REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak prądu - jak się zabezpieczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Brak prądu - jak się zabezpieczyć
Brak prądu - jak się zabezpieczyć

REKLAMA

REKLAMA

Jak się zabezpieczyć przed okresowymi przerwami w dostawach energii elektrycznej (czasowe blackouty). Zwłaszcza zimą, przy niskich temperaturach i obfitych opadach śniegu może dojść do awarii sieci energetycznych. Można się przed nimi zabezpieczyć korzystając z zasilania awaryjnego w postaci przetwornic z akumulatorem lub bardziej zaawansowanych magazynów energii w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Zapotrzebowanie na energię jest zmienne i ma charakter szczytowy – najwięcej prądu zużywa się w zimie, wieczorami, a także w czasie występowania ekstremalnych temperatur latem. Zmienia się przy tym klimat, a warunki atmosferyczne stają się coraz mniej przewidywalne i coraz bardziej skrajne. Obecna zima jest testem dla sieci energetycznej i dostawców. Jak wskazuje Piotr Tomala, Product Manager w firmie Green Cell, przed siecią energetyczną w Polsce staje wiele wyzwań, związanych z potencjalnym wystąpieniem ostrej zimy czy większego zapotrzebowania na energię w stosunku do normalnego poziomu w zimie.

REKLAMA

Fotowoltaika

REKLAMA

Dodatkowym źródłem prądu, z którego można skorzystać w sytuacji kryzysowej jest np. fotowoltaika. Jak wskazuje Piotr Tomala, to system który wymaga dobrego zaplanowania. – Fotowoltaika na dachu dostarcza zabezpieczenie, jednak może być ono niepewne ze względu na dwa czynniki: zmniejszone natężenie światła słonecznego w zimie spowodowane zalegającym na panelach śniegiem oraz późniejszą potrzebę zmagazynowania tak wyprodukowanej energii. Prąd pozyskany ze słońca może być następnie wykorzystany do stworzenia drugiego obwodu elektrycznego w mieszkaniu lub oddania prądu do sieci energetycznej. W pierwszym scenariuszu użytkownik nie ingeruje w sieć, bo energia magazynowana jest lokalnie w magazynie energii dzięki użyciu odpowiedniego falownika. Prosty falownik offgridowy w połączeniu z akumulatorem, np. AGM, można wykorzystywać do zasilania mniejszych sprzętów, jeżeli zależy nam natomiast na zasileniu większych sprzętów przez dłuższy czas, czyli np. infrastruktury krytycznej domu: pieca, routera internetowego, to warto wybrać odpowiednio mocniejszy falownik z większym magazynem energii tłumaczy Piotr Tomala.

W drugim scenariuszu trzeba wziąć pod uwagę obowiązujący limitw Polsce realizując minimum formalności do gniazdka można dostarczyć maksymalnie 800 W. Aby móc korzystać z paneli fotowoltaicznych, trzeba przed rozpoczęciem prac instalacyjnych zgłosić chęć posiadania ich operatorowi sieci, który po wyrażeniu zgody zakłada licznik dwukierunkowy. Dopiero wtedy można przystąpić do realizacji inwestycji. Należy jednak pamiętać o możliwości odcięcia instalacji od sieci, ponieważ jeżeli energii w sieci nie ma, a posiadacze paneli ją produkują, to jest to studnia bez dna i taki system się wyłączy.

Przetwornice – tańsza alternatywa dla fotowoltaiki

REKLAMA

Innym rozwiązaniem umożliwiającym zasilanie w momencie blackoutu jest korzystanie z klasycznych przetwornic. Takie urządzenie może przydać się, gdy zabraknie mocy w gniazdku – można je wykorzystać do zmiany typu prądu, np. ze stałego w akumulatorze samochodowym na zmienny, czyli taki jak w gniazdku elektrycznym. Jednak, jak wskazuje Piotr Tomala, jest to rozwiązanie niewątpliwie praktyczne i łatwe w użyciu, ale ma charakter jedynie doraźny.

Jeżeli musimy zasilić kluczowe urządzenia, to przetwornica daje taką możliwość. To znacznie tańsze niż instalowanie całego systemu fotowoltaicznego, ale nie zapewnia ciągłego monitorowania stanu sieci i w chwili wystąpienia zaniku napięcia użytkownicy będą musieli sami przygotować cały system awaryjnego zasilania. Przetwornice mają też zazwyczaj tylko jedno lub dwa gniazdka elektryczne, więc mogą zasilić ograniczoną liczbę urządzeń. Jeśli jednak korzystamy z takiego rozwiązania doraźnie, to nie powinno to stanowić problemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fotowoltaika balkonowa – czy polska energetyka ją udźwignie?

W niektórych krajach Europy, m.in. w Niemczech, coraz większą popularność zyskuje montowanie paneli fotowoltaicznych na barierkach i ścianach zewnętrznych balkonów w blokach mieszkalnych. Szacuje się, że w Polsce powierzchnia balkonów w blokach jest większa od powierzchni dachów domów jednorodzinnych. Z tego powodu  fotowoltaika balkonowa w naszym kraju jak najbardziej ma sens, pomimo usytuowania paneli, które jest mniej korzystne niż ich optymalny kąt pracy. Ponadto, takie rozwiązanie potencjalnie otwiera możliwości czerpania korzyści z fotowoltaiki przed zupełnie nową, jeszcze niezagospodarowaną rzeszą klientów mówi Piotr Tomala. Aby zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie należy jednak najpierw uzyskać zgodę zarządcy budynku. Instalacja musi także spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa – pod uwagę należy wziąć nośność balkonu wraz z barierką oraz wystawienie paneli na potencjalnie niebezpieczne warunki atmosferyczne jak śnieg, deszcz i wiatr.

Panele fotowoltaiczne na balkonie to prosty sposób na obniżenie rachunków za prąd. Jednak jeżeli ktoś nie chce przyłączać fotowoltaiki do sieci, a tym samym spełniać szeregu formalności z tym związanych, to stworzenie drugiego obwodu może być lepszym rozwiązaniem, bo wymaga jedynie sprawdzenia parametrów technicznych budynku i ustaleń z zarządcą. Zewnętrzna strona balkonu nie jest zazwyczaj używana, więc zainstalowanie tego systemu jest nieinwazyjne, o ile zarządca nieruchomości się na niego zgodzi podkreśla Piotr Tomala.

Panele fotowoltaiczne i przetwornice mogą okazać się ratunkiem w sytuacji kryzysowej. Wytworzony za ich pomocą prąd i zgromadzony w magazynie energii umożliwi zasilanie urządzeń w sytuacji braku mocy w sieci energetycznej. Jak podkreśla ekspert firmy Green Cell, nie warto czekać, aż mróz i śnieg odetną nam prąd – lepiej w miarę możliwości zabezpieczyć się przed blackoutami już teraz.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców - zmiany od 1 czerwca 2025 r. Dodatkowe przesłanki odmowy wydania zezwolenia, rejestr umów o pracę, legalność pobytu obywateli Ukrainy, cyfrowe wnioski i wyższe kary

Nowe przepisy dotyczące zasad zatrudniania cudzoziemców w Polsce zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2025 roku. Regulacje określają warunki, na jakich możliwe będzie legalne powierzenie pracy obcokrajowcom. Sprawdzamy, czy nowe przepisy wprowadzają ułatwienia i w jaki sposób zmieniają procedurę zatrudniania cudzoziemców.

Czy zawód księgowego powinien być certyfikowany? Ministerstwo Finansów analizuje możliwe zmiany

Od 2014 roku w Polsce nie można już uzyskać certyfikatu księgowego wydanego przez Ministra Finansów. W wyniku przeprowadzonej wówczas deregulacji zawód księgowego został formalnie otwarty – obecnie nie wymaga żadnych licencji ani zezwoleń państwowych. Choć miało to na celu ułatwienie dostępu do zawodu, skutki tej zmiany do dziś budzą mieszane opinie w branży. Temat ten nie jest również obojętny dla Ministerstwa Finansów.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

REKLAMA

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

REKLAMA

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA