REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna?

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna? /Fotolia
Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna? /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisem art. 47943 k.p.c. wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone prowadzony przez Prezesa UOKiK.

Klauzula niedozwolona – wpis do rejestru – jak to działa

Z praktycznego punktu widzenia, SOKiK (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), w razie uwzględnienia powództwa, w sentencji wyroku przytacza treść postanowień wzorca umowy uznanych za niedozwolone i zakazuje ich wykorzystywania. Odpis prawomocnego wyroku zostaje przesyłany Prezesowi UOKiK, który na podstawie takich wyroków prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone. Obecnie rejestr klauzul niedozwolonych zawiera niemal 6 tys. wpisów. W orzecznictwie funkcjonowały dotychczas rozbieżne poglądy nt. tzw. prawomocności rozszerzonej czyli przyjmowania wobec kogo i czego klauzula jest niedozwolona, oczywiście poza przedsiębiorcą, którego wskazano bezpośrednio w wyroku.

Autopromocja

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Jakie były stanowiska sądów

Sądy raz uznawały, że wpis w rejestrze powoduje konieczność odrzucenia kolejnego powództwa w przedmiocie postanowienia tej samej treści – tej samej klauzuli abuzywnej - ale zawartej w innym wzorcu umowy, stosowanym przez tego samego przedsiębiorcę, przeciwko któremu został wydany wyrok, innym razem odrzucały pozew przeciwko innemu przedsiębiorcy posługującemu się jednak wpisaną już do rejestru klauzulą. Odrzucenie pozwu oznaczało w tej sytuacji, że konsument nie miał potrzeby prowadzenia postępowania sądowego przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy, który posługiwał się klauzula wpisaną do rejestru, ponieważ klauzula ta była także wobec niego nieważna. Zgodnie z art. 3851 k.c. niedozwolone postanowienia umowne nie wiążą konsumenta. Umowa jest wiążąca w pozostałym zakresie. Szerokie rozumienie tego pojęcia było korzystne dla konsumentów ale nie dla przedsiębiorców.

Sąd Najwyższy podjął w dniu 20 listopada 2015 r. uchwałę w składzie 7 sędziów SN, w której opowiedział się, za stosowaniem ścisłego ograniczenia rozszerzonej skuteczności wyroku uznającego klauzule na niedozwolona zarówno podmiotowo (przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy) i przedmiotowo (przeciwko konkretnej umowie).

Co oznacza ta Uchwała SN

W oparciu o ww. Uchwałę SN - wyłączona została możliwość powództwa tylko wobec przedsiębiorcy w sprawie, w której wydano wobec niego wyrok. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skuteczniejszej obrony swoich praw, biorąc udział w ewentualnie wytoczonym przeciwko nim postępowaniu sądowym. Konsumenci nadal będą mogli jednak korzystać z rejestru klauzul niedozwolonych, chcąc zbadać czy umowa przez nich zawarta nie zawiera niedozwolonych postanowień i w takiej sytuacji kwestionować ich ważność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie tylko paragon może być podstawą zwrotu lub reklamacji towaru

Orzeczenie to nie będzie musiało być jednak w praktyce powoływane, ponieważ w dniu 17.04.2016r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, zgodnie z którą prawomocna decyzja Prezesa UOKiK o uznaniu postanowienia wzorca umowy za niedozwolone będzie miała skutek wobec przedsiębiorcy, co do którego stwierdzono stosowanie niedozwolonego postanowienia umownego oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na podstawie wzorca wskazanego w decyzji. Tym samym ustawodawca opowiedział się za stanowiskiem już przyjętym przez pełen skład Sądu Najwyższego i jednoznacznie zakończy istniejący spór.

Tym samym można oczekiwać, że ilość klauzul niedozwolonych wpisanych do rejestru będzie nadal rosła, a fakt wpisania określonego postanowienia do rejestru klauzul niedozwolonych nie będzie oznaczał dla przedsiębiorców automatycznego zarzutu posługiwania się niedozwolonym zapisem umownym.

Autor: Joanna Gaik, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA