Udział w otwartej imprezie jubileuszowej a przychód w PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 27 czerwca 2014 r. (IBPBII/1/415-271/14/MK).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która z okazji 10-lecia swojego istnienia zamierza zorganizować otwartą imprezę jubileuszową dla swoich pracowników i ich rodzin, osób towarzyszących, kontrahentów i przedstawicieli organizacji związkowych. Krąg osób zaproszonych został zatem określony bardzo szeroko. Impreza miała zostać w całości sfinansowana ze środków obrotowych podatnika i będzie odbywała się na jego terenie. Ze względu na otwarty charakter imprezy i dobrowolność uczestnictwa, spółka nie planuje sporządzenia listy jej uczestników.
Mając na względzie powyższe, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy sama możliwość wzięcia udziału oraz faktyczny udział w imprezie powoduje po stronie jej uczestników konsekwencje podatkowe w PIT.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF
Zdaniem spółki, opodatkowany PIT przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje wyłącznie w sytuacji, w której jest możliwe zidentyfikowanie świadczenia i jego wartości pieniężnej oraz przyporządkowanie go do konkretnej osoby. W związku z tym, skoro impreza będzie miała otwarty charakter, zindywidualizowanie świadczeń przyznanych uczestnikom nie będzie możliwe. Dlatego też w ocenie spółki, zarówno możliwość uczestniczenia jak i sam udział w imprezie jubileuszowej nie będzie stanowił przychodu opodatkowanego PIT.
Polecamy: Encyklopedia kadr i płac
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.
W uzasadnieniu interpretacji wskazał, iż wprawdzie ustawodawca szeroko zdefiniował pojęcie przychodu na gruncie ustawy o PIT, zaliczając do nich także nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, jednakże za przychód tak uzyskany nie można uznać równowartości kosztów „otwartej imprezy jubileuszowej” w sytuacji, gdy określenie przez organizatora wysokości kosztów przypadających na poszczególnego uczestnika nie jest możliwe. Sytuacja taka ma miejsce np. wówczas, gdy impreza ma charakter otwarty, a wysokość kosztów ustalona została w sposób zryczałtowany i niezależny od ilości osób biorących udział w imprezie. Zatem w niniejszej sprawie należało stwierdzić, iż po stronie uczestników imprezy jubileuszowej nie powstanie przychód na gruncie ustawy o PIT , zaś na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.
Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat