REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?
Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Paradoksem internetu - sieci zaprojektowanej do bezpośredniego kontaktu pomiędzy użytkownikami - jest to, że korzystamy z niej głównie za pomocą pośredników w postaci wyszukiwarek, serwisów społecznościowych, czy dostawców poczty elektronicznej. Co to oznacza w praktyce?

Dane osobowe jak waluta

Okazuje się, że w zamian za ułatwienia w komunikacji lub darmowe aplikacje, zgadzamy się, aby duża część naszego codziennego życia była obserwowana i analizowana przez podmioty, które nie ustają w wymyślaniu nowych sposobów na wykorzystanie lub skomercjalizowanie zbieranych informacji. Co prawda decyzja jakie dane ujawnić w internecie nadal należy do użytkowników, jednak dostawcy aplikacji, czy portale społecznościowe zachęcają do dzielenia się każdym szczegółem życia, a rozwój technologii ułatwia publikowanie informacji w internecie sprowadzając go do kilku „kliknięć”.

REKLAMA

Autopromocja

W zamian za darmowe usługi, „płacimy” udostępniając dobrowolnie nie tylko swoje dane osobowe, ale również wiele szczegółów o bardzo osobistym charakterze. Zezwalamy również na zbieranie przy użyciu plików cookies informacji o naszych preferencjach i przyzwyczajeniach oraz udzielamy – często bez zapoznania się z ich treścią - zgody na przetwarzanie danych osobowych, które umożliwiają przekazywanie tych danych osobowych podmiotom trzecim tzw. partnerom handlowym.

Evgeny Morozov – publicysta analizujący wpływ nowych technologii na relacje społeczne – porównał sytuację współczesnych użytkowników sieci udostępniających informacje o własnym życiu do dylematu większości palaczy – z jednej strony rozumieją, że palenie jest szkodliwe, ale nie przestają palić, bowiem kara wydaje się niepewna i odroczona w czasie.

Tymczasem prowadzone przez ośrodki naukowe badania wskazują, że na podstawie analizy samych publicznie dostępnych danych umieszczanych na Facebook-u, tj. w oparciu o treści, które badane osoby „polubiły” lub udostępniły, można z dużą trafnością ustalić m.in. ich pochodzenie rasowe, poziom inteligencji, uzależnienia, czy poglądy polityczne. Jeśli dodamy do tego informacje o zainteresowaniach, przyzwyczajeniach i potrzebach, które można uzyskać dzięki analizie wyników wyszukiwania, a także dane pozyskane dzięki geolokalizacji, to możemy otrzymać pełny obraz życia użytkownika, który pozwoli przewidywać, a może nawet kształtować jego zachowania w przyszłości.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary za brak OC w 2015 roku

Prywatność w sieci tylko dla zaawansowanych?

Dla użytkowników dbających o swoją prywatność powstały rozwiązania oraz aplikacje, które zwiększają szansę na ochronę prywatności w sieci. Dzięki nim możliwe jest m.in. anonimowe nawiązanie połączenia z internetem, korzystanie z przeglądarek, które nie gromadzą informacji na temat aktywności użytkownika, używanie serwisów pocztowych, które nie skanują treści przesyłanych maili czy wręcz wysyłanie szyfrowanych wiadomości.

Dostępne są również aplikacje ułatwiające usuwanie kont na portalach społecznościowych, czy informujące użytkownika o tym, kto i w jaki sposób śledzi jego poczynania w internecie. Rozwiązania te choć powszechnie dostępne nie są bardzo popularne.

Otagowani

Niestety nawet najbardziej świadomi użytkownicy sieci, którzy dbają o swoją prywatność nie zawsze pozostaną całkowicie anonimowi. Pojawiające się w sieci grupowe zdjęcia opisane nazwiskami osób, które zostały na nich ujęte, są często umieszczane bez zgody wszystkich zainteresowanych. Tymczasem wizerunek jest jednym z bardzo osobistych dóbr człowieka i podlega ochronie nie tylko jako dobro osobiste, ale również jako element danych osobowych.

W tym miejscu przypomnieć należy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 listopada 2009 r. wydany w sprawie I OSK 667/09, który dotyczył szkolnego grupowego zdjęcia umieszczonego przez użytkownika na portalu Nasza Klasa. W przywołanym wyroku Sąd przypomniał, że „pojęcie „dane osobowe” na gruncie prawa polskiego obejmuje wszelkie informacje dotyczące osoby fizycznej, jeśli na ich podstawie możliwe jest określenie jej tożsamości i zidentyfikowanie. W sytuacji gdy zdjęcie jest umieszczone wraz z imieniem i nazwiskiem osoby na nim występującej w miejscu dostępnym dla nieograniczonej liczby podmiotów, należy uznać, iż stanowi ono dane osobowe podlegające ochronie na podstawie Ustawy o ochronie danych osobowych.”

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015


Niestety działanie ustawy o ochronie dóbr osobistych ogranicza się do administratorów danych osobowych, którzy mają siedzibę w Polsce, a korporacje prowadzące najpopularniejsze obecnie portale społecznościowe mają swoje siedziby głównie w Stanach Zjednoczonych, więc nie będą podlegały pod wskazane powyżej przepisy.

Podsumowanie

Na tle powyższych rozważań warto powtórzyć, że należy ostrożnie publikować informacje o sobie, szanować prywatność własną i innych osób, unikać pochopnego wyrażania zgód i akceptowania regulaminów oraz licencji bez zapoznania się z ich treścią. Najskuteczniejszą ochronę naszej prywatności zapewni bowiem nasz zdrowy rozsądek w ujawnianiu informacji.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marta Kwiatkowska-Cylke

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalODO.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA