Nowe przepisy tylko dwa razy w roku
REKLAMA
REKLAMA
Zasada dwóch terminów
18 lutego 2014 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych (M.P. 2014 poz. 205).
REKLAMA
Uchwała wprowadza zasadę, zgodnie z którą tylko dwa razy w roku kalendarzowym, 1 stycznia i 1 czerwca, wchodzą w życie przepisy przyjmowane przez Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów, określające warunki wykonywania działalności gospodarczej. Reguła ta obejmuje zatem rządowe projekty ustaw, a także akty wykonawcze (rozporządzenia) Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów. W przypadku projektów pozarządowych (Prezydenta, Sejmu i Senatu), Rząd będzie rekomendował zachowanie zasady "dwóch terminów" w stanowisku do takiego projektu. Uchwała przewiduje, że przedsiębiorcy będą mieli co najmniej 30 dni na zapoznanie się z przepisami przed ich datą wejścia w życie.
Celem uchwały jest poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich. Ograniczenie częstotliwości zmian w przepisach prawa umożliwi przedsiębiorcom skuteczne i racjonalne planowanie działalności, skrócenie czasu poświęconego na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, a tym samym obniży koszty wykonywania działalności gospodarczej.
Dodatkowo, celem uchwały jest zwiększenie stabilności systemu prawa i w konsekwencji zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa. Zasada „dwóch terminów” przyczyni się również do poprawy świadomości prawa wśród przedsiębiorców.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF
PDF - Podróże służbowe - Raporty INFOR
Zgodnie z uchwałą w przypadku konieczności podjęcia niezbędnych i pilnych działań legislacyjnych możliwe są odstępstwa od stosowania zasady „dwóch terminów”. Przesłanki wyłączenia stosowania zasady zostały sformułowane w postaci klauzul generalnych, które wskazują kierunek interpretacji ogólnego określenia „ważne względy”. Uchwała wskazuje w tym zakresie na potrzebę ochrony takich wartości jak życie, zdrowie lub mienie, interes społeczny, ważny interes Państwa lub ważny interes publiczny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat