| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

Z możliwością utraty towaru trzeba się liczyć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na sprzedaży towarów lub materiałów muszą liczyć się z możliwością ich utraty na skutek różnego rodzaju okoliczności takich jak np.:

  • zniszczenie towaru na skutek zalania, pożaru, zanieczyszczenia, klęski żywiołowej itp.,
  • kradzieży mienia,
  • zagubienia lub uszkodzenia podczas transportu lub rozładunku,
  • utraty zdatności do użycia na skutek upływu daty ważności.

Warto mieć świadomość, że zniszczony towar nie przestaje istnieć dla fiskusa. Okoliczności jego utraty trzeba odpowiednio udokumentować i ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Protokół szkody - co ma zawierać?

Przedsiębiorca, który utraci towar powinien sporządzić protokół, w którym szczegółowo opisuje okoliczności i przyczyny zniszczenia składnika majątku firmowego, ilość i wartość utraconego mienia. Konieczne jest także podanie dwóch dat - zaistniałego zdarzenia i sporządzenia dokumentu.

Czynni VAT-owcy powinni podać wartość netto towaru, zaś „nievatowcy” wartość brutto. Prawidłowo sporządzony protokół stanowi podstawę do wpisu zdarzenia do KPiR. Należy uczynić to z datą sporządzenia dokumentu, jako numer dowodu powinno podać się natomiast oznakowanie dokumentu.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Ważne okoliczności utraty towaru

Dokładne opisanie w protokole okoliczności utraty towaru jest istotne z punktu widzenia podatku dochodowego. Przedsiębiorca ma mianowicie prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości utraconego mienia, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała nie z jego winy. Niedbalstwo wyklucza możliwość zaliczenia straty w koszty.

Warto więc załączyć do protokołu szkody, wszelkie dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorca nie miał żadnego wpływu na jej zaistnienie i w żaden sposób nie przyczynił się do zdarzenia. Takim dokumentem może być notatka sporządzona przez policję lub straż pożarną, czy też firmę kurierską itp.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »