| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

Z możliwością utraty towaru trzeba się liczyć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na sprzedaży towarów lub materiałów muszą liczyć się z możliwością ich utraty na skutek różnego rodzaju okoliczności takich jak np.:

  • zniszczenie towaru na skutek zalania, pożaru, zanieczyszczenia, klęski żywiołowej itp.,
  • kradzieży mienia,
  • zagubienia lub uszkodzenia podczas transportu lub rozładunku,
  • utraty zdatności do użycia na skutek upływu daty ważności.

Warto mieć świadomość, że zniszczony towar nie przestaje istnieć dla fiskusa. Okoliczności jego utraty trzeba odpowiednio udokumentować i ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Protokół szkody - co ma zawierać?

Przedsiębiorca, który utraci towar powinien sporządzić protokół, w którym szczegółowo opisuje okoliczności i przyczyny zniszczenia składnika majątku firmowego, ilość i wartość utraconego mienia. Konieczne jest także podanie dwóch dat - zaistniałego zdarzenia i sporządzenia dokumentu.

Czynni VAT-owcy powinni podać wartość netto towaru, zaś „nievatowcy” wartość brutto. Prawidłowo sporządzony protokół stanowi podstawę do wpisu zdarzenia do KPiR. Należy uczynić to z datą sporządzenia dokumentu, jako numer dowodu powinno podać się natomiast oznakowanie dokumentu.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Ważne okoliczności utraty towaru

Dokładne opisanie w protokole okoliczności utraty towaru jest istotne z punktu widzenia podatku dochodowego. Przedsiębiorca ma mianowicie prawo ujęcia w kosztach podatkowych wartości utraconego mienia, ale tylko wówczas, gdy szkoda powstała nie z jego winy. Niedbalstwo wyklucza możliwość zaliczenia straty w koszty.

Warto więc załączyć do protokołu szkody, wszelkie dokumenty potwierdzające, że przedsiębiorca nie miał żadnego wpływu na jej zaistnienie i w żaden sposób nie przyczynił się do zdarzenia. Takim dokumentem może być notatka sporządzona przez policję lub straż pożarną, czy też firmę kurierską itp.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK