REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobacz dlaczego polski biznes przenosi się do Irlandii

Zobacz dlaczego polski biznes przenosi się do Irlandii
Zobacz dlaczego polski biznes przenosi się do Irlandii

REKLAMA

REKLAMA

Raj dla przedsiębiorców, jakim bez wątpienia jest Wielka Brytania, już wkrótce, bo w 2019 roku znajdzie się poza strukturami Unii Europejskiej. Dlatego wielu przedsiębiorców, którzy chcą aby ich firma pozostała w strukturach europejskich skierowało swój wzrok na Irlandię.

Chociaż nic nie wskazuje na to, aby w związku z Brexitem los przedsiębiorców na Wyspach miał ulec pogorszeniu, część osób prowadzących tam działalność gospodarczą obawia się o relacje Wielka Brytania - Unia Europejska. Na szczęście dla trochę zbyt ostrożnych biznesmenów, niedaleko UK leży kraj, który oferuje bardzo podobne, korzystne rozwiązania prawne, sprawiające, że prowadzenie tam firmy jest praktycznie tak samo łatwe i opłacalne jak w UK. Chodzi oczywiście o Irlandię.

Autopromocja

Korzyści podatkowe spółki w Irlandii

Ten niewielki sąsiad Wielkiej Brytanii oferuje zagranicznym inwestorom liczne korzyści związane z prowadzeniem tam działalności gospodarczej. Najważniejszy dotyczy kwestii podatkowych, których stawki są bardzo niskie, co bez wątpienia stanowi poważną zachętę dla osób planujących tam założenie firmy.

 • CIT - Stawka najważniejszego z punktu widzenia przedsiębiorcy podatku CIT jest jedną z najniższych w Europie; wynosi zaledwie 12,5% (wyjątek stanowi CIT od dochodów z tytułu operacji finansowych – 25%).
 • VAT - Podstawowa stawka VAT w Irlandii to 23%, ale obowiązują także niższe stawki: 13,5% (od niektórych produktów żywnościowych i usług), 9% (część usług związanych z turystyką), 5,2% (w rolnictwie), 4,8% (handel zwierzętami hodowlanymi), 0% (niektóre towary; np. książki, obuwie i ubrania dziecięce).
 • ZUS - Za przeniesieniem biznesu do Irlandii przemawiają także niskie składki na ubezpieczenia społeczne (USC – Universal Social Charge); wynoszą one 0,5%, 2,5%, 5%, 8% lub 11% w zależności od wysokości dochodów. Istnieje też możliwość zwolnienia z obowiązku opłaty wspomnianych składek.
 • Kwota wolna od podatku - Irlandia kusi wysoką kwotą wolną od podatku wynoszącą 16 500 Euro, co w przeliczeniu na złotówki daje sumę około 69 000 zł.
 • Trzyletnie zwolnienie z podatku dla nowych firm - Przy dochodzie poniżej €320 000 rocznie spółka zwolniona jest z podatku dochodowego przez okres 3 lat od założenia. Czyli może zarobić nieopodatkowany €1 mln!

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Założenie firmy

Założenie firmy w Irlandii jest proste i szybkie. Tamtejsze prawo, podobnie jak brytyjskie oferuje możliwość założenia firmy przez Internet lub za pośrednictwem miejscowego agenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka dla nierezydenta

Dla inwestorów z Unii Europejskiej Irlandia przewidziała specjalne, uproszczone metody rejestracji firmy. Nowy właściciel spółki irlandzkiej nie musi być rezydentem podatkowym w Irlandii aby korzystać prowadzić tam firmę i korzystać ze wszystkich benefitów płynących z przyjaznego miejscowego prawa.

Najważniejsze rodzaje spółek w Irlandii

 • jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader)
 • spółka jawna (partnership)
 • spółka komandytowa (limited partnership)
 • prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited liability, Ltd.)
 • publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółka akcyjna (public limited liability, PLC)

Firmy, które przeniosły się do Irlandii

Do najbardziej znanycj firm, które zdecydowały się przenieść swoje europejskie centrale do irlandii należą między innymi Google, Apple i Starbucks. Nic dziwnego gdyż płacą tam zaledwie 12,5% podatku CIT. W Polsce od tego samego zysku zapłaciłyby 19%, w Holandii 25%, a w  Niemczech, Francji i Hiszpanii ok. 30%.

Czy Irlandia jest atrakcyjna tylko dla wielkich firm? Otóż nie, stawka CIT jest taka sama bez względu na wielkość obrotu natomiast małe przedsiębiorstwa mogą dodatkowo liczyć na szereg podatkowych ulg. 


Dla kogo Irlandia

 • Branża IT
 • Handel internetowy
 • Usługi doradcze i konsultingowe
 • Pośrednictwo w sprzedaży
 • Działalność serwisów internetowych
 • Marketing i reklama
 • Programy partnerskie
 • Usługi specjalistyczne
 • Transport międzynarodowy
 • Spółki holdingowe
 • Kryptowaluty
 • Działalność rozrywkowa, show business
 • Dropshipping

Na zakończenie

Na korzyść prowadzenia biznesu w Irlandii przemawia proste, przejrzyste i stabilne prawo oraz przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorców, co znacząco upodabnia ją do Wielkiej Brytanii, z tym, że Irlandia jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, co dla osób obawiających się prowadzenia działalności poza strukturami europejskimi może mieć duże znaczenie. Założenie firmy nie wymaga podróży do Irlandii, jako że wszystko można załatwić drogą mailową lub telefoniczną.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA