danych może także wiązać się z konsekwencjami w razie kontroli podatkowej, np. jeśli przedsiębiorca rozlicza koszty związane z adresem niezgłoszonym jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej, przyjmuje płatności za usługi na niezgłoszony rachunek bankowy lub wystawia faktury na nieaktualne dane. Wówczas urzędnicy skarbowi mogą zakwestionować poprawność rozliczeń i dokumentacji.

 

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA