REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niestandardowe pomysły na biznes

Niestandardowe pomysły na biznes
Niestandardowe pomysły na biznes
Fotolia

REKLAMA

Na świecie nie brakuje pomysłów na niebanalne i zarazem świetnie prosperujące biznesy. W Polsce na zdobycie nietypowej rynkowej niszy wciąż decyduje się niewiele osób. Ale tym, którzy nie boją się ryzyka, wiedzie się całkiem nieźle. Jak powstają niestandardowe pomysły na biznes?

Potrzeba matką wynalazków

Autopromocja

Najczęściej o powstaniu nietypowego biznesu decyduje przypadek. Tak zaczynała Justyna Wójcicka-Sitek. Robiła zakupy w jednym ze sklepów odzieżowych. W przymierzalni, ubierając spodnie, podskoczyła tak niefortunnie, że złamała kość śródstopia. Gips na 6 tygodni. A że była jesień, Justyna musiała zmierzyć się z odzieżowymi problemami: bo jak nałożyć na gips spodnie rurki? Jak nosić torbę, kiedy przeszkadzają kule? Jak ochronić nogę w gipsie przed jesienną pluchą? Zaczęła szukać w internecie ochraniaczy na gips. Znalazła jedynie „worki” do kąpieli.

Tak właśnie powstała firma Ubranie na złamanie, która zajmuje się produkcją i sprzedażą ochraniaczy i pokrowców na gips czy temblaków. W swojej ofercie posiada także kolekcję ubrań i torebek mających na celu ułatwienie funkcjonowania z gipsem. Firma dysponuje pełną rozmiarówką obejmującą rozmiary damskie, męskie i dziecięce.

Firmy muszą wdrożyć nowe przepisy dotyczące danych osobowych

Biznes z klocków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Biernacka, właścicielka firmy Agabag, na pomysł swojego biznesu wpadła, oglądając pokazy mody. Wypatrzyła tam dodatki wykonane z klocków Lego. Postanowiła pójść tym tropem. Zaczęła od torebek. Najpierw były kopertówki, później coraz większe torby, które cieszyły się rosnącą popularnością, szczególnie za granicą. Ich miłośniczkami są klientki z Azji i Stanów Zjednoczonych. Oferta Agabag cały czas się poszerza. Z wykorzystaniem klocków duńskiej marki powstają bransoletki, naszyjniki, a nawet spinki do mankietów. W planie są elementy wyposażenia wnętrz.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Odrabianie zadań

Za granicę ze swoim biznesem udało się też przebić Tomaszowi Krausowi, Michałowi Borkowskiemu i Łukaszowi Haluchowi. Panowie są twórcami Grupy Brainly, globalnej sieci platform edukacyjnych, które pomagają uczniom w nauce i odrabianiu zadań domowych. Brainly to grupa platform w 12 wersjach językowych, działających na obszarze ponad 30 państw, które w skali miesiąca przyciągają ponad 23 mln unikalnych użytkowników. W Polsce portal działa pod nazwą Zadane.pl. Serwis powstał w Krakowie w 2009 roku. W naszym kraju ma - według najnowszego badania Megapanel - 3,45 mln realnych użytkowników.


Dla zapracowanych

Światowy sukces odniósł też Rafał Brzoska i jego pomysł na paczkomaty. To skrytki pocztowe służące do nadawania i odbierania przesyłek, działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Idealne rozwiązanie dla osób, które robią zakupy internetowe, ale, przebywając poza domem, nie są w stanie odebrać ich w godzinach pracy kurierów. Dzięki paczkomatom przesyłkę mogą odebrać o każdej porze dnia i nocy. Pomysł na paczkomaty przyjął się nie tylko w Polsce. Zaledwie w trzy lata Rafał Brzoska, obecnie jeden z najbogatszych Polaków, zaszczepił swój pomysł na rynki takich krajów jak: Australia, Chile, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Rosja, Arabia Saudyjska, Cypr, Słowacja, Czechy, Polska, Włochy, Kolumbia, a także Kostaryka, Salwador oraz Gwatemala. Na wzór paczkomatów powstały też Pralniomaty Hi'Shine. To intuicyjne urządzenia dostępne w trybie 24/7, umożliwiające nadanie i odbiór prania bez konieczności szukania specjalistycznego punktu czyszczenia. Wystarczy pozostawić odzież w jednej ze skrytek, a już następnego dnia po nadaniu można odebrać ją czystą i wyprasowaną.

Zmiany w CEIDG 2016

Polak potrafi

Wśród ciekawych biznesów warto wymienić także portal PolakPotrafi.pl, na którym przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Finansowane są tam projekty takie jak filmy, animacje, gry komputerowe, karciane, planszowe, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami. Portal pomógł już zrealizować 2189 pomysłów, zbierając na nie 11,6 mln zł.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Autopromocja
Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

    ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

    ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

    Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

    Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

    Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

    "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

    PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

    Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

    Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

    Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

    85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

    W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

    REKLAMA