REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?
AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?

REKLAMA

REKLAMA

Pranie pieniędzy wciąż jest sporym problemem – aż 5 proc. PKB jest co roku zaangażowane w przestępstwa finansowe. W przypadku kryptowalut statystyki te wyglądają zgoła inaczej. Według danych z raportów takich jak Chainalysis waluty wirtualne to tylko kropla w morzu przestępczości finansowej. Mimo to, nowe przepisy europejskie i wprowadzenie Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA) wpłyną także na ten rynek. W jaki sposób?

Czym jest AMLA?

AMLA, czyli unijny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, zacznie działać w połowie 2025 r. Ma przede wszystkim scentralizować nadzór nad obszarem AML, za który obecnie odpowiada wiele różnych jednostek w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Celem utworzenia nowego organu jest zwiększenie bezpieczeństwa na rynku, zmniejszenie ryzyka nielegalnych działań takich jak pranie pieniędzy i przeciwdziałanie terroryzmowi.

Nadzór nowego urzędu obejmie nie tylko tradycyjny rynek finansowy i kryptowalutowy, ale także sektor pozafinansowy. Do nowych regulacji będą musiały dostosować się więc m.in. kluby piłkarskie.

Urząd ma bezpośrednio nadzorować instytucje kredytowe i finansowe (w tym kryptowalutowe), jeśli zostaną uznane za ryzykowne lub będą działać w wielu krajach.

REKLAMA

Autopromocja

Jak AMLA wpłynie na rynek kryptowalut?

Nowe przepisy mogą zwiększyć transparentność. Firmy kryptowalutowe będą zobowiązane do stosowania należytej staranności – czyli do postępowania w sposób najbardziej poprawny i przejrzysty wobec klienta, który ma poczuć się bezpiecznie i pewnie.
Kolejny wymóg to zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań, co podniesie ogólne standardy bezpieczeństwa w branży i potencjalnie zmniejszy ryzyko prania pieniędzy.

Ze względu na to, że AMLA będzie działać centralnie, może wyeliminować ewentualne martwe punkty regulacyjne w poszczególnych krajach. Procedury dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy staną się jednolite dla wszystkich państw członkowskich, co zwiększy przejrzystość regulacyjną. 

Co to oznacza dla klientów firm z branży kryptowalutowej? Większe bezpieczeństwo i pewność, że ich środki są odpowiednio przechowywane. Ujednolicone regulacje sprawią także, że korzystanie z usług firm zlokalizowanych w różnych krajach stanie się łatwiejsze.

Niezależnie jednak od nowych przepisów warto wiedzieć, jak bezpiecznie działać w świecie kryptowalut, jak dbać o swoje dane i co zrobić, aby nie zostać nawet nieświadomie powiązanym z praniem pieniędzy. Wiele na ten temat mówi giełda Kanga w swojej kampanii edukacyjnej Nie Pie(p)rz.

Wyzwania dla rynku

Dostosowanie się do nowych przepisów generuje koszty. Mogą być one dość wysokie, zwłaszcza dla mniejszych firm. To zaś stwarza ryzyko problemów finansowych dla giełd kryptowalut i innych instytucji finansowych. 

Bardziej rygorystyczne regulacje stanowią też wyzwanie dla nowych inwestorów, którzy chcą wejść na rynek. Potencjalnie może to więc ograniczać rywalizację na rynku kryptowalut w Europie.

Użytkownicy kryptowalut, którzy często są zwolennikami transparentności i anonimowości, w nowych przepisach upatrują zagrożenia dla wartości, które im przyświecają. Bardziej szczegółowe weryfikacje KYC wzbudzają niepokój i obawę o poziom prywatności. 

Mimo że regulacje te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przede wszystkim dla klientów instytucji finansowych, mogą, przynajmniej początkowo, doprowadzić do wahań na rynku. Branża będzie musiała dostosować się do nowych wymagań, a to nie stanie się od razu.

Pojawiają się też głosy, że uwaga nowego organu, który skupi się na operacjach międzynarodowych, może skomplikować współpracę na tle globalnym i utrudnić legalne działania. Problematyczne może się okazać również dostosowanie zdecentralizowanego rynku kryptowalut do ram prawnych.

Rynek kryptowalut będzie stabilny i przejrzysty przy odpowiednim balansie między regulacjami a innowacjami. Jak nowe regulacje rzeczywiście wpłyną na bezpieczeństwo – okaże się z czasem.

Ewelina Skorupka

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA