reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - projekt ustawy

Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - projekt ustawy

Rząd zajmie się projektem ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego - jego utworzenie pozwoli na wypłacanie rolnikom rekompensat w przypadku znacznego obniżenia dochodów lub gdy nie mogą uzyskać zapłaty za towar.

Projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa, które uważa, że utworzenie takiego specjalnego funduszu ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego.

Ze środków funduszu mają być wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku obniżenia dochodów (więcej niż o 30 proc. w stosunku do średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat) w gospodarstwie rolnym, rybackim lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Powodem obniżenia dochodów mogą być klęski żywiołowe (powódź, susza, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki) lub wprowadzenie ograniczeń związanych np. z wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt czy roślin. Takie straty wskutek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) ponieśli w ubiegłym roku hodowcy świń. Według resortu rolnictwa rolnicy z tego powodu powinni otrzymać rekompensaty, gdyż straty zostały spowodowane przez czynnik niezależny od producenta rolnego.

Kolejnym powodem obniżenia dochodów może być spadek cen produktów rolnych, wystąpienie ograniczeń w handlu międzynarodowym (np. rosyjskie embargo) lub też sytuacja, gdy rolnik nie otrzyma zapłaty od firmy skupującej, ubojni czy od zakładu przetwórczego za sprzedane produkty.

Czy przepisy podatkowe dla rolników wymagają zmian?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, spadek dochodów jest bardzo często związany ze spadkiem cen produktów rolnych. Dochody polskich rolników zależą od zmiennych cen skupu. Producent rolny nie decyduje o poziomie cen, a ceny skupu nie wynikają z kosztów produkcji, lecz są cenami równowagi rynkowej. Charakterystyczne dla rynku rolnego są nie tylko zmienność i wahania cen, ale także zmienność podaży i popytu, które mogą m.in. występować z powodów koniunkturalnych.

Na finansową pomoc będą mogli liczyć rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje produkty z powodu trudności finansowych odbiorców i ich niewypłacalności np. gdy sąd stwierdzi upadłość danej firmy i okaże się, że odzyskanie należności nie jest możliwe w wyniku postępowania upadłościowego. Zatem, jak stwierdza ministerstwo rolnictwa, jest potrzeba wprowadzenia rozwiązań systemowych umożliwiających rolnikowi uzyskanie rekompensaty do 70 proc. utraconych dochodów, tak by mógł dalej prowadzić produkcję rolną.

Składka zdrowotna dla rolników 2015/2016

Dochód rolnika liczony będzie na podstawie prowadzonej przez rolników ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie rolnym lub pełnej rachunkowości. Rekompensata będzie przysługiwała wtedy, gdy rolnik udokumentuje zbycie produktów rolnych fakturą lub rachunkiem.

Fundusz zostanie utworzony z wpłat w wysokości 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych przez podmioty skupujące w celu ich przetworzenia lub odsprzedaży, przedsiębiorców prowadzących ubój oraz firmy przetwórcze. Dochodami Funduszu będą też m.in. odsetki bankowe od środków gromadzonych na rachunku funduszu, zapisy i darowizny.

Dowody księgowe dokumentujące zakup od rolników ryczałtowych

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego (ARR); środki zgromadzone na rachunku nie będą środkami publicznymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Do dysponowania nimi zostanie upoważniony prezes ARR na podstawie uchwał komisji zarządzającej. Podobnie funkcjonują fundusze promocji, które także nadzoruje szef ARR. (PAP)

awy/ ura/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama