Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
REKLAMA
Co to jest pomoc de minimis?
Pomoc de minimis jest to pomoc o stosunkowo niskiej wartości dzięki czemu nie jest ona w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływ na handel między Państwami Członkowskimi. Może być ona przyznawana na szkolenia, inwestycje ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS itp.
W jakiej wysokości przyznawana jest pomoc de minimis?
Pomoc de minimis może być udzielana do wysokości 200 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych.
W poprzednich latach wyjątek w zakresie limitu stanowiły podmioty zajmujące się transportem drogowym – w ich przypadku kwota przyznanego wsparcia nie mogła przekroczyć równowartości 100 000 EUR. Od 2014 roku limit w takiej wysokości został zachowany wyłącznie dla przedsiębiorstw zajmujących się drogowym transportem towarów. Natomiast dla podmiotów z obszaru drogowego transportu pasażerskiego wysokość wsparcia podniesiono do 200 000 EUR.
Kto może uzyskać pomoc de minimis?
Praktycznie każdy podmiot działający na rynku może uzyskać pomoc de minimis w określonym maksymalnym limicie. Nowe zasady, podobnie jak w poprzednim okresie finansowania, wskazują jednak listę branż, w których nie można przyznać tego rodzaju pomocy - m.in. w rybołówstwie i akwakulturze, produkcji podstawowej produktów rolnych czy drogowego transportu towarowego, jeśli pomoc jest przeznaczona na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego.
W porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013 wsparciem w ramach pomocy de minimis może być po raz pierwszy objęty sektor węglowy.
Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe
Jakie są pozostałe ograniczenia w przyznawaniu pomocy de minimis?
Nowe przepisy po raz pierwszy wprowadzają definicję „jednego przedsiębiorstwa”, dla którego liczony jest limit pomocy de minimis. Zgodnie z obowiązującymi od 2014 r. regułami jedno przedsiębiorstwo obejmuje wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane co najmniej jednym z następujących stosunków:
- jedna jednostka gospodarcza posiada w drugiej jednostce gospodarczej większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków;
- jedna jednostka gospodarcza ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innej jednostki gospodarczej;
- jedna jednostka gospodarcza ma prawo wywierać dominujący wpływ na inną jednostkę gospodarczą zgodnie z umową zawartą z tą jednostką lub postanowieniami w jej akcie założycielskim lub umowie spółki;
- jedna jednostka gospodarcza, która jest akcjonariuszem lub wspólnikiem w innej jednostce gospodarczej lub jej członkiem, samodzielnie kontroluje, zgodnie z porozumieniem z innymi akcjonariuszami, wspólnikami lub członkami tej jednostki, większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków tej jednostki.
Zapis ten ma kluczowe znacznie w zakresie ustalania na jakim poziomie została udzielona pomoc de minimis. O ile w poprzedniej perspektywie finansowej pomoc de minimis była liczona oddzielnie dla każdego podmiotu, niezależnie od występujących powiązań i zależności, to obecnie w przypadku ich wystąpienia pułap 200 000 EUR dotyczył będzie wszystkich jednostek gospodarczych spełniających definicję „jednego przedsiębiorstwa”.
Autorkami tekstu są Alicja Szumiec, Konsultant oraz Aleksandra Pabiańska, Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego w firmie doradczej Accreo.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat