reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Udział w otwartej imprezie jubileuszowej a przychód w PIT

Udział w otwartej imprezie jubileuszowej a przychód w PIT

Otwarty charakter imprezy, na którą może przyjść praktycznie każda osoba, nie pozwala na zindywidualizowanie świadczeń uzyskanych przez uczestników. Zatem wartość świadczeń udostępnionych podczas imprezy nie stanowi dla nich przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu PIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 27 czerwca 2014 r. (IBPBII/1/415-271/14/MK).

Sprawa dotyczyła spółki, która z okazji 10-lecia swojego istnienia zamierza zorganizować otwartą imprezę jubileuszową dla swoich  pracowników i ich rodzin, osób towarzyszących, kontrahentów i przedstawicieli organizacji związkowych. Krąg osób zaproszonych został zatem określony bardzo szeroko. Impreza miała zostać w całości sfinansowana ze środków obrotowych podatnika i będzie odbywała się na jego terenie. Ze względu na otwarty charakter imprezy i dobrowolność uczestnictwa, spółka nie planuje sporządzenia listy jej uczestników.

Mając na względzie powyższe, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy sama możliwość wzięcia  udziału oraz faktyczny udział w imprezie powoduje po stronie jej uczestników konsekwencje podatkowe w PIT.

Wskaźniki i stawki

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Zdaniem spółki, opodatkowany PIT przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje wyłącznie w sytuacji, w której jest możliwe zidentyfikowanie świadczenia i jego wartości pieniężnej oraz przyporządkowanie go do konkretnej osoby. W związku z tym, skoro impreza będzie miała otwarty charakter, zindywidualizowanie świadczeń przyznanych uczestnikom nie będzie możliwe.  Dlatego też w ocenie spółki, zarówno możliwość uczestniczenia jak i sam udział w imprezie jubileuszowej nie będzie stanowił przychodu opodatkowanego PIT.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.

W uzasadnieniu interpretacji wskazał, iż wprawdzie ustawodawca szeroko zdefiniował pojęcie przychodu na gruncie ustawy o PIT, zaliczając do nich także nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, jednakże za przychód tak uzyskany nie można uznać równowartości kosztów „otwartej imprezy jubileuszowej” w sytuacji, gdy określenie przez organizatora wysokości kosztów przypadających na poszczególnego uczestnika nie jest możliwe. Sytuacja taka ma miejsce np. wówczas, gdy impreza ma charakter otwarty, a wysokość kosztów ustalona została w sposób zryczałtowany i niezależny od ilości osób biorących udział w imprezie. Zatem w niniejszej sprawie należało stwierdzić, iż po stronie uczestników imprezy jubileuszowej nie powstanie przychód na gruncie ustawy o PIT , zaś na spółce nie ciążą obowiązki płatnika. 

Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama