REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?
Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

Z możliwością utraty towaru trzeba się liczyć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na sprzedaży towarów lub materiałów muszą liczyć się z możliwością ich utraty na skutek różnego rodzaju okoliczności takich jak np.:

REKLAMA

Autopromocja

  • zniszczenie towaru na skutek zalania, pożaru, zanieczyszczenia, klęski żywiołowej itp.,
  • kradzieży mienia,
  • zagubienia lub uszkodzenia podczas transportu lub rozładunku,
  • utraty zdatności do użycia na skutek upływu daty ważności.

Warto mieć świadomość, że zniszczony towar nie przestaje istnieć dla fiskusa. Okoliczności jego utraty trzeba odpowiednio udokumentować i ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protokół szkody - co ma zawierać?

Przedsiębiorca, który utraci towar powinien sporządzić protokół, w którym szczegółowo opisuje okoliczności i przyczyny zniszczenia składnika majątku firmowego, ilość i wartość utraconego mienia. Konieczne jest także podanie dwóch dat - zaistniałego zdarzenia i sporządzenia dokumentu.

Czynni VAT-owcy powinni podać wartość netto towaru, zaś „nievatowcy” wartość brutto. Prawidłowo sporządzony protokół stanowi podstawę do wpisu zdarzenia do KPiR. Należy uczynić to z datą sporządzenia dokumentu, jako numer dowodu powinno podać się natomiast oznakowanie dokumentu.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Ważne okoliczności utraty towaru

Dokładne opisanie w protokole okoliczności utraty towaru jest istotne z punktu widzenia podatku dochodowego. Przedsiębiorca ma mianowicie prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości utraconego mienia, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała nie z jego winy. Niedbalstwo wyklucza możliwość zaliczenia straty w koszty.

Warto więc załączyć do protokołu szkody, wszelkie dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorca nie miał żadnego wpływu na jej zaistnienie i w żaden sposób nie przyczynił się do zdarzenia. Takim dokumentem może być notatka sporządzona przez policję lub straż pożarną, czy też firmę kurierską itp.


To zawsze na właścicielu firmy spoczywa obowiązek wykazania straty. W razie kontroli organy podatkowe będą opierały się na dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorcę. Warto zatem do protokołu dołączyć potwierdzenie utylizacji, likwidacji czy złomowania towaru.

UWAGA!
Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki poniesione na likwidację uszkodzonych towarów np. koszty złomowania, utylizacji czy transportu na wysypisko.

Zniszczenie towaru a podatek VAT

W kontekście utraty towaru pojawia się także wątpliwość, czy konieczna jest korekta odliczonego przy zakupie podatku VAT (jako że zniszczony towar nie nadaje się już do użytku w opodatkowanej działalności).

Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że korekta deklaracji nie jest konieczna, o ile utrata towaru była niezawiniona przez przedsiębiorcę, a okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości i zostały prawidłowo udokumentowane.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA