REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tajemnica przedsiębiorstwa i tajemnica bankowa w obrocie gospodarczym

Tajemnica przedsiębiorstwa i tajemnica bankowa w obrocie gospodarczym
Tajemnica przedsiębiorstwa i tajemnica bankowa w obrocie gospodarczym
Picasa
Media

REKLAMA

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie prężnie działającej firmy bez strony internetowej i firmowego konta bankowego. Przedsiębiorcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, posługują się różnymi instrumentami technicznymi i bankowymi usprawniającymi choćby pozyskanie klientów i rynków zbytu, usług czy dokonanie comiesięcznych rozliczeń płatności należności publicznoprawnych, rozliczeń z kontrahentami.

Artykuł pochodzi z

Funkcjonowanie firmy w takich realiach oznacza konieczność ochrony informacji posiadających wartość gospodarczą, a także konieczność ochrony własnych praw w zakresie informacji ujawnianych instytucjom bankowym.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią nieujawniane do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania poufności.

Określoną informację uznaje się za objętą tajemnicą przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

- jest to informacja o charakterze technicznym, technologicznym, organizacyjnym przedsiębiorstwa lub inna informacja posiadająca wartość gospodarczą (zakres przedmiotowy);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- jest to informacja poufna, tj. taka, która nie została ujawniona do wiadomości publicznej (poufność informacji);

- jest to również informacja, co do której przedsiębiorca przedsięwziął niezbędne kroki w celu zachowania jej poufności (działania gwarantujące zachowanie poufności informacji).

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Przyjmuje się, że tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić m.in. dane obrazujące wielkość produkcji i zbytu, źródła zaopatrzenia i zbytu, opatentowane lub nieopatentowane wynalazki, plany techniczne i listy kontrahentów, metody kontroli jakości, sposoby marketingu i organizacji pracy, strategia funkcjonowania przedsiębiorstwa, treść zawartych umów lub porozumień oraz korespondencja handlowa (korporacyjna) czy wyniki badań przeprowadzonych eksperymentów.

Dana informacja zostanie uznana za stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli ma charakter informacji poufnej, niejawnej, niemającej charakteru powszechnego. Wyklucza się objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa takich informacji, które osoba zainteresowana może uzyskać w zwykłej i dozwolonej drodze. Tajemnicą przedsiębiorstwa mogą zostać objęte także informacje, o których wprawdzie wie pewien ograniczony krąg osób, ale z zastrzeżeniem, że osoby te zostały zobowiązane do zachowania poufności (tak m.in. wyrok SN z 5 września 2001 r., sygn. I CKN 1159/00, OSNC 2002/5/67, czy wyrok SN z 6 czerwca 2003 r., sygn. IV KN 211/01, LEX 585877).

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Jak wystawiać faktury ustrukturyzowane i korzystać z KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wymienione regulacje przedmiotu i zakres ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa (poufnych informacji) zawarte są w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i są zgodne ze standardami przyjętymi w TRIPS. TRIPS, tj. porozumienie w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej, jest załącznikiem 1C do Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO), sporządzonego w Marrakeszu 15 kwietnia 1994 r. Polska notyfikowała porozumienie 27 grudnia 1995 r. i jest związana umową międzynarodową od 19 marca 1996 r.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z art. 39 ust. 2 TRIPS:

Osoby fizyczne i prawne będą miały możliwość zapobiegania temu, aby informacje pozostające w sposób zgodny z prawem pod ich kontrolą nie zostały ujawnione, nabyte lub użyte bez ich zgody przez innych, w sposób sprzeczny z uczciwymi praktykami handlowymi, tak długo jak takie informacje:

a) są poufne w tym sensie, że jako całość w szczególnym zestawie i zespole ich elementów nie są ogólnie znane lub łatwo dostępne dla osób z kręgów, które normalnie zajmują się tym rodzajem informacji;

b) mają wartość handlową dlatego, że są poufne;

c) poddane zostały przez osobę, pod której legalną kontrolą informacje te pozostają, rozsądnym, w danych okolicznościach, działaniom dla utrzymania ich poufności.

Emilia Bartkowiak

Tajemnica przedsiębiorstwa i tajemnica bankowa w obrocie gospodarczym

Artykuł podpowiada, jakie dane stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa oraz tajemnicę bankową. Zawiera wzór upoważnienia dla osoby trzeciej do uzyskania informacji stanowiących tajemnicę bankową. Materiał wskazuje również przypadki, kiedy bank może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej oraz kiedy bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową.

Czytaj także:

„Jaką odpowiedzialność wobec pracodawcy ponosi pracownik, który ujawnia tajemnice firmy” >>

„Oświadczenie o zapoznaniu się z tajemnicą przedsiębiorstwa” >>

„Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie zakresu informacji bankowych, które mogą być przekazywane do organów podatkowych” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  REKLAMA