REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować się na ePUAP i utworzyć Profil Zaufany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zarejestrować się na ePUAP i utworzyć Profil Zaufany
Jak zarejestrować się na ePUAP i utworzyć Profil Zaufany

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja i założenie konta użytkownika na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej jest bardzo łatwe i szybkie. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie bezpłatnego Profilu Zaufanego, którym będziemy zatwierdzać elektroniczne dokumenty w kontaktach z urzędami.

Aby zdobyć bezpłatny elektroniczny podpis potwierdzający naszą tożsamość w internecie, w pierwszej kolejności trzeba założyć konto użytkownika. Na stronie epuap.gov.pl wybieramy opcję „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu. W tym momencie następuje podział przyszłych użytkowników. Jeśli posiadamy płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem, zaznaczamy „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym”.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nie, wpisujemy imię, nazwisko, wymyślamy hasło, podajemy maila, możemy tez podać numer telefonu, jeśli chcemy, żebyśmy autoryzowali załatwiane sprawy smsem. Przepisujemy podany zestaw cyfr i liter, zatwierdzamy regulamin, klikamy enter i jesteśmy zarejestrowani. Na podaną pocztę przychodzi krótki mail: „Konto dla użytkownika XX zostało w dniu xxx utworzone na platformie ePUAP.”

Takie „gołe” konto daje możliwość wysłania tylko niektórych pism, które nie wymagają zatwierdzenia. Warto zatem powiedzieć też „B” i stworzyć Profil Zaufany, czyli wyrobić sobie e-podpis umożliwiający podpisywanie elektronicznych dokumentów. Jeśli nie podsiadamy płatnego bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym kwalifikowanym certyfikatem, proces zakładania Profilu Zaufanego skończy się wizytą w urzędzie.

Monitor Księgowego

Zakładanie Profilu przez użytkowników bez płatnego e-podpisu

W prawym górnym roku znajduje się ikona naszego konta, po rozwinięciu naciskamy „Moje profile”, następnie „Złóż wniosek”. Tutaj uzupełniamy wcześniej podane dane o PESEL i wybieramy metodę przekazywania danych służących autoryzacji – sms lub mail.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli przed kliknięciem „złóż wniosek”, uzupełniliśmy nasze dane m.in. o numer telefonu, zamiast opcji wyboru między mailem a sms, pojawi się nieaktywny, z góry narzucony wybór smsa.

REKLAMA

Po zapisaniu wprowadzonych zmian otrzymamy kod – na skrzynkę pocztową lub smsem. Przepisujemy go i naciskamy „wyślij wniosek”. Pomyślne wysłanie wniosku o założenie Profilu zakończy komunikat: „Wniosek o założenie profilu zaufanego dla użytkownika XX złożony”, a na maila wpłynie wiadomość o tym, że w celu zweryfikowania wniosku o potwierdzenie Profilu Zaufanego należy udać się do wybranego przez siebie tzw. punktu potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem.

W znalezieniu punktu potwierdzającego pomoże „Moja skrzynka” (prawy górny rogu obok ikony naszego profilu). W przypadku np. Warszawy, mamy do wyboru niektóre urzędy skarbowe i inspektoraty ZUS-u, kilka placówek Poczty Polskiej, parę mazowieckich urzędów wojewódzkich, Szkołę Główną Handlową oraz oddziały Idea Banku. Na potwierdzenie wniosku o Profil Zaufany mamy 14 dni, później wniosek zostanie automatycznie odrzucony.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Niestety wyszukiwarka punktów potwierdzających wskazuje adresy placówek jedynie według miejscowości, a nie np. dzielnic czy kodów pocztowych, co umożliwiłoby znalezienie najbliższego punktu potwierdzającego. Dopiero kiedy potwierdzimy Profil Zaufany i uzupełnimy dane na naszym koncie użytkownika o adres zamieszkania i zameldowania, będziemy mogli używać go do filtrowania spraw urzędowych, które będziemy chcieli załatwić.

Uzupełniamy konto o dane firmy

Pamiętając o dwóch tygodniach na zatwierdzenie w którymś z punktów potwierdzających naszego wniosku o utworzenie Profilu, możemy zająć się jeszcze uzupełnianiem danych na naszym koncie, m.in. o dodanie własnej działalności gospodarczej. Po kliknięciu na ikonę z naszym kontem wybieramy „Zarządzanie kontem”, następnie „Utwórz nowy profil dla firmy lub instytucji”. Zaznaczamy formę prawną, podajemy nazwę firmy oraz nazwę jej identyfikatora w systemie ePUAP, możemy wpisać też REGON, NIP, adres siedziby itd. Zapisujemy zmiany. Od tej pory z ePUAP możemy korzystać jako osoba prywatna lub przedsiębiorca, wybierając polecenie „używaj ePUAP jako...” przy logowaniu lub w ikonie naszego konta.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA