REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych?

WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? WIBOR a kredyty hipoteczne. Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?
WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? WIBOR a kredyty hipoteczne. Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR to tzw. wskaźnik referencyjny określający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym w Polsce. Wskaźnik WIBOR (razem z marżą banku) jest wykorzystywany do ustalania oprocentowania kredytów (np. kredytów hipotecznych). Aktualne wskaźniki WIBOR są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na gpwbenchmark.pl - tj. stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR czyli GPW Benchmark S.A.
rozwiń >

WIBOR – co to za wskaźnik?

WIBOR to skrót od angielskiego wyrażenia Warsaw Interbank Offered Rate, oznaczające. Wskaźniki WIBOR określają średnie stopy procentowe (w stosunku rocznym), wg których banki komercyjne w Polsce są gotowe udzielić pożyczki innym bankom w złotówkach na poszczególne okresy (WIBOR 1M - na 1 miesiąc, WIBOR 3M - na 3 miesiące itd.). WIBOR to wskaźnik referencyjny stopy procentowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (dalej: Rozporządzenie o Wskaźnikach Referencyjnych).

Autopromocja

Gdy bank komercyjny chce pozyskać pieniądze (depozyty) od swoich klientów (deponentów), musi za złożone depozyty (lokaty, pieniądze na kontach) zapłacić klientom określony procent od przyjętych depozytów. Bank komercyjny może również poży czać środki pieniężne od innych banków komercyjnych i wówczas za taką pożyczkę płaci oprocentowanie wg stopy WIBOR, która wyznacza cenę pieniądza na międzybankowym rynku pieniężnym.

WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem referencyjnym w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 25 Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych, odzwierciedlający poziom stopy procentowej, po jakiej Depozyty na określone Terminy Fixingowe byłyby składane przez podmioty (największe banki w Polsce) spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu w innych podmiotach, spełniających Kryteria Uczestnika Fixingu.

Uczestnikami Fixingu (czyli procesu ustalania wartości) WIBOR (a także WIBID) są następujące banki:

 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Handlowy w Warszawie SA (Citi Handlowy)
 • Bank Millennium SA 
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A.
 • Santander Bank Polska SA
 • Deutsche Bank Polska S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank SA

Co oznacza WIBOR 1M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WIBOR1M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 miesiąc.

Czym jest WIBOR 3M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 3 miesiące.

WIBOR 3M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 3 miesiące.

Co oznacza WIBOR 6M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 6 miesięcy.

WIBOR 6M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 6 miesięcy.

Czym jest WIBOR 12M (WIBOR 1Y)?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 rok.

WIBOR 1Y, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 rok.

WIBOR O/N, WIBOR T/N, WIBOR SW, WIBOR 2W

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany także dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 dzień, 1 tydzień, czy 2 tygodnie.

WIBOR O/N (overnight), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 dzień od dnia zawarcia transakcji (od dzisiaj na jeden dzień).

WIBOR T/N ( tomorrow/next), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 dzień od dnia następnego dnia roboczego po zawarciu transakcji (od jutra na jeden dzień).

WIBOR SW (ang. spot week), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na tydzień, począwszy od od daty dwa dni robocze po zawarciu transakcji (od daty spot na tydzień).

WIBOR 2W,  to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 2 tygodnie, począwszy od daty dwa dni robocze po zawarciu transakcji (od daty spot na 2 tygodnie).

Jak wyliczany jest WIBOR?

Ustalenie wartości (tzw. Fixing) stawek WIBOR a także WIBID odbywa się każdego dnia roboczego o godzinie 11:00 dla Terminów Fixingowych SW, 2W, 1M, 3M, 6M, 1Y,  a o godzinie 17:00 dla Terminów Fixingowych O/N i T/N.

Procedura ustalania stawek WIBOR  jest dokładnie określona w Regulaminie Fixingu Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR (wersja od 7 marca 2022 r.). Ważnym dokumentem dotyczącym wyznaczania stawek WIBOR jest też  Kodeks Postępowania Uczestników Fixingu WIBID® i WIBOR® – wersja od 7 marca 2022.

Ile wynosi aktualny WIBOR? Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?

Aktualne stawki WIBOR (także WIBID) są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na gpwbenchmark.pl - tj. stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR czyli GPW Benchmark S.A.

Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017 poz. 819), jeżeli strony umowy kredytowej nie uzgodniły stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego, sposób ustalania stopy procentowej kredytu hipotecznego określa się jako wartość wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR) oraz wysokość marży banku ustalonej w umowie o kredyt hipoteczny.

Zatem suma jednego ze wskaźników WIBOR (najczęściej WIBOR 3M i WIBOR 6M) i marży banku wyznacza stawkę procentową, jaką oprocentowany jest kredyt hipoteczny.

Który WIBOR jest lepszy przy kredycie hipotecznym?

Jeżeli w umowie kredytowej został wskazany wskaźnik referencyjny WIBOR 3M, to oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie się zmieniać co 3 miesiące. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego będzie ustalana raz na 3 miesiące wg wskaźnika WIBOR 3M na dany dzień miesiąca (np. 10. stycznia, 10. maja, 10. września).

Jeżeli w umowie kredytowej został wskazany wskaźnik referencyjny WIBOR 6M, to oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie się zmieniać co 6 miesięcy. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego będzie ustalana raz na pół roku wg wskaźnika WIBOR 6M na dany dzień miesiąca (np. 10. maja i 10. listopada).

Zatem w przypadku zastosowania WIBOR 6M w umowie kredytowej mamy taką samą ratę kredytu przez kolejne 6 miesięcy bez względu na to jakie w tym czasie zachodzą zmiany we wskaźniku WIBOR, czy stopach procentowych NBP.
Może to być korzystne albo niekorzystne w zależności od trendu zmian samego wskaźnika WIBOR. Jeżeli mamy ustaloną ratę kredytu w oparciu o wysoki wskaźnik WIBOR 6M, a od dnia zmiany wysokości raty wskaźnik ten zaczął gwałtownie spadać, to oczywiście w korzystniejszej sytuacji są osoby, których kredyt został oparty o wskaźnik WIBOR 3M - bo u nich wcześniej rata kredytu się obniży.

Natomiast, gdy od dnia zmiany wysokości raty wskaźnik WIBOR 6M zaczął gwałtownie rosnąć, to oczywiście cieszymy się, że przez pół roku rata kredytu nam nie wzrośnie.

Jak obliczyć odsetki kredytu według stawki WIBOR? WIBOR a rata kredytu

W uproszczeniu można wskazać, że oprocentowanie naszego kredytu są liczone wg wzoru: WIBOR + marża banku = oprocentowanie kredytu. Przykładowo, gdy WIBOR 6M wynosi 5% a marża banku 2%, to oprocentowanie nominalne kredytu wynosi 7% w skali roku. Zaś odsetki od kredytu są w uproszczeniu liczone wg wzoru: oprocentowanie x kwota kredytu. Oczywiście kredyty, zwłaszcza hipoteczne są zaciągane na wiele lat i ten czynnik czasu, oraz zmienność w tym czasie wskaźników WIBOR dodatkowo komplikuje obliczenia.

W praktyce raty kredytu są obliczane przez bank. I jest to dość skomplikowany algorytm, bo musi uwzględniać nie tylko rodzaj rat (równe albo zmienne) ale także kwoty kredytu już spłaconego, kwoty ew. nadpłat kredytu i oczywiście kwotę kredytu pozostałą do spłaty oraz okres na jaki został udzielony kredyt i zmienność wskaźników WIBOR.

WIBOR a inflacja – co trzeba wiedzieć?

Wskaźniki WIBOR są ustalane rynkowo przez banki komercyjne, na wyżej opisanym fixingu a zatem uwzględniają istotne dla banków wskaźniki makroekonomiczne - w szczególności inflację.

WIBOR a stopy procentowe NBP

Największe znaczenie dla WIBORU ma stopa referencyjna NBP, która określa poziom rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. NBP emituje bony pieniężne, jeśli chce zmniejszyć ilość płynnych środków na rynku międzybankowym. Krótkoterminowe (najczęściej 7-dniowe) transakcje kupna/sprzedaży bonów pieniężnych służą regulowaniu płynności na rynku międzybankowym i nazywają się operacjami otwartego rynku.
Jak wyjaśnia NBP, poziom stopy referencyjnej wpływa bezpośrednio na poziom WIBOR. Dlatego stopa referencyjna wpływa na koszt kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Im niższy poziom stopy referencyjnej, tym niższe są koszty kredytów bankowych dla klientów instytucjonalnych oraz detalicznych i odwrotnie.

Jak zauważają niektórzy eksperci, z reguły WIBOR 3M jest ok. 0,25 pkt. proc. wyższy od stopy referencyjnej NBP. Natomiast jeżeli banki spodziewają się wzrostu stopy referencyjnej (tak jak to np. miało miejsce przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 kwietnia 2022 r.), to ustalają już wcześniej na fixingach taką wysokość wskaźników WIBOR, która odpowiada ich oczekiwaniom odnośnie przyszłej wysokości stopy referencyjnej.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: GPW Benchmark S.A., Narodowy Bank Polski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA