Zastaw rejestrowy – umowa i wpis do rejestru
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli umowa nie odnosi się do kwestii posiadania zastawionej rzeczy to w świetle art. 11 pkt 1 ustawy o zastawie rejestrowym, z przedmiotu prawa zastawu ma prawo korzystać (a więc także posiadać go) zastawca.
REKLAMA
Umowa zastawu rejestrowego jest zawierana pomiędzy zastawcą, który jest osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu, a zastawnikiem - wierzycielem z innego stosunku prawnego, z którego wynika zabezpieczona wierzytelność. Zastawca jako dłużnik rzeczowy nie musi być dłużnikiem osobistym zastawnika. W takiej sytuacji zgodnie z art. 3 ust. 2 w/w ustawy konieczne jest wskazanie w umowie (a potem we wniosku o wpis zastawu) osoby i adresu dłużnika niebędącego zastawcą. Wymaganie, aby zastaw ustanawiała osoba uprawniona do rozporządzania przedmiotem zastawu.
Zastawcą oraz zastawnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, partnerska, wspólnota mieszkaniowa - art. 331 k.c.). W wypadku spółek cywilnych stronami umowy są poszczególni wspólnicy a nie sama spółka. Ze względu na to dane wspólników oraz ich adresy należy wskazać w umowie, a następnie we wniosku o wpis zastawu. W wypadku tzw. niepełnych (art. 331 k.c.) osób prawnych w umowie i we wniosku należy wskazać tę osobę, tzn. jej firmę, adres, siedzibę, numer REGON niepełnej osoby prawnej.
Przepisy dopuszczają możliwość zawarcia umowy przez pełnomocników. Do ustanowienia zastawu jako czynności przekraczającej zwykły zarząd konieczne będzie pełnomocnictwo szczególne.
Zastaw rejestrowy różni się od zastawu zwykłego możliwością pozostawienia rzeczy w posiadaniu zastawcy. W takim przypadku zastawca zachowuje możliwość dalszego korzystania z rzeczy, co np. przy ustanowieniu zastawu na składnikach przedsiębiorstwa pozwala na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie leży w interesie obu stron umowy, ponieważ wykonanie zabezpieczonego zobowiązania staje się przez to bardziej realne. Jednocześnie jednak interesy wierzyciela-zastawnika mogą być łatwiej naruszone przez nieuczciwego dłużnika-zastawcę, stąd też istnieje potrzeba ustanowienia w umowie, a później - egzekwowania w praktyce - odpowiedniego sposobu kontroli stanu przedmiotu zabezpieczenia.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
W wypadku braku spłaty wierzytelności zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego zgodnie z art. 21 ustawy o zastawie rejestrowym następuje w drodze sądowego postępowaniu egzekucyjnego
Michał Szczodry, aplikant radcowski
Łukasz Bernatowicz, radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat