Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest CEIDG i jakie dane zawiera?
O szczegółach funkcjonowania CEIDG mówi Rozdz. 3 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie można znaleźć m.in. informację o tym co to jest CEIDG, kogo dotyczy i jakie informacje zawiera. Przed powstaniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do lipca 2011 r. w Polsce funkcjonowała Ewidencja Działalności Gospodarczej (EDG). Zmiany, które zaszły po wejściu CEIDG, dotyczą m.in. likwidacji numeru wpisu do ewidencji, możliwości dokonywania zmian przez Internet, a także pełnej dostępności bazy online (w tym możliwości uzyskania potwierdzenia wpisu przez Internet). Zaszła też zmiana formalna - formularz CEIDG-1 zastąpił poprzednio stosowany EDG-1.
Jednocześnie też skrócił się czas, jaki przedsiębiorca ma na zaktualizowanie wpisu. Obecnie, każdą zmianę należy odnotować w CEIDG w ciągu 7 dni od daty, w której nastąpiła.
Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w których właściciel firmy powinien zmienić wpis do CEIDG. Są to przykładowo zmiany:
- nazwy firmy (np. z uwagi na zmianę nazwiska),
- adresu zamieszkania przedsiębiorcy,
- adresu wykonywania działalności gospodarczej,
- przedmiotu działalności (kody PKD),
- podmiotu prowadzącego księgowość lub miejsca przechowywania dokumentacji podatkowej (np. w przypadku podpisaniu umowy z nowym biurem rachunkowym lub przejściu na samodzielną księgowość),
- numeru rachunku bankowego.
Złożenie formularza CEIDG-1 z aktualizacją danych oznacza, że o zmianie dowiedzą się wszystkie zainteresowane organy: urząd skarbowy, urząd statystyczny i ZUS.
Aktualizacja nie wymaga wypełnienia całego wniosku
Aby zgłosić zmianę, na formularzu CEIDG-1 należy zaznaczyć rubrykę 01 poz. 2 oraz podać datę zaistnienia zmiany. Może to być data przyszła, zaś w przypadku daty przeszłej, przedsiębiorca powinien pamiętać, by złożyć formularz w terminie najpóźniej 7 dni od wystąpienia zmiany.
Aktualizując wpis nie trzeba wypełniać go w całości, przy czym część danych trzeba podać niezależnie od tego, czego zmiana dotyczy. Są to: numer PESEL, NIP, REGON, imię i nazwisko przedsiębiorcy, data urodzenia, nazwa skrócona firmy oraz oświadczenie dot. składania fałszywych zeznań. Oprócz tego, wypełnia się tylko tę część, którą trzeba zmienić.
Abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak z niej skorzystać?
Jak rozliczyć przychody z podnajmu biura
Formularz CEIDG można złożyć osobiście lub przez Internet
Obowiązujący wzór formularza CEIDG-1 można znaleźć na stronie http://firma.gov.pl. Formularz można złożyć na kilka sposobów.
Jednym z nich jest uzupełnienie i wydrukowanie formularza oraz zaniesienie go osobiście do urzędu miasta lub gminy. Można też złożyć go przez Internet, a następnie odwiedzić urząd miasta w celu podpisania formularza w obecności urzędnika (wówczas należy podać numer dokumentu, który wygeneruje się po wypełnieniu online). Istnieje również możliwość wysłania formularza listem poleconym, ale wymaga to notarialnego poświadczenia podpisu, więc jest mało praktycznym rozwiązaniem.
Oczywiście, najwygodniej złożyć CEIDG-1 przez Internet. Aby przesłać formularz elektronicznie, należy go podpisać za pomocą:
- bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowalnego certyfikatu,
- profilu zaufanego ePUAP - uzyskanie profilu zaufanego jest bezpłatne, wymaga jedynie rejestracji na http://epuap.gov.pl/ oraz potwierdzenia swojej tożsamości w wybranym urzędzie.
Niektóre zmiany wymagają złożenia VAT-R
Czynni podatnicy VAT muszą pamiętać, że niektóre zmiany wymagają dodatkowo złożenia formularza VAT-R, gdyż informacje dla potrzeb podatku VAT nie są przekazywane za pomocą CEIDG-1. Chodzi zwłaszcza o zmianę adresu siedziby firmy, w związku z którą może nastąpić zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczania podatku VAT. Niestety, jak na razie nie ma możliwości składania VAT-R przez Internet bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Jakie konsekwencje oznacza niedokonanie aktualizacji?
W przypadku braku zgłoszenia zmiany wpisu do CEIDG, przedsiębiorca może zostać wezwany przez Ministra Gospodarki do dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod groźbą wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru. Minister Gospodarki ma też możliwość sprostowania wpisu, który zawiera oczywiste błędy. Za nieprawidłowe lub niepełne dane przedsiębiorcy grożą również sankcje karne w postaci grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce jednak takie kary są rzadko stosowane.
Zawieszenie działalności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego
Brak aktualizacji niektórych danych może także wiązać się z konsekwencjami w razie kontroli podatkowej, np. jeśli przedsiębiorca rozlicza koszty związane z adresem niezgłoszonym jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej, przyjmuje płatności za usługi na niezgłoszony rachunek bankowy lub wystawia faktury na nieaktualne dane. Wówczas urzędnicy skarbowi mogą zakwestionować poprawność rozliczeń i dokumentacji.
Sebastian Bobrowski
Dyrektor Finansowy inFakt
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat