REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja o cenach towarów i usług – zmiany od lipca 2014 r.

Informacja o cenach towarów i usług – zmiany od lipca 2014 r.
Informacja o cenach towarów i usług – zmiany od lipca 2014 r.

REKLAMA

Od 25 lipca 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o informowaniu o cenach towarów i usług. Zamiarem ustawodawcy było dostosowanie przepisów prawa do zmieniającego się rynku. Dla sprzedawców i usługodawców wprowadzono udogodnienia, jak i zaostrzenia. W jakich kwestiach?

Ustawa z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług ma odpowiadać wymogom nowoczesnego handlu. Jej przepisom podlegają podmioty profesjonalnie zajmujące się, nie dotyczy zaś osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Prawodawca na nowo zdefiniował cenę, zmienił także sposób informowania o cenie i wysokość kar dla niefrasobliwych przedsiębiorców. Odsyła także do rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług.

Nowa definicja ceny

Zgodnie z art. 3 ustawy ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. Za cenę uważa się także stawkę taryfową. W cenie uwzględnia się podatek vat i akcyzowy. Cena jednostkowa to cena ustalona za jednostkę towaru lub usługi.

Minęły godziny metkowania 

Sprzedawca lub usługodawca ma obowiązek uwidocznić cenę. Nie musi już umieszczać jej na każdym produkcie osobno. Na gruncie nowych przepisów w miejscu sprzedaży detalicznej lub świadczenia usług uwidacznia się cenę i cenę jednostkową w jednoznaczny sposób, niebudzący wątpliwości i umożliwiający porównanie cen. Jeśli wprowadza się obniżkę, należy uwidocznić także informację o przyczynę obniżki. Według projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki należy umieścić przekreśloną cenę dotychczasową, nową cenę, określenie „przecena” albo „obniżka ceny” bądź „podwyżka ceny”, przyczynę przeceny oraz jej okres obowiązywania.

Uwidocznienie ceny

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Sposoby uwidaczniania cen mają być określone rozporządzeniem Ministra Gospodarki. Projekt rozporządzenia przewiduje eksponowanie cen na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wywieszce;

2) cenniku;

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

3) przywieszce trwale złączonej z towarem;

4) katalogu;

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

5) obwolucie.

Wywieszki umieszcza się przy wszystkich towarach, jeżeli przepisy nie określają innego sposobu uwidaczniania cen. Umieszcza się je w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla klientów w taki sposób, by nie można było pomylić ceny z ceną innego towaru, zwłaszcza towaru podobnego. Napisy na wywieszkach powinny być czytelne i wyraźne. Jeśli przedsiębiorca sprzedaje większą ilość określonego towaru może wywieszkę umieścić tylko przy jednej sztuce identycznego towaru.

Na błędach sprzedawcy skorzysta klient

Przepis art. 5 ustawy daje konsumentowi prawo do żądania sprzedaży towaru bądź usługi po najkorzystniejszej dla niego cenie w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny. Jeśli cena na wywieszce będzie się różniła od ceny umieszczonej na paragonie, klient ma prawo nabyć towar po korzystniejszej cenie. Na sprzedawcy spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe, niebudzące wątpliwości oznaczenie ceny.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kary dla przedsiębiorców

Za niewywiązywanie się przedsiębiorcy ze swoich obowiązków informacyjnych ustawodawca przewidział karę pieniężną. Karę nakłada w drodze decyzji wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej. Należy ją uiścić w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, na rachunek bankowy wojewódzkiego inspektoratu wskazany przez inspektora. Kary podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nie wydaje się decyzji, jeżeli od dnia stwierdzenia niewykonania obowiązku co do informowania o cenie minęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym naruszenie stwierdzono.


Wysokość kary

Przedsiębiorca powinien liczyć się z wyższą niż dotychczas karą pieniężną. Aktualny podwyższony limit wynosi 20 000 zł. Na wysokość kary składają się trzy czynniki:
 - stopień naruszenia obowiązków,
 - dotychczasowa działalność przedsiębiorcy,
 - wielkość jego obrotów i przychodu.

Maksymalny wymiar kary pieniężnej ulega podwojeniu w przypadku trzykrotnego niewykonania obowiązków informacyjnych w okresie 12 miesięcy od daty stwierdzenia naruszenia po raz pierwszy. Wówczas sprzedawca może zapłacić nawet 40 000 zł kary.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Brak odpowiedzialności za wykroczenie

Dobrą nowiną dla przedsiębiorców jest uchylenie art. 137 §1 Kodeksu wykroczeń przewidującego odpowiedzialność za naruszanie przepisów o obowiązku uwidaczniania cen w postaci kary grzywny lub nagany. Zrezygnowano z takiego rozwiązanie, gdyż nie realizowało zaleceń dyrektywy 98/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony konsumenta przez podawanie cen produktów oferowanych konsumentom.

Ilona Stefaniak

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  e-Faktura (faktura ustrukturyzowana) - zmiany od września 2023 r. Aktualny wzór. Jak wystawiać?

  Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaki jest jest aktualny wzór? Jak ją wystawiać? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej.

  Darowizna w transzach. Czy trzeba składać odrębne zgłoszenia SD-Z2?

  W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  Wdrożenie obowiązkowego KSeF – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Przepisy, zasady, harmonogram, darmowe narzędzia

  Na konferencji prasowej 26 września 2023 r. Krzysztof Rogowski, Kierownik projektu Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwie Finansów przedstawił aktualny stan przygotowań do wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSef) i kolejne działania resortu finansów w tym zakresie. Krzysztof Rogowski zapewnił m.in., że w IV kwartale 2023 r. Ministerstwo Finansów udostępni wszystkie akty wykonawcze dotyczące obowiązkowego KSeF i zapewni komplet dokumentacji technicznej KSeF.

  Uprawnienia do korzystania z KSeF - podatnicy, samofakturowanie, biura rachunkowe, jst. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  Jakie są rodzaje, modele i zasady nadawania oraz odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych. Codzienne aktualności o zmianach przepisów!

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS.

  Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF: są obawy ale też widać szansę na rozwój

  Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?

  ZUS o umowach o dzieło w 2023 roku. 850 tys. umów przez 6 miesięcy

  Przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  REKLAMA