REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju i GHRM powinna być powszechna

Subskrybuj nas na Youtube
Działalność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju i GHRM powinna być powszechna
Działalność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju i GHRM powinna być powszechna

REKLAMA

REKLAMA

Zrównoważony rozwój wyzwaniem dla biznesu. Działalność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju i GHRM (zielonego zarządzania zasobami ludzkimi) powinna być powszechna.

Zrównoważony rozwój

Firmy są w decydującym momencie, aby zacząć działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Te organizacje, które działają zdecydowanie, mają szansę na stworzenie odporności i trwałej przewagi konkurencyjnej w perspektywie długoterminowej.

REKLAMA

Dlaczego zrównoważony rozwój powinien być wpisany w strategię firm? Ten temat komentuje Izabela Różańska-Bińczyk z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

Zrównoważony rozwój doświadczył ostatnio ewolucyjnego skoku i stał się jednym z głównych nurtów publicznego dyskursu. Nawet w szczytowym okresie pandemii COVID-19 kryzys klimatyczny jest postrzegany jako równie ważny, z którym trzeba się uporać, a ludzie oczekują, że ostateczne ożywienie gospodarcze nie nastąpi kosztem ochrony klimatu.[i]

Z przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych sondażu wynika, że obecnie już 80 proc. Polaków uważa globalne ocieplenie za fakt naukowy, a niewiele mniej – 78 proc. – przypisuje autorstwo tego procesu człowiekowi. To już nie tylko oddolne działanie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i odgórne, pod postacią Nowego Zielonego Ładu, obecnej Komisji Europejskiej[ii] - to dyskusja publiczna na temat przyszłości naszej planety, podjęcia przez firmy konkretnych, bardziej odpowiedzialnych, działań mających na celu poprawę ich wyników środowiskowych. Te firmy, które podejmą zdecydowane działania na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ, zyskają najwięcej, przede wszystkim trwałą przewagę konkurencyjną. Widocznym jest, że rola organizacji biznesowych w społeczeństwie ewoluowała. Klienci, pracownicy, inwestorzy, interesariusze i społeczeństwo oczekują od organizacji biznesowych, żeby te, oprócz realizacji swoich celów, przyczyniały się do budowania lepszego, innowacyjnego świata, dbając o lepszą jakość życia społeczeństw, myśląc o ich przyszłości i biorąc odpowiedzialność za zrównoważony rozwój. Firmy powinny więc brać udział w rozwiązywaniu problemów ekologicznych, gospodarczych i społecznych.

Pandemia a zrównoważony rozwoju i GHRM

REKLAMA

To właśnie wydarzenia związane z pandemią pokazały, że działalność firm w obszarze zrównoważonego rozwoju i GHRM (zielonego zarządzania zasobami ludzkimi) powinna być powszechna. Rada Unii Europejskiej podkreśla wagę walki z pandemią oraz konieczność powrotu na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, przy uwzględnieniu m.in. transformacji ekologicznej i transformacji cyfrowej, wyciągając wnioski z obecnego kryzysu.[iii] Również przedstawiciele organizacji biznesowych podkreślają, że w perspektywie długoterminowej pandemia i wynikający z niej kryzys przyniosą korzyści dla firm rozwijających się w nurcie zrównoważonego rozwoju i GHRM.[iv]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zrównoważony rozwój znajduje się również w centrum programów finansowych ogłoszonych przez rządy w celu ułatwienia odbudowy gospodarek. Na przykład pakiet dotyczący naprawy skutków pandemii od Komisji Europejskiej odnosi się do kluczowych tematów Europejskiego Zielonego Ładu i wzmacnia znaczną część jego strategii promujących neutralność węglową, gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważone finansowanie.[v] Daje to szansę na odbudowę gospodarki według nowych zasad z perspektywą na realne osiągniecie założeń m.in. dotyczących neutralności klimatycznej (do 2050 roku).

Oto kilka przykładów podjętych przez firmy inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju, które być może staną się inspiracją dla działalności ekologicznej kolejnych organizacji:

  • Szwedzka firma IKEA zainwestowała w 80 turbin na farmach wiatrowych. Dzięki temu ograniczono emisję CO2 aż o 450 000 ton. Farmy wiatrowe IKEA Retail w Polsce to drugie co do wielkości największe źródło energii tej firmy na świecie (pierwsze miejsce zajmuje IKEA US). Firma działająca na terenie Polski zainwestowała w OZE już ponad 250 milionów euro. Podjęła też wyzwanie w postaci rezygnacji z używania plastiku
    w swoich jednorazowych produktach oraz swoją ofertę wzbogaciła o panele słoneczne.
    [vi]
  • Firma Prologis opiera swoją działalność na zrównoważonych budynkach i projektach, które są przyjazne dla środowiska. Obejmuje to docieranie do dostawców i zachęcanie ich do dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów. Z najnowszych danych wynika m.in., że 82% ich budynków ma energooszczędne oświetlenie, łączna liczba certyfikatów zrównoważonego budownictwa obejmujących powierzchnię 15,7 milionów metrów kwadratowych w 18 krajach, 212 KW łącznej mocy instalacji solarnych, 46-procentowy udział chłodnych dachów w całym zarządzanym portfolio.[vii]
  • W wybrane projekty mające na celu ochronę bioróżnorodności zaangażowały się m.in. firmy: Górażdże Cement, Grupa Veolia, Jastrzębska Spółka Węglowa czy PKN Orlen postanowiły włączyć się w ochronę pszczół poprzez zakładanie uli po kampanii informacyjnej dotyczącej znikania tych owadów[viii].
  • LEGO, największa firma produkująca klocki, zmierza w stronę bardziej ekologicznych technologii. Obecnie 2% z 3600 rodzajów klocków jest produkowanych z trzciny. Po 2030 roku zmiana ma objąć cały asortyment. Do celów środowiskowych  tej firmy należy ograniczenie ilości opakowań i pozyskiwanie 100% energii odnawialnej. Dążą one również do 90-procentowego wskaźnika recyklingu.[ix]
  • Zrównoważony rozwój oznacza dla Grupy Bosch zabezpieczenie długoterminowego sukcesu firmy przy jednoczesnej ochronie środowiska dla przyszłych pokoleń. Firma dąży do tego, aby odnawialna energia była bardziej przystępna, a mobilność jeszcze bezpieczniejsza, czystsza i bardziej ekonomiczna, oraz do tworzenia produktów przyjaznych dla środowiska. Firma przeznaczyła 50% budżetu na badania i rozwój na tworzenie i wspieranie technologii chroniącej środowisko. Obejmuje to wspieranie prac uniwersytetów i innych programów badawczych ukierunkowanych na zrównoważony rozwój.[x]
  • Grupa VELUX zobowiązała się zneutralizować całą emisję CO2 od momentu powstania firmy. Jest to jeden z elementów inwestycji realizowanych w ramach strategii zrównoważonego rozwoju. Łączny jej koszt w ciągu kolejnych 20 lat wyniesie ok. 135 mln euro. Strategia zawiera wszystkie projekty zmierzające do osiągnięcia przez grupę dożywotniej neutralności węglowej. Są to m.in. przyspieszone inwestycje w efektywność energetyczną prowadzonej produkcji, zwiększenie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w zakładach, przejście na zakup odnawialnej energii grzewczej tam, gdzie to jest możliwe i zakup 100 procent odnawialnej energii elektrycznej do 2023 r. Strategia zrównoważonego rozwoju to również inne projekty związane z wytwarzaniem innowacyjnych i przyjaznych środowisku produktów czy odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.[xi]

Z kolei Uniwersytet Łódzki sporządził katalog dobrych eko praktyk UŁ[xii] - dokument, który ma na celu uświadomić pracowników i studentów uczelni, że działania ekologiczne są w zasięgu każdego, a wspólna, konsekwentna ich realizacja ma wpływ na poprawę wyników środowiskowych i lepszej przyszłości dla każdego z nas.

Przedstawione wybrane przykłady wskazują, że skuteczne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju stosują głównie firmy duże, korporacje. Badania przeprowadzone przez zespół naukowy do którego należę potwierdzają, że w rozwiązaniach w tym obszarze firmy w Polsce wzorują się na firmach działających w Europie Zachodniej. To daje przekonanie, że zielone zarządzanie zasobami ludzkimi będzie niezbędnym elementem zarządzania
w każdej firmie w niedalekiej przyszłości.[xiii]

Przedstawione przykłady korporacyjnych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju mogą służyć jako inspiracja dla menedżerów firm do zastanowienia się, co mogą zrobić w tym obszarze. Pierwszy krok? Dostrzeżenie potrzeby przeorientowania działalności i postawienia w centrum uwagi działań w obszarze zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) i zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój dla świadomych organizacji powinien być wpisany w nową strategię.

dr Izabela Różańska-Bińczyk
Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Izabela Różańska-Bińczyk jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Jest praktykiem i badaczem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Aktualny obszar jej zainteresowań badawczych to głównie: green HRM, zrównoważony rozwój oraz najnowsze trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Należy do międzykatedralnego zespołu badawczego Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w składzie: dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ (Katedra Informatyki UŁ), dr Izabela Różańska-Bińczyk (Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi UŁ) oraz dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ (Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej UŁ) realizującego projekt pt. „Praktyki green HRM a wielopoziomowe zarządzanie wynikami organizacji.”

Jest też członkiem Rady Programowej Centrum Studiów Zrównoważonego Rozwoju na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Personalni.

____________________________

[i] Two thirds of citizens around the world agree climate change is as serious a crisis as Coronavirus, Energy&Environment, 22.04.2020, Two thirds of citizens around the world agree climate change is as serious a crisis as Coronavirus | Ipsos [dostęp 29.12.2020].

[ii] M.Janik, W awangardzie zielonej rewolucji, Rzeczpospolita, 27.11.2020 r.

[iii] J. Piszczatowska, Żadnego schodzenia z zielonej ścieżki. Mimo koronowirusa Nowy Zielony Ład pozostaje flagowym projektem UE, https://www.green-news.pl/916-zielona-sciezka-ue-koronawirus [dostęp 14.09.2020];

[iv] P. Kostro, (2020), Koronawirus sprowadził na nas zrównoważony rozwój, Wywiad z Janem Matulewiczem, https://mitsmr.pl/elektromobilnosc/zrownowazony-rozwoj/koronawirus-sprowadzil-na-nas-zrownowazony-rozwoj/, [14.09.2020].

[v] Three key business challenges to increasing sustainability, JENS HAUBENSAK, 2020, Three key business challenges to increasing sustainability - Ramboll Group [dostęp 29.12.2020].

[vi] Zrównoważony rozwój według IKEA – więcej roślin w diecie i ekologiczna energia, Świat OZE, 26.11.2020 r., Zrównoważony rozwój według IKEA - więcej roślin w diecie i ekologiczna energia - ŚwiatOZE.pl (swiatoze.pl); Sustainability – caring for people and the planet, Creating a positive impact through sustainability (ikea.com).

[vii] Prologis, Zrównoważony rozwój to korzystny biznes, https://www.prologisce.eu/pl/zielone-nieruchomosci-magazynowe/logistyczne

[viii] M.Janik, W awangardzie zielonej rewolucji, Rzeczpospolita, 27.11.2020 r.

[ix] Lego zmierza w stronę „ekologicznej” trzciny, 2020, Świat OZE,

[x] BOSCH, Sustainable, ecological, and socially responsible action, https://www.bosch.com/company/sustainability/

[xi] Wywiad z J. Siwińskim prezesem Velux Polska, Zneutralizujemy swój historyczny ślad węglowy, Rzeczpospolita, 27.11.2020 r.

[xiii] Badania w ramach projektu pt. „Determinanty skuteczności praktyk green HR w zarządzaniu wynikami środowiskowymi przedsiębiorstw”, https://kzzl.wz.uni.lodz.pl/badania/praktyki-green-hr-a-wielopoziomowe-zarzadzanie-wynikami-organizacji/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA