REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na polskim rynku i w eksporcie w drugiej połowie stycznia 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Handel zbożami w II połowie stycznia 2024 r. – rynek polski

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie z 22 stycznia 2024 r. przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że na polskim rynku zbóż w II połowie stycznia 2024 roku handel ziarnem pozostaje umiarkowany. 

REKLAMA

Autopromocja

Po stronie podażowej, aktualnie w Polsce jest nieco więcej zapytań dotyczących sprzedaży ziarna ze strony firm handlowych, które sondują rynek. Natomiast rolnicy w dalszym ciągu sprzedają niewiele licząc na wyższe ceny. Tym niemniej, biorąc pod uwagę spowolnione tempo eksportu zbóż (głównie pszenicy) z kraju, niewielki popyt na zboża ze strony przetwórców oraz zniżkujące ceny na giełdach światowych, trudno liczyć na wyraźne zwyżki cen w najbliższych tygodniach.

Po stronie popytowej, na polskim rynku mają miejsce przede wszystkim dostawy ziarna do wytwórni pasz/młynów w ramach wcześniej zawartych umów. Większość przetwórców wydaje się być pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie. Umiarkowane zainteresowanie zakupami surowca w dalszym ciągu notuje się ze strony młynów jak i firm paszowych. 

Początek roku to z reguły okres, kiedy produkcja pasz przemysłowych spada.

Zdaniem IZP w ostatnim czasie, cen zbóż oferowane przez przetwórców nieznacznie wzrosły, szczególnie w odniesieniu do jęczmienia i owsa, których w ofertach sprzedaży na rynku jest mało. Ceny jęczmienia paszowego wzrosły szczególnie w ofertach zakupów na północy kraju.

Ceny zbóż w Polsce

Ceny zbóż oferowane przez krajowych przetwórców wynosiły (ceny z dostawą w styczniu - stan na 19 stycznia 2024 r.): 
- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 850-930 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 760-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 600-670 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 550-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 730-820 zł/tonę; 
- owies paszowy – 850-950 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-780 zł/tonę; 
- rzepak – 1750-1890 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że aktualnie przedmiotem eksportu zbóż drogą morską jest głównie kukurydza. Wyraźnie spowolnił natomiast eksport pszenicy drogą morską. Zdaniem Izby, w styczniu 2024 r. eksport kukurydzy przez porty wyraźnie przekroczy 300 tys. ton (z czego część będzie stanowić ukraińska kukurydza w tranzycie), a pszenicy może wynieść ok. 200 tys. ton. Ponadto w styczniu br. notuje się także załadunki mniejszych partii żyta i owsa na statki. 

W porównaniu do cen z połowy tygodnia, ceny pszenicy oferowane przez eksporterów z dostawą do portów w styczniu br. spadły o 5 PLN/t, a ceny kukurydzy osłabły o 10 PLN/t i kształtowały się następująco (wg stanu na 19 stycznia 2024 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 860-870 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 900-910 zł/t (dostawa G/G/Sz do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 940 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 955 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 980 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica paszowa – 790-805 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- żyto paszowe (68) – 645 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-15 II), 
- pszenżyto (68)– 730 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 2000) - 780 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 3000) - 760 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 4000) - 740 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II).

Zaś ceny oferowane przez eksporterów za ziarno ze zbiorów 2024 roku z dostawą do portów przedstawiały się następująco (wg stanu na 19 stycznia br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G, VIII-IX 2024),
- pszenżyto (68) – 765 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X 2024),
- żyto paszowe (68) – 680 zł/t (dostawa G/G, VIII-X 2024).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel zbożami z Ukrainą

Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje, że Komisja Europejska finalizuje obecnie projekt nowego rozporządzenia o wolnym handlu z Ukrainą obejmującego okres do 6 czerwca 2025 roku. Projekt nowego rozporządzenia UE przedłużający bezcłowy handel z Ukrainą ma zostać przyjęty przez kolegium komisarzy w najbliższych dniach. W kolejnym kroku, będzie on wymagał akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ale o zmiany korzystne dla polskich rolników będzie bardzo trudno jeżeli nie będzie ich w projekcie KE. Z kolei, wschodnie państwa UE, w tym Polska żądają od Komisji Europejskiej nałożenia ceł importowych na ukraińskie zboże, powołując się na nieuczciwą konkurencję. Ministrowie rolnictwa z Bułgarii, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji wysłali pismo do KE z prośbą o wprowadzenie środków zaradczych twierdząc, że tańsze surowce rolne z Ukrainy wpychają się na ich rynki eksportowe. Ministrowie stwierdzili, „Bruksela musi wprowadzić środki, które chronią rynki państw członkowskich graniczących z Ukrainą, pomagając im jednocześnie w wykorzystaniu pełnego potencjału eksportowego” – stwierdzono w piśmie podpisanym przez ministrów.

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje 22 stycznia 2024 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieznacznie spadły, trzeci tydzień z rzędu. Ceny pszenicy za oceanem pozostają pod presją utrzymującego się słabego tempa eksportu amerykańskiej pszenicy oraz zniżkujących cen kukurydzy. Prognozy pogody wskazują na utrzymywanie się niskich temperatur na wielkich równinach i środkowym zachodzie USA, ale pokrywa śnieżna zapewnia dobrą ochronę uprawom pszenicy ozimej. W piątek 19/01 cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2024 na giełdzie w Chicago wyniosła 217,96 USD/t i była o 0,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 1,1% i wyniosła 221,71 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de France - najważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu nieznacznie wzrosły. 
W piątek 19 stycznia 2024 r. źródła żeglugowe podały, że ataki na żeglugę w regionie Morza Czerwonego doprowadziły w ostatnich dniach do wzrostu liczby statków transportujących zboże wokół Przylądka Dobrej Nadziei zamiast przez Kanał Sueski, co udzieliło pewnego wsparcia cenom pszenicy. Ponadto, notowane spore osłabienie kursu euro względem dolara w bieżącym tygodniu i większa aktywność głównych importerów poprawiły nastroje eksportowe w UE. Po długim okresie dominacji na rynku taniej rosyjskiej pszenicy, ziarno oferowane przez zachodnioeuropejskich dostawców wreszcie wygląda na bardziej konkurencyjne. Sprzedaż 60 tys. ton francuskiej pszenicy w ramach przetargu otwartego przez Egipt zostało optymistycznie przyjęte przez uczestników rynku zważywszy iż jest to pierwszy zakup francuskiego ziarna przez ten kraj od blisko 6 miesięcy. Niemniej jednak, nastroje na rynku pozostają ostrożne, po powolnym rozpoczęciu sezonu eksportowego w Europie Zachodniej i przy ciągle konkurencyjnych dostawach z krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie z Rosji i Ukrainy. 

W piątek 19 stycznia 2024 r. cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 na MATIFie wyniosła 218,00 EUR/t i była o 0,9% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 wzrosła o 0,3% i wyniosła 220,50 EUR/t.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obniżka stóp procentowych NBP rozpocznie się w maju 2025 roku? Nie wykluczają tego: Prezes NBP, członkowie RPP i ekonomiści

Zdaniem Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, Rada Polityki Pieniężnej przymierza się do cięcia stóp procentowych NBP, być może już w maju, w zależności od danych. Zdaniem Glapińskiego w 2025 roku możliwe są obniżki dwa razy po 0,5 pp., a w 2026 r. stopy mogą spaść do 3,5 proc. Podobnego zdania są niektórzy członkowie RPP a także analitycy i ekonomiści.

Kompromitacja „JPK-ów” – zwroty VAT-u w 2024 r. wyniosły 188 mld zł. Prof. Modzelewski: Jest źle ale nie beznadziejnie; trzeba rozszerzyć stosowanie MPP

Według najnowszych informacji kwoty zwrotów podatku od towarów i usług wciąż są bardzo wysokie i wyniosły w 2024 r. 188 mld zł. Co prawda spadły o 31 mld zł w stosunku do rekordowej kwoty z 2023 r. Są jednak wciąż wyższe od kwoty wypłaconej w 2022 r. (177 mld zł) i o ponad 70 mld zł niż w ostatnim „normalnym” roku, czyli w 2021 (113 mld zł). Czyli rok poprzedni zakończył się jednak jakimś sukcesem – rozdano trochę mniej pieniędzy niż w poprzednich latach. Udział zwrotów we wpływach z tego podatku jest wciąż na alarmującym poziomie – wyniósł około 40%: jest więc źle, a nie beznadziejnie – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

REKLAMA

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

REKLAMA

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF jest już za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

REKLAMA