Ułatwienia podatkowe dla rolników
REKLAMA
REKLAMA
Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że ich propozycje mają na celu uporządkowanie formalnego statusu działalności rolników polegającej na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Chodzi o takie produkty jak np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty czy sery.
REKLAMA
Wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy mogą sprzedawać na małą skalę, bez rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego, nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce, pochodzące z własnego gospodarstwa tj.: zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby, mleko, jaja, miód, ryby, drób. Ułatwienia te dotyczą także kiszonych i suszonych produktów roślinnych.
Zaznaczono, że wytwarzanie i sprzedaż produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie przetworzonym stanowi "działalność gospodarczą", o ile jest ona wykonywana w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły. Dochód z takiej działalności może jednak korzystać ze zwolnienia podatkowego.
"Głównym problemem pozostaje konieczność zakładania działalności gospodarczej przy sprzedaży niewielkich ilości własnych przetworzonych produktów roślinnych (krojone warzywa w postaci tzw. jarzynki czy sprzedaż przetworów owocowych" - wyjaśniono w uzasadnieniu.
Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR
REKLAMA
Według posłów brakuje też regulacji umożliwiających rolnikom sprzedaż bezpośrednią przetworzonych produktów roślinnych na małą skalę (w tym np. dżemy, konfitury, chleb z gospodarstw agroturystycznych) bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i spełniania bardzo wysokich wymagań higienicznych. Wskazano, że są one takie same, jak w przypadku zakładów produkujących na dużą skalę.
"Konsekwencją obecnego stanu faktycznego i braku regulacji prawnych jest to, że sprzedaż przetworzonej żywności odbywa się poza legalnym obrotem, w tzw. szarej strefie" - dodano. Skala sprzedawanej produkcji jest na tyle niewielka, że rolnicy nie decydują się na wyjście z "szarej strefy" w obawie przed podatkiem dochodowym. Jego zapłacenie czyniłoby ich działalność nieopłacalną.
Innym czynnikiem zniechęcającym rolników jest - zdaniem posłów - formalizm procedur administracyjnych i podatkowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. "W efekcie zachowania niezgodne z prawem są stosunkowo powszechne i spotykają się z akceptacją społeczną" - podsumowano.
Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.
W związku z powyższym w projekcie zaproponowano zmianę w ustawie o PIT, zgodnie z którą za działalność rolniczą uznawano by również - pod pewnymi warunkami - produkcję powiązaną, polegającą na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Sprzedaż takich produktów musiałaby odbywać się na rzecz konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Poza tym rolnik do działalności przetwórczej nie mógłby nikogo zatrudniać, musiałby też prowadzić ewidencję sprzedaży.
Ponadto produkcja i sprzedaż przetwarzanych produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy bądź hodowli przez rolników byłaby uznana za działalność rolniczą niepodlegającą ustawie o działalności gospodarczej. Zaproponowano też zmianę w ustawie o bezpieczeństwie żywności, zgodnie z którą dla tego typu działalności niepotrzebne byłoby zatwierdzenie zakładu przez powiatowego inspektora sanitarnego.
Minister zdrowia miałby jednak określić w rozporządzeniu - w porozumieniu z ministrem rolnictwa - odpowiednie wymagania higieniczne w gospodarstwach rolnych prowadzących działalność powiązaną z działalnością rolniczą.
Zobacz wskaźnik: Podatek rolny w 2015 r.
"Przyjęcie powyższych rozwiązań wywoła pozytywne skutki społeczne polegające m.in. na ograniczeniu zjawiska +szarej strefy+ w prowadzeniu przez rolników działalności tego rodzaju oraz na zmniejszeniu bezrobocia na wsiach, a także na wykreowaniu i utrzymaniu bezpośrednich więzi między wytwórcą (...) a konsumentem" - podsumowano. (PAP)
mmu/ son/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat