REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?
Co to jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?

REKLAMA

WIBOR. Spotykają się z nim wszyscy, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. Ma duże znaczenie dla polskiego systemu finansowego, ale dla kredytobiorcy najważniejsze jest, że wpływa na wysokość raty kredytu. Czym jest WIBOR i od czego zależy jego wysokość?
rozwiń >

WIBOR – co to jest i jak jest wyliczany?

WIBOR (skrót od Warsaw Interbank Offered Rate) to nic innego, jak wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym w Polsce. Stosowany jest, gdy jeden bank pożycza pieniądze od innego banku i służy do wyliczenia finalnej kwoty spłaty (czyli pożyczona kwota + oprocentowanie według wskaźnika WIBOR).
WIBOR, którego administratorem jest GPW Benchmark S.A., to wskaźnik zmienny. Ustala się go każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 na podstawie danych udostępnianych przez banki. Wyliczany jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania w największych bankach działających w Polsce z wyłączeniem najniższej i najwyższej wartości. Proces obliczania stawki nazywany jest fixingiem.

WIBOR – od czego zależy jego wysokość?

Na WIBOR wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych ustalanych przez bank centralny. Im są one wyższe, tym bardziej wzrastają stawki WIBOR. Wskaźnik musi się bowiem plasować pomiędzy wartościami stopy depozytowej i stopy lombardowej, którą ustala Rada Polityki Pieniężnej. Jej celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której inflacja plasuje się w przedziale 1,5-3,5 proc.
Jak sama nazwa wskazuje, punktem odniesienia dla ustalania WIBOR jest stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego. Jest to cena, po jakiej NBP kupuje od innych banków pieniądze. To kluczowy wyznacznik poziomu WIBOR-u oraz szerzej: sytuacji na rynku pieniężnym.

Tak naprawdę władze monetarne pośrednio sterują zatem kosztem kredytu, wyznaczając cenę pieniądza na rynku międzybankowym. To podstawowy i zdecydowanie najważniejszy kanał oddziaływania na gospodarkę. Swoiste narzędzie do jej chłodzenia, gdy popyt jest zbyt silny i zagraża niekontrolowanym wzrostem cen lub do wspierania w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. pandemia COVID-19 lub okresy dekoniunktury i recesji.

Skąd biorą się rozbieżności w wysokości stawek WIBOR wyznaczających raty kredytów a główną stopą procentową NBP?

Te pierwsze to najpopularniejsze stawki trzymiesięczne (WIBOR 3M) lub półroczne (WIBOR 6M). Z kolei stopa referencyjna odnosi się do transakcji o zaledwie tygodniowym horyzoncie. W cenie sprzedaży pieniądza na dłuższy okres bank komercyjny musi uwzględnić takie czynniki, jak np. oczekiwania odnośnie przyszłego poziomu stóp procentowych (na podstawie własnych analiz, wypowiedzi prezesa NBP czy rynkowej wyceny). W efekcie WIBOR niejako wyprzedza decyzje banku centralnego – rośnie szybciej, gdy spodziewana jest podwyżka stóp procentowych, ale także z wyprzedzeniem maleje, gdy stopy procentowe banku centralnego znajdują się w cyklu obniżek.

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

W czasie, gdy bank centralny utrzymuje niezmieniony poziom kosztu pieniądza, stawki WIBOR są stabilne i tylko nieco wyższe od stopy referencyjnej. Dla przykładu: w poprzedzającym pandemię kilkuletnim okresie utrzymywania stóp procentowych NBP na pułapie 1,5 proc., WIBOR 3M przyjmował średnią wartość 1,71 proc., a WIBOR 6M 1,79 proc. Co więcej, stawki potrafiły nie zmieniać swojej wartości przez całe miesiące, a ich ruchy, jeśli miały miejsce, były symboliczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie mamy zupełnie inną sytuację. W połowie kwietnia 2022 r. trzymiesięczne stawki WIBOR były na poziomie około 5,4 proc. W tym samym czasie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego znajdowała się na pułapie 4,5 proc. Różnica wynika z oczekiwań, że w najbliższych miesiącach koszt pieniądza będzie w dalszym ciągu podnoszony, docelowo prawdopodobnie ponad 5,5 proc.

Punkt, w którym cykl zostanie zakończony, jest dużą niewiadomą. Oczekiwania bardzo dynamicznie się zmieniają, ale wyłącznie w jednym kierunku – wyższych stóp. Wynika to z dodatkowego przyspieszenia inflacji po inwazji na Ukrainę i wielkiej niepewności, jak zachowa się wzrost gospodarczy. Niezależnie od tego warto zauważyć, że ostatniej podwyżce stóp procentowych o 100 pb towarzyszyło podbicie stawek WIBOR 3M w sumie o niecałe 50 pb. Dosyć dobrze oddaje to wyprzedzającą naturę ruchów stawek rynku międzybankowego. Najprawdopodobniej najostrzejsze podwyżki rat kredytów już się dokonały.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Rodzaje WIBOR

WIBOR nie jest pojedynczym wskaźnikiem. Występuje w różnych wersjach, które uwzględniają odmienne okresy:

• WIBOR ON – jeden dzień (overnight),

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

• WIBOR TN – jeden dzień (tomorrow/next),

• WIBOR SW – jeden tydzień (spot week),

• WIBOR 2W – dwa tygodnie,

• WIBOR 1M – jeden miesiąc,

• WIBOR 3M – trzy miesiące,

• WIBOR 6M – sześć miesięcy,

• WIBOR 12M – jeden rok.

Niegdyś stosowano też wskaźnik WIBOR 9M, ale został on wycofany. Najbardziej popularny jest WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M oraz WIBOR 12M. Do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych najczęściej stosuje się opcję trzymiesięczną, a rzadziej półroczną.

Co w praktyce oznaczają te wskaźniki? Jeśli WIBOR 6M wynosi przykładowo 3 proc., to bank pożycza od innego banku pieniądze na pół roku z oprocentowaniem wynoszącym właśnie 3 proc.

Jeśli natomiast bank w umowie np. kredytu hipotecznego zawiera informację, że oprocentowanie jest zależne od stawki WIBOR 3M, to oznacza, że może się ono zmieniać nie częściej, jak raz na trzy miesiące.

WIBOR a rata kredytu hipotecznego

Wskaźnik WIBOR w znaczący sposób wpływa na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, choć nie jest jedyną składową. Aby uzyskać finalne oprocentowanie, należy do niego dodać także marżę banku.

Jeśli więc w momencie zaciągania kredytu WIBOR 3M wynosił 3 proc., a marżę banku ustalono na poziomie 2 proc., to finalne oprocentowanie wyniesie 5 proc. Należy jednak pamiętać, że po trzech miesiącach może ono ulec zmianie wraz z modyfikacją wskaźnika WIBOR 3M.

Przy umowie kredytu hipotecznego wyliczanego m.in. na podstawie WIBOR 3M, kredytobiorca nie będzie znał wysokości wszystkich rat, gdyż co trzy miesiące mogą się one zmieniać. Jeśli w międzyczasie wzrosły stopy procentowe, rata będzie wyższa. W przypadku niższych stóp procentowych naturalnie kwota do spłaty będzie mniejsza.

WIBOR 3M czy WIBOR 6M w umowie kredytowej – który jest korzystniejszy?

Osoby chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny z pewnością często zastanawiają się, który wskaźnik jest korzystniejszy – WIBOR 3M czy WIBOR 6M. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a wiele zależy od aktualnej sytuacji na rynku finansowym.
Wskaźniki te określają, jak często może się zmieniać oprocentowanie zaciągniętego kredytu. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej regularnie obniża stopy procentowe, to kredytobiorca szybciej odczuje skutek w postaci niższej raty w przypadku WIBOR 3M.
Jeśli natomiast stopy procentowe rosną, to bezpieczniejszy będzie WIBOR 6M, aktualizowany raz na pół roku. W takim przypadku raty kredytu będą rosnąć rzadziej, oczywiście pod warunkiem regularnego podnoszenia stóp procentowych przez RPP.
W wyborze odpowiedniego wskaźnika WIBOR nigdy nie ma więc optymalnego rozwiązania, szczególnie że kredyty hipoteczne najczęściej zaciągane są na okres 20-30 lat. Przewidzenie sytuacji na rynku finansowym w tak odległej przyszłości jest po prostu niemożliwe.

Na co jeszcze wpływa WIBOR?

WIBOR wpływa nie tylko na raty kredytów konsumenckich i hipotecznych. Może także warunkować wysokość raty leasingu o oprocentowaniu zmiennym. Zasada jest tu taka sama – im wyższy WIBOR, tym większa rata. W przypadku tego typu umów warto jednak zweryfikować, czy leasingodawca gwarantuje obniżenie raty, gdy stopy procentowe będą mniejsze.

Na podobnej zasadzie WIBOR reguluje też obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Gdy wskaźnik rośnie, zwiększa się wartość obligacji, ale tylko tych o charakterze zmiennoprocentowym. Analogicznie gdy ten maleje, ich wartość również spada.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA