REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu

Subskrybuj nas na Youtube
Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu
Fundusze Europejskie 2021 - nabory i konkursy w styczniu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2021 r. można ubiegać się m.in. o środki unijne na projekty z obszaru innowacji, na działania inwestycyjne, jak również na szkolenia i doradztwo. Portal Funduszy Europejskich Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do zapoznania się ze styczniowymi konkursami i sprawdzenia, jakiego rodzaju wsparcie jest oferowane.

Wprowadzenie na rynek wyników prac badawczo-rozwojowych

Mikro, małe lub średnie firmy, które prowadziły lub prowadzą prace badawczo-rozwojowe, lub zleciły wykonanie takich prac mogą liczyć na wsparcie w konkursie „Badania na rynek”.

REKLAMA

Autopromocja

Projekty mogą dotyczyć:
- zakupu maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów,
- zakupu nieruchomości,
- robót budowlanych,
- budowy nowej linii produkcyjnej oraz hal.

Możliwy jest także zakup wartości niematerialnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.  

Szczegóły konkursu na stronie PARP 

Start-upy

W dalszym ciągu trwa konkurs „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Przeznaczony jest on dla mikro- i małych przedsiębiorców, którzy brali udział w pierwszym etapie konkursu z Programu Polska Wschodnia „Platformy startowe dla nowych pomysłów” i pozytywnie zrealizowali swój projekt. Kolejnym krokiem dla nich ma być rozwinięcie działalności – wejście produktu na rynki krajowe i zagraniczne oraz zwiększanie sprzedaży. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 1 mln złotych. Na co można przeznaczyć te środki? Na zakup usług doradczych lub eksperckich, pensje dla pracowników zaangażowanych w projekt lub promocję swojego przedsięwzięcia.

Wnioski można składać do 30 grudnia 2021 roku.

Szczegóły konkursu na stronie PARP

Dofinansowanie przedsiębiorstw w obszarze szkoleń i doradztwa

Do 12 marca 2021 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających w branżach:

- finansowej,
- IT,
- motoryzacyjnej,
- opieki zdrowotnej i pomocy społecznej,
- odzysku materiałowego surowców,
- żywności wysokiej jakości,
- komunikacji marketingowej,
- telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa,
- gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji,
- chemicznej,
- przemysłu lotniczo-kosmicznego,
- handlu oraz
- usług rozwojowych.

Ma to poprawić zarządzanie w firmach, rozwinąć potencjał ich kadr i wesprzeć procesy innowacyjne. Aby skorzystać z powyższych usług, należy zgłosić się do operatora właściwego dla danego sektora.

Szczegóły konkursu na stronie PARP

„Obiady terapeutyczne”. Pomoc osobom starszym

Organizacje zajmujące się rehabilitacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami, w szczególności takie, które prowadzą warsztaty terapii zajęciowej mogą otrzymać dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Konkurs (trwa do 4 lutego 2021 r.) ma za zadanie szersze zastosowanie rozwiązania wypracowanego w jednym z inkubatorów innowacji społecznych przez prowadzących warsztaty terapii zajęciowej (WTZ).  

„Obiady terapeutyczne”, bo tak nazywa się ta innowacja, polega na dostarczaniu zdrowych posiłków osobom starszym wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Obiady mają być ą przygotowywane przy zaangażowaniu osób z niepełnosprawnościami uczestniczącymi w warsztatach terapii zajęciowej.

Wnioski mogą składać wszystkie podmioty, które posiadają co najmniej 5-letnie doświadczenie we współpracy z użytkownikami innowacji.

Szczegóły konkursu znajdują się w ogłoszeniu.

Pomoc na start: rozpoczęcie działalności gospodarczej

Od 29 stycznia do 28 lutego w województwie lubelskim będą przyjmowane wnioski na pomoc wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Jeśli zatem chcesz pomóc innym w rozwijaniu własnych interesów przez:

  • różnego rodzaju szkolenia (indywidualne i grupowe), które pomogą w zdobyciu umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia swojego biznesu,
  • udzielanie innym bezzwrotnego wsparcia finansowego (dotacji) na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej,

nie wahaj się.

Wnioski w konkursie mogą składać:

  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, głównie urzędy pracy,
  • organizacje pozarządowe, partnerzy społeczno-gospodarczy,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową

Szczegóły konkursu na stronie rpo.lubelskie.pl

Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy

Natomiast w województwie śląskim dla przedsiębiorców i instytucji ochrony zdrowia uruchomiony jest i trwa do 24 lutego konkurs na działania, które mają pomóc:

  • we wdrażaniu/uruchamianiu programów ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy
  • w przekwalifikowaniu osób starszych pracujących w trudnych warunkach, pozwalające im na zdobycie kwalifikacji do wykonywania takich prac, które będą uwzględniały ich umiejętności i stan zdrowia.

Szczegóły konkursu na stronie rpo.slaskie.pl

Więcej konkursów

To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w styczniu naborach znajdziesz poniżej:

- ogólnopolskie programy (XLSX 17 KB)

- regionalne programy (XLSX 40 KB)

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”. W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji. 

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  - Portal Funduszy Europejskich

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

REKLAMA