REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? Jak WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych?

WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? WIBOR a kredyty hipoteczne. Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?
WIBOR – co to za wskaźnik? Jak wyliczany jest WIBOR? WIBOR a kredyty hipoteczne. Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?

REKLAMA

WIBOR to tzw. wskaźnik referencyjny określający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym w Polsce. Wskaźnik WIBOR (razem z marżą banku) jest wykorzystywany do ustalania oprocentowania kredytów (np. kredytów hipotecznych). Aktualne wskaźniki WIBOR są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na gpwbenchmark.pl - tj. stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR czyli GPW Benchmark S.A.
rozwiń >

WIBOR – co to za wskaźnik?

WIBOR to skrót od angielskiego wyrażenia Warsaw Interbank Offered Rate, oznaczające. Wskaźniki WIBOR określają średnie stopy procentowe (w stosunku rocznym), wg których banki komercyjne w Polsce są gotowe udzielić pożyczki innym bankom w złotówkach na poszczególne okresy (WIBOR 1M - na 1 miesiąc, WIBOR 3M - na 3 miesiące itd.). WIBOR to wskaźnik referencyjny stopy procentowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 (dalej: Rozporządzenie o Wskaźnikach Referencyjnych).

Gdy bank komercyjny chce pozyskać pieniądze (depozyty) od swoich klientów (deponentów), musi za złożone depozyty (lokaty, pieniądze na kontach) zapłacić klientom określony procent od przyjętych depozytów. Bank komercyjny może również poży czać środki pieniężne od innych banków komercyjnych i wówczas za taką pożyczkę płaci oprocentowanie wg stopy WIBOR, która wyznacza cenę pieniądza na międzybankowym rynku pieniężnym.

WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem referencyjnym w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 25 Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych, odzwierciedlający poziom stopy procentowej, po jakiej Depozyty na określone Terminy Fixingowe byłyby składane przez podmioty (największe banki w Polsce) spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu w innych podmiotach, spełniających Kryteria Uczestnika Fixingu.

Uczestnikami Fixingu (czyli procesu ustalania wartości) WIBOR (a także WIBID) są następujące banki:

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Handlowy w Warszawie SA (Citi Handlowy)
 • Bank Millennium SA 
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A.
 • Santander Bank Polska SA
 • Deutsche Bank Polska S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank SA

Co oznacza WIBOR 1M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WIBOR1M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 miesiąc.

Czym jest WIBOR 3M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 3 miesiące.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

WIBOR 3M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 3 miesiące.

Co oznacza WIBOR 6M?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 6 miesięcy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

WIBOR 6M, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 6 miesięcy.

Czym jest WIBOR 12M (WIBOR 1Y)?

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany m.in. dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 rok.

WIBOR 1Y, to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 rok.

WIBOR O/N, WIBOR T/N, WIBOR SW, WIBOR 2W

Wskaźnik referencyjny WIBOR jest wyznaczany także dla depozytów (pożyczek) międzybankowych na 1 dzień, 1 tydzień, czy 2 tygodnie.

WIBOR O/N (overnight), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 dzień od dnia zawarcia transakcji (od dzisiaj na jeden dzień).

WIBOR T/N ( tomorrow/next), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 1 dzień od dnia następnego dnia roboczego po zawarciu transakcji (od jutra na jeden dzień).

WIBOR SW (ang. spot week), to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na tydzień, począwszy od od daty dwa dni robocze po zawarciu transakcji (od daty spot na tydzień).

WIBOR 2W,  to oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 2 tygodnie, począwszy od daty dwa dni robocze po zawarciu transakcji (od daty spot na 2 tygodnie).

Jak wyliczany jest WIBOR?

Ustalenie wartości (tzw. Fixing) stawek WIBOR a także WIBID odbywa się każdego dnia roboczego o godzinie 11:00 dla Terminów Fixingowych SW, 2W, 1M, 3M, 6M, 1Y,  a o godzinie 17:00 dla Terminów Fixingowych O/N i T/N.

Procedura ustalania stawek WIBOR  jest dokładnie określona w Regulaminie Fixingu Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR (wersja od 7 marca 2022 r.). Ważnym dokumentem dotyczącym wyznaczania stawek WIBOR jest też  Kodeks Postępowania Uczestników Fixingu WIBID® i WIBOR® – wersja od 7 marca 2022.

Ile wynosi aktualny WIBOR? Gdzie sprawdzać aktualny WIBOR?

Aktualne stawki WIBOR (także WIBID) są publikowane każdego dnia roboczego o godzinie 23:00 na gpwbenchmark.pl - tj. stronie internetowej administratora stawek WIBID i WIBOR czyli GPW Benchmark S.A.

Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017 poz. 819), jeżeli strony umowy kredytowej nie uzgodniły stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego, sposób ustalania stopy procentowej kredytu hipotecznego określa się jako wartość wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR) oraz wysokość marży banku ustalonej w umowie o kredyt hipoteczny.

Zatem suma jednego ze wskaźników WIBOR (najczęściej WIBOR 3M i WIBOR 6M) i marży banku wyznacza stawkę procentową, jaką oprocentowany jest kredyt hipoteczny.

Który WIBOR jest lepszy przy kredycie hipotecznym?

Jeżeli w umowie kredytowej został wskazany wskaźnik referencyjny WIBOR 3M, to oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie się zmieniać co 3 miesiące. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego będzie ustalana raz na 3 miesiące wg wskaźnika WIBOR 3M na dany dzień miesiąca (np. 10. stycznia, 10. maja, 10. września).

Jeżeli w umowie kredytowej został wskazany wskaźnik referencyjny WIBOR 6M, to oprocentowanie kredytu hipotecznego będzie się zmieniać co 6 miesięcy. W takim przypadku rata kredytu hipotecznego będzie ustalana raz na pół roku wg wskaźnika WIBOR 6M na dany dzień miesiąca (np. 10. maja i 10. listopada).

Zatem w przypadku zastosowania WIBOR 6M w umowie kredytowej mamy taką samą ratę kredytu przez kolejne 6 miesięcy bez względu na to jakie w tym czasie zachodzą zmiany we wskaźniku WIBOR, czy stopach procentowych NBP.
Może to być korzystne albo niekorzystne w zależności od trendu zmian samego wskaźnika WIBOR. Jeżeli mamy ustaloną ratę kredytu w oparciu o wysoki wskaźnik WIBOR 6M, a od dnia zmiany wysokości raty wskaźnik ten zaczął gwałtownie spadać, to oczywiście w korzystniejszej sytuacji są osoby, których kredyt został oparty o wskaźnik WIBOR 3M - bo u nich wcześniej rata kredytu się obniży.

Natomiast, gdy od dnia zmiany wysokości raty wskaźnik WIBOR 6M zaczął gwałtownie rosnąć, to oczywiście cieszymy się, że przez pół roku rata kredytu nam nie wzrośnie.

Jak obliczyć odsetki kredytu według stawki WIBOR? WIBOR a rata kredytu

W uproszczeniu można wskazać, że oprocentowanie naszego kredytu są liczone wg wzoru: WIBOR + marża banku = oprocentowanie kredytu. Przykładowo, gdy WIBOR 6M wynosi 5% a marża banku 2%, to oprocentowanie nominalne kredytu wynosi 7% w skali roku. Zaś odsetki od kredytu są w uproszczeniu liczone wg wzoru: oprocentowanie x kwota kredytu. Oczywiście kredyty, zwłaszcza hipoteczne są zaciągane na wiele lat i ten czynnik czasu, oraz zmienność w tym czasie wskaźników WIBOR dodatkowo komplikuje obliczenia.

W praktyce raty kredytu są obliczane przez bank. I jest to dość skomplikowany algorytm, bo musi uwzględniać nie tylko rodzaj rat (równe albo zmienne) ale także kwoty kredytu już spłaconego, kwoty ew. nadpłat kredytu i oczywiście kwotę kredytu pozostałą do spłaty oraz okres na jaki został udzielony kredyt i zmienność wskaźników WIBOR.

WIBOR a inflacja – co trzeba wiedzieć?

Wskaźniki WIBOR są ustalane rynkowo przez banki komercyjne, na wyżej opisanym fixingu a zatem uwzględniają istotne dla banków wskaźniki makroekonomiczne - w szczególności inflację.

WIBOR a stopy procentowe NBP

Największe znaczenie dla WIBORU ma stopa referencyjna NBP, która określa poziom rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. NBP emituje bony pieniężne, jeśli chce zmniejszyć ilość płynnych środków na rynku międzybankowym. Krótkoterminowe (najczęściej 7-dniowe) transakcje kupna/sprzedaży bonów pieniężnych służą regulowaniu płynności na rynku międzybankowym i nazywają się operacjami otwartego rynku.
Jak wyjaśnia NBP, poziom stopy referencyjnej wpływa bezpośrednio na poziom WIBOR. Dlatego stopa referencyjna wpływa na koszt kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Im niższy poziom stopy referencyjnej, tym niższe są koszty kredytów bankowych dla klientów instytucjonalnych oraz detalicznych i odwrotnie.

Jak zauważają niektórzy eksperci, z reguły WIBOR 3M jest ok. 0,25 pkt. proc. wyższy od stopy referencyjnej NBP. Natomiast jeżeli banki spodziewają się wzrostu stopy referencyjnej (tak jak to np. miało miejsce przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 kwietnia 2022 r.), to ustalają już wcześniej na fixingach taką wysokość wskaźników WIBOR, która odpowiada ich oczekiwaniom odnośnie przyszłej wysokości stopy referencyjnej.

oprac. Paweł Huczko

Źródło: GPW Benchmark S.A., Narodowy Bank Polski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA