REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?
Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR. Spotykają się z nim wszyscy, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. Ma duże znaczenie dla polskiego systemu finansowego, ale dla kredytobiorcy najważniejsze jest, że wpływa na wysokość raty kredytu. Czym jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?
rozwiń >

WIBOR – co to jest i jak jest wyliczany?

WIBOR (skrót od Warsaw Interbank Offered Rate) to nic innego, jak wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym w Polsce. Stosowany jest, gdy jeden bank pożycza pieniądze od innego banku i służy do wyliczenia finalnej kwoty spłaty (czyli pożyczona kwota + oprocentowanie według wskaźnika WIBOR).
WIBOR, którego administratorem jest GPW Benchmark S.A., to wskaźnik zmienny. Ustala się go każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 na podstawie danych udostępnianych przez banki. Wyliczany jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania w największych bankach działających w Polsce z wyłączeniem najniższej i najwyższej wartości. Proces obliczania stawki nazywany jest fixingiem.

REKLAMA

WIBOR – od czego zależy jego wysokość?

REKLAMA

Na WIBOR wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych ustalanych przez bank centralny. Im są one wyższe, tym bardziej wzrastają stawki WIBOR. Wskaźnik musi się bowiem plasować pomiędzy wartościami stopy depozytowej i stopy lombardowej, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej. Jej celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której inflacja plasuje się w przedziale 1,5-3,5 proc.
Jak sama nazwa wskazuje, punktem odniesienia dla ustalania WIBOR jest stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego. Jest to cena, po jakiej NBP kupuje od innych banków pieniądze. To kluczowy wyznacznik poziomu WIBOR-u oraz szerzej: sytuacji na rynku pieniężnym.

Tak naprawdę władze monetarne pośrednio sterują zatem kosztem kredytu, wyznaczając cenę pieniądza na rynku międzybankowym. To podstawowy i zdecydowanie najważniejszy kanał oddziaływania na gospodarkę. Swoiste narzędzie do jej chłodzenia, gdy popyt jest zbyt silny i zagraża niekontrolowanym wzrostem cen lub do wspierania w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. pandemia COVID-19 lub okresy dekoniunktury i recesji.

Skąd biorą się rozbieżności w wysokości stawek WIBOR wyznaczających raty kredytów a główną stopą procentową NBP?

REKLAMA

Te pierwsze to najpopularniejsze stawki trzymiesięczne (WIBOR 3M) lub półroczne (WIBOR 6M). Z kolei stopa referencyjna odnosi się do transakcji o zaledwie tygodniowym horyzoncie. W cenie sprzedaży pieniądza na dłuższy okres bank komercyjny musi uwzględnić takie czynniki, jak np. oczekiwania odnośnie przyszłego poziomu stóp procentowych (na podstawie własnych analiz, wypowiedzi prezesa NBP czy rynkowej wyceny). W efekcie WIBOR niejako wyprzedza decyzje banku centralnego – rośnie szybciej, gdy spodziewana jest podwyżka stóp procentowych, ale także z wyprzedzeniem maleje, gdy stopy procentowe banku centralnego znajdują się w cyklu obniżek.

W czasie, gdy bank centralny utrzymuje niezmieniony poziom kosztu pieniądza, stawki WIBOR są stabilne i tylko nieco wyższe od stopy referencyjnej. Dla przykładu: w poprzedzającym pandemię kilkuletnim okresie utrzymywania stóp procentowych NBP na pułapie 1,5 proc., WIBOR 3M przyjmował średnią wartość 1,71 proc., a WIBOR 6M 1,79 proc. Co więcej, stawki potrafiły nie zmieniać swojej wartości przez całe miesiące, a ich ruchy, jeśli miały miejsce, były symboliczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie mamy zupełnie inną sytuację. W połowie kwietnia 2022 r. trzymiesięczne stawki WIBOR były na poziomie około 5,4 proc. W tym samym czasie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego znajdowała się na pułapie 4,5 proc. Różnica wynika z oczekiwań, że w najbliższych miesiącach koszt pieniądza będzie w dalszym ciągu podnoszony, docelowo prawdopodobnie ponad 5,5 proc.

Punkt, w którym cykl zostanie zakończony, jest dużą niewiadomą. Oczekiwania bardzo dynamicznie się zmieniają, ale wyłącznie w jednym kierunku – wyższych stóp. Wynika to z dodatkowego przyspieszenia inflacji po inwazji na Ukrainę i wielkiej niepewności, jak zachowa się wzrost gospodarczy. Niezależnie od tego warto zauważyć, że ostatniej podwyżce stóp procentowych o 100 pb towarzyszyło podbicie stawek WIBOR 3M w sumie o niecałe 50 pb. Dosyć dobrze oddaje to wyprzedzającą naturę ruchów stawek rynku międzybankowego. Najprawdopodobniej najostrzejsze podwyżki rat kredytów już się dokonały.

Rodzaje WIBOR

WIBOR nie jest pojedynczym wskaźnikiem. Występuje w różnych wersjach, które uwzględniają odmienne okresy:

• WIBOR ON – jeden dzień (overnight),

• WIBOR TN – jeden dzień (tomorrow/next),

• WIBOR SW – jeden tydzień (spot week),

• WIBOR 2W – dwa tygodnie,

• WIBOR 1M – jeden miesiąc,

• WIBOR 3M – trzy miesiące,

• WIBOR 6M – sześć miesięcy,

• WIBOR 12M – jeden rok.

Niegdyś stosowano też wskaźnik WIBOR 9M, ale został on wycofany. Najbardziej popularny jest WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M oraz WIBOR 12M. Do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych najczęściej stosuje się opcję trzymiesięczną, a rzadziej półroczną.

Co w praktyce oznaczają te wskaźniki? Jeśli WIBOR 6M wynosi przykładowo 3 proc., to bank pożycza od innego banku pieniądze na pół roku z oprocentowaniem wynoszącym właśnie 3 proc.

Jeśli natomiast bank w umowie np. kredytu hipotecznego zawiera informację, że oprocentowanie jest zależne od stawki WIBOR 3M, to oznacza, że może się ono zmieniać nie częściej, jak raz na trzy miesiące.

WIBOR a rata kredytu hipotecznego

Wskaźnik WIBOR w znaczący sposób wpływa na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, choć nie jest jedyną składową. Aby uzyskać finalne oprocentowanie, należy do niego dodać także marżę banku.

Jeśli więc w momencie zaciągania kredytu WIBOR 3M wynosił 3 proc., a marżę banku ustalono na poziomie 2 proc., to finalne oprocentowanie wyniesie 5 proc. Należy jednak pamiętać, że po trzech miesiącach może ono ulec zmianie wraz z modyfikacją wskaźnika WIBOR 3M.

Przy umowie kredytu hipotecznego wyliczanego m.in. na podstawie WIBOR 3M, kredytobiorca nie będzie znał wysokości wszystkich rat, gdyż co trzy miesiące mogą się one zmieniać. Jeśli w międzyczasie wzrosły stopy procentowe, rata będzie wyższa. W przypadku niższych stóp procentowych naturalnie kwota do spłaty będzie mniejsza.

WIBOR 3M czy WIBOR 6M w umowie kredytowej – który jest korzystniejszy?

Osoby chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny z pewnością często zastanawiają się, który wskaźnik jest korzystniejszy – WIBOR 3M czy WIBOR 6M. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a wiele zależy od aktualnej sytuacji na rynku finansowym.
Wskaźniki te określają, jak często może się zmieniać oprocentowanie zaciągniętego kredytu. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej regularnie obniża stopy procentowe, to kredytobiorca szybciej odczuje skutek w postaci niższej raty w przypadku WIBOR 3M.
Jeśli natomiast stopy procentowe rosną, to bezpieczniejszy będzie WIBOR 6M, aktualizowany raz na pół roku. W takim przypadku raty kredytu będą rosnąć rzadziej, oczywiście pod warunkiem regularnego podnoszenia stóp procentowych przez RPP.
W wyborze odpowiedniego wskaźnika WIBOR nigdy nie ma więc optymalnego rozwiązania, szczególnie że kredyty hipoteczne najczęściej zaciągane są na okres 20-30 lat. Przewidzenie sytuacji na rynku finansowym w tak odległej przyszłości jest po prostu niemożliwe.

Na co jeszcze wpływa WIBOR?

WIBOR wpływa nie tylko na raty kredytów konsumenckich i hipotecznych. Może także warunkować wysokość raty leasingu o oprocentowaniu zmiennym. Zasada jest tu taka sama – im wyższy WIBOR, tym większa rata. W przypadku tego typu umów warto jednak zweryfikować, czy leasingodawca gwarantuje obniżenie raty, gdy stopy procentowe będą mniejsze.

Na podobnej zasadzie WIBOR reguluje też obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Gdy wskaźnik rośnie, zwiększa się wartość obligacji, ale tylko tych o charakterze zmiennoprocentowym. Analogicznie gdy ten maleje, ich wartość również spada.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA