| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 niesie za sobą nie tylko ogromną pulę środków do rozdysponowania pomiędzy beneficjentów, ale również szereg zmian w porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013. Podstawą do ich wprowadzenia jest reforma prawa pomocy publicznej realizowana przez Komisję Europejską pod nazwą „SAM - State Aid Modernization”, której celem jest uproszczenie dotychczasowych zasad oraz dostosowanie ich do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Jednym z obszarów, który został poddany reformie w ramach SAM są reguły udzielania pomocy de minimis, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. i będą ważne aż do 31 grudnia 2020 r.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Co to jest pomoc de minimis?

Pomoc de minimis jest to pomoc o stosunkowo niskiej wartości dzięki czemu nie jest ona w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływ na handel między Państwami Członkowskimi. Może być ona przyznawana na szkolenia, inwestycje ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS itp.

W jakiej wysokości przyznawana jest pomoc de minimis?

Pomoc de minimis może być udzielana do wysokości 200 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych.

W poprzednich latach wyjątek w zakresie limitu stanowiły podmioty zajmujące się transportem drogowym – w ich przypadku kwota przyznanego wsparcia nie mogła przekroczyć równowartości 100 000 EUR. Od 2014 roku limit w takiej wysokości został zachowany wyłącznie dla przedsiębiorstw zajmujących się drogowym transportem towarów. Natomiast dla podmiotów z obszaru drogowego transportu pasażerskiego wysokość wsparcia podniesiono do 200 000 EUR.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Kto może uzyskać pomoc de minimis?

Praktycznie każdy podmiot działający na rynku może uzyskać pomoc de minimis w określonym maksymalnym limicie. Nowe zasady, podobnie jak w poprzednim okresie finansowania, wskazują jednak listę branż, w których nie można przyznać tego rodzaju pomocy - m.in. w rybołówstwie i akwakulturze, produkcji podstawowej produktów rolnych czy drogowego transportu towarowego, jeśli pomoc jest przeznaczona na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego.

W porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013 wsparciem w ramach pomocy de minimis może być po raz pierwszy objęty sektor węglowy.

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jakie są pozostałe ograniczenia w przyznawaniu pomocy de minimis?

Nowe przepisy po raz pierwszy wprowadzają definicję „jednego przedsiębiorstwa”, dla którego liczony jest limit pomocy de minimis. Zgodnie z obowiązującymi od 2014 r. regułami jedno przedsiębiorstwo obejmuje wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane co najmniej jednym z następujących stosunków:

  • jedna jednostka gospodarcza posiada w drugiej jednostce gospodarczej większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków;
  • jedna jednostka gospodarcza ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innej jednostki gospodarczej;
  • jedna jednostka gospodarcza ma prawo wywierać dominujący wpływ na inną jednostkę gospodarczą zgodnie z umową zawartą z tą jednostką lub postanowieniami w jej akcie założycielskim lub umowie spółki;
  • jedna jednostka gospodarcza, która jest akcjonariuszem lub wspólnikiem w innej jednostce gospodarczej lub jej członkiem, samodzielnie kontroluje, zgodnie z porozumieniem z innymi akcjonariuszami, wspólnikami lub członkami tej jednostki, większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków tej jednostki.

Zapis ten ma kluczowe znacznie w zakresie ustalania na jakim poziomie została udzielona pomoc de minimis. O ile w poprzedniej perspektywie finansowej pomoc de minimis była liczona oddzielnie dla każdego podmiotu, niezależnie od występujących powiązań i zależności, to obecnie w przypadku ich wystąpienia pułap 200 000 EUR dotyczył będzie wszystkich jednostek gospodarczych spełniających definicję „jednego przedsiębiorstwa”.


Autorkami tekstu są Alicja Szumiec, Konsultant oraz Aleksandra Pabiańska, Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego w firmie doradczej Accreo.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Aktualizacja: 16.11.2017

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców / Fot. Fotolia
Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców / Fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »