reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe i sanitarno-weterynaryjne dla rolników, którzy na niewielką skalę wytwarzają i sprzedają produkty z własnych upraw i hodowli, zakłada projekt posłów PSL. Nowe regulacje mają spowodować wyjście takich rolników z "szarej strefy".

Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że ich propozycje mają na celu uporządkowanie formalnego statusu działalności rolników polegającej na przetwarzaniu i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Chodzi o takie produkty jak np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty czy sery.

Wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy mogą sprzedawać na małą skalę, bez rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego, nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce, pochodzące z własnego gospodarstwa tj.: zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby, mleko, jaja, miód, ryby, drób. Ułatwienia te dotyczą także kiszonych i suszonych produktów roślinnych.

Zaznaczono, że wytwarzanie i sprzedaż produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie przetworzonym stanowi "działalność gospodarczą", o ile jest ona wykonywana w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły. Dochód z takiej działalności może jednak korzystać ze zwolnienia podatkowego.

"Głównym problemem pozostaje konieczność zakładania działalności gospodarczej przy sprzedaży niewielkich ilości własnych przetworzonych produktów roślinnych (krojone warzywa w postaci tzw. jarzynki czy sprzedaż przetworów owocowych" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Zakup produktów rolnych na faktury VAT RR

Według posłów brakuje też regulacji umożliwiających rolnikom sprzedaż bezpośrednią przetworzonych produktów roślinnych na małą skalę (w tym np. dżemy, konfitury, chleb z gospodarstw agroturystycznych) bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i spełniania bardzo wysokich wymagań higienicznych. Wskazano, że są one takie same, jak w przypadku zakładów produkujących na dużą skalę.

"Konsekwencją obecnego stanu faktycznego i braku regulacji prawnych jest to, że sprzedaż przetworzonej żywności odbywa się poza legalnym obrotem, w tzw. szarej strefie" - dodano. Skala sprzedawanej produkcji jest na tyle niewielka, że rolnicy nie decydują się na wyjście z "szarej strefy" w obawie przed podatkiem dochodowym. Jego zapłacenie czyniłoby ich działalność nieopłacalną.

Innym czynnikiem zniechęcającym rolników jest - zdaniem posłów - formalizm procedur administracyjnych i podatkowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. "W efekcie zachowania niezgodne z prawem są stosunkowo powszechne i spotykają się z akceptacją społeczną" - podsumowano.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama