Dodatkowe pół miliarda złotych z UE na pożyczki płynnościowe
REKLAMA
REKLAMA
Zwiększenie kwoty to efekt ogromnego zainteresowania przedsiębiorców. Łącznie pula przekazanych środków na pożyczki płynnościowe sięgnęła 1 miliarda złotych.
REKLAMA
- Część środków z nowej puli trafi do instytucji finansujących, które w kwietniu i maju otrzymały wnioski na kwotę kilkukrotnie przekraczającą środki przyznane im na ten cel. Nowe środki wesprą zatem firmy, które nie dostały pożyczki z powodu wyczerpania środków. Część pieniędzy – około 200 mln zł - zostanie przekazana nowym instytucjom finansującym, które uruchomiają właśnie nowe nabory - mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
- Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują takiego wsparcia, jakie oferujemy im w ramach Funduszu Pożyczkowego Wsparcia Płynności. W odpowiedzi na potrzeby firm zwiększyliśmy wartość tego instrumentu od początkowych 400 milionów złotych do ponad 1 miliarda złotych. Zakładamy, że łącznie ze wsparcia w formie pożyczek płynnościowych ze środków Programu Inteligentny Rozwój skorzysta ponad tysiąc polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Liczę na to, że nowi pośrednicy niezwłocznie przystąpią do przyjmowania wniosków o pożyczki od przedsiębiorców oraz szybko i sprawnie przeprowadzą proces ich oceny i wypłaty środków przedsiębiorcom – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Pożyczki płynnościowe są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich dla mikro-, małych i średnich firm. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pieniądze można przeznaczyć, np. na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego. Pożyczkę można spłacać do 6 lat z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych czy też 6-miesięcznej karencji.
Dotychczas w całym kraju przedsiębiorcy złożyli blisko 2 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld złotych. O pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój ubiegają się głównie małe (45 proc. złożonych wniosków) i mikro przedsiębiorstwa (33 proc. złożonych wniosków).
Aktualna lista instytucji udzielających pożyczek w poszczególnych województwach znajduje się na stronie BGK (https://www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/).
Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)
Bank Gospodarstwa Krajowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat