REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?
Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Paradoksem internetu - sieci zaprojektowanej do bezpośredniego kontaktu pomiędzy użytkownikami - jest to, że korzystamy z niej głównie za pomocą pośredników w postaci wyszukiwarek, serwisów społecznościowych, czy dostawców poczty elektronicznej. Co to oznacza w praktyce?

Dane osobowe jak waluta

Okazuje się, że w zamian za ułatwienia w komunikacji lub darmowe aplikacje, zgadzamy się, aby duża część naszego codziennego życia była obserwowana i analizowana przez podmioty, które nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów na wykorzystanie lub skomercjalizowanie zbieranych informacji. Co prawda decyzja jakie dane ujawnić w internecie nadal należy do użytkowników, jednak dostawcy aplikacji, czy portale społecznościowe zachęcają do dzielenia się każdym szczegółem życia, a rozwój technologii ułatwia publikowanie informacji w internecie sprowadzając go do kilku „kliknięć”.

Autopromocja

W zamian za darmowe usługi, „płacimy” udostępniając dobrowolnie nie tylko swoje dane osobowe, ale również wiele szczegółów o bardzo osobistym charakterze. Zezwalamy również na zbieranie przy użyciu plików cookies informacji o naszych preferencjach i przyzwyczajeniach oraz udzielamy – często bez zapoznania się z ich treścią - zgody na przetwarzanie danych osobowych, które umożliwiają przekazywanie tych danych osobowych podmiotom trzecim tzw. partnerom handlowym.

Evgeny Morozov – publicysta analizujący wpływ nowych technologii na relacje społeczne – porównał sytuację współczesnych użytkowników sieci udostępniających informacje o własnym życiu do dylematu większości palaczy – z jednej strony rozumieją, że palenie jest szkodliwe, ale nie przestają palić, bowiem kara wydaje się niepewna i odroczona w czasie.

Tymczasem prowadzone przez ośrodki naukowe badania wskazują, że na podstawie analizy samych publicznie dostępnych danych umieszczanych na Facebook-u, tj. w oparciu o treści, które badane osoby „polubiły” lub udostępniły, można z dużą trafnością ustalić m.in. ich pochodzenie rasowe, poziom inteligencji, uzależnienia, czy poglądy polityczne. Jeśli dodamy do tego informacje o zainteresowaniach, przyzwyczajeniach i potrzebach, które można uzyskać dzięki analizie wyników wyszukiwania, a także dane pozyskane dzięki geolokalizacji, to możemy otrzymać pełny obraz życia użytkownika, który pozwoli przewidywać, a może nawet kształtować jego zachowania w przyszłości.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary za brak OC w 2015 roku

Prywatność w sieci tylko dla zaawansowanych?

Dla użytkowników dbających o swoją prywatność powstały rozwiązania oraz aplikacje, które zwiększają szansę na ochronę prywatności w sieci. Dzięki nim możliwe jest m.in. anonimowe nawiązanie połączenia z internetem, korzystanie z przeglądarek, które nie gromadzą informacji na temat aktywności użytkownika, używanie serwisów pocztowych, które nie skanują treści przesyłanych maili czy wręcz wysyłanie szyfrowanych wiadomości.

Dostępne są również aplikacje ułatwiające usuwanie kont na portalach społecznościowych, czy informujące użytkownika o tym, kto i w jaki sposób śledzi jego poczynania w internecie. Rozwiązania te choć powszechnie dostępne nie są bardzo popularne.

Otagowani

Niestety nawet najbardziej świadomi użytkownicy sieci, którzy dbają o swoją prywatność nie zawsze pozostaną całkowicie anonimowi. Pojawiające się w sieci grupowe zdjęcia opisane nazwiskami osób, które zostały na nich ujęte, są często umieszczane bez zgody wszystkich zainteresowanych. Tymczasem wizerunek jest jednym z bardzo osobistych dóbr człowieka i podlega ochronie nie tylko jako dobro osobiste, ale również jako element danych osobowych.

W tym miejscu przypomnieć należy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 listopada 2009 r. wydany w sprawie I OSK 667/09, który dotyczył szkolnego grupowego zdjęcia umieszczonego przez użytkownika na portalu Nasza Klasa. W przywołanym wyroku Sąd przypomniał, że „pojęcie „dane osobowe” na gruncie prawa polskiego obejmuje wszelkie informacje dotyczące osoby fizycznej, jeśli na ich podstawie możliwe jest określenie jej tożsamości i zidentyfikowanie. W sytuacji gdy zdjęcie jest umieszczone wraz z imieniem i nazwiskiem osoby na nim występującej w miejscu dostępnym dla nieograniczonej liczby podmiotów, należy uznać, iż stanowi ono dane osobowe podlegające ochronie na podstawie Ustawy o ochronie danych osobowych.”

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015


Niestety działanie ustawy o ochronie dóbr osobistych ogranicza się do administratorów danych osobowych, którzy mają siedzibę w Polsce, a korporacje prowadzące najpopularniejsze obecnie portale społecznościowe mają swoje siedziby głównie w Stanach Zjednoczonych, więc nie będą podlegały pod wskazane powyżej przepisy.

Podsumowanie

Na tle powyższych rozważań warto powtórzyć, że należy ostrożnie publikować informacje o sobie, szanować prywatność własną i innych osób, unikać pochopnego wyrażania zgód i akceptowania regulaminów oraz licencji bez zapoznania się z ich treścią. Najskuteczniejszą ochronę naszej prywatności zapewni bowiem nasz zdrowy rozsądek w ujawnianiu informacji.

Autopromocja

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marta Kwiatkowska-Cylke

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalODO.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA