REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu
Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2021 r. można ubiegać się m.in. o środki unijne na projekty z obszaru innowacji, na działania inwestycyjne, jak również na szkolenia i doradztwo. Portal Funduszy Europejskich Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do zapoznania się ze styczniowymi konkursami i sprawdzenia, jakiego rodzaju wsparcie jest oferowane.

Wprowadzenie na rynek wyników prac badawczo-rozwojowych

Mikro, małe lub średnie firmy, które prowadziły lub prowadzą prace badawczo-rozwojowe, lub zleciły wykonanie takich prac mogą liczyć na wsparcie w konkursie „Badania na rynek”.

REKLAMA

Autopromocja

Projekty mogą dotyczyć:
- zakupu maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów,
- zakupu nieruchomości,
- robót budowlanych,
- budowy nowej linii produkcyjnej oraz hal.

Możliwy jest także zakup wartości niematerialnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.  

Szczegóły konkursu na stronie PARP 

Start-upy

W dalszym ciągu trwa konkurs „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Przeznaczony jest on dla mikro- i małych przedsiębiorców, którzy brali udział w pierwszym etapie konkursu z Programu Polska Wschodnia „Platformy startowe dla nowych pomysłów” i pozytywnie zrealizowali swój projekt. Kolejnym krokiem dla nich ma być rozwinięcie działalności – wejście produktu na rynki krajowe i zagraniczne oraz zwiększanie sprzedaży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 1 mln złotych. Na co można przeznaczyć te środki? Na zakup usług doradczych lub eksperckich, pensje dla pracowników zaangażowanych w projekt lub promocję swojego przedsięwzięcia.

Wnioski można składać do 30 grudnia 2021 roku.

Szczegóły konkursu na stronie PARP

Dofinansowanie przedsiębiorstw w obszarze szkoleń i doradztwa

Do 12 marca 2021 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających w branżach:

- finansowej,
- IT,
- motoryzacyjnej,
- opieki zdrowotnej i pomocy społecznej,
- odzysku materiałowego surowców,
- żywności wysokiej jakości,
- komunikacji marketingowej,
- telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa,
- gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji,
- chemicznej,
- przemysłu lotniczo-kosmicznego,
- handlu oraz
- usług rozwojowych.

Ma to poprawić zarządzanie w firmach, rozwinąć potencjał ich kadr i wesprzeć procesy innowacyjne. Aby skorzystać z powyższych usług, należy zgłosić się do operatora właściwego dla danego sektora.

Szczegóły konkursu na stronie PARP

„Obiady terapeutyczne”. Pomoc osobom starszym

Organizacje zajmujące się rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami, w szczególności takie, które prowadzą warsztaty terapii zajęciowej mogą otrzymać dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Konkurs (trwa do 4 lutego 2021 r.) ma za zadanie szersze zastosowanie rozwiązania wypracowanego w jednym z inkubatorów innowacji społecznych przez prowadzących warsztaty terapii zajęciowej (WTZ).  

„Obiady terapeutyczne”, bo tak nazywa się ta innowacja, polega na dostarczaniu zdrowych posiłków osobom starszym wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Obiady mają być ą przygotowywane przy zaangażowaniu osób z niepełnosprawnościami uczestniczącymi w warsztatach terapii zajęciowej.

Wnioski mogą składać wszystkie podmioty, które posiadają co najmniej 5-letnie doświadczenie we współpracy z użytkownikami innowacji.

Szczegóły konkursu znajdują się w ogłoszeniu.

Pomoc na start: rozpoczęcie działalności gospodarczej

Od 29 stycznia do 28 lutego w województwie lubelskim będą przyjmowane wnioski na pomoc wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Jeśli zatem chcesz pomóc innym w rozwijaniu własnych interesów przez:

  • różnego rodzaju szkolenia (indywidualne i grupowe), które pomogą w zdobyciu umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia swojego biznesu,
  • udzielanie innym bezzwrotnego wsparcia finansowego (dotacji) na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej,

nie wahaj się.

Wnioski w konkursie mogą składać:

  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, głównie urzędy pracy,
  • organizacje pozarządowe, partnerzy społeczno-gospodarczy,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową

Szczegóły konkursu na stronie rpo.lubelskie.pl

Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy

Natomiast w województwie śląskim dla przedsiębiorców i instytucji ochrony zdrowia uruchomiony jest i trwa do 24 lutego konkurs na działania, które mają pomóc:

  • we wdrażaniu/uruchamianiu programów ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy
  • w przekwalifikowaniu osób starszych pracujących w trudnych warunkach, pozwalające im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania takich prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia.

Szczegóły konkursu na stronie rpo.slaskie.pl

Więcej konkursów

To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w styczniu naborach znajdziesz poniżej:

- ogólnopolskie programy (XLSX 17 KB)

- regionalne programy (XLSX 40 KB)

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”. W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji. 

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  - Portal Funduszy Europejskich

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA