REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?

AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?
AMLA a rynek kryptowalut. Czy nowy urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy poprawi bezpieczeństwo?

REKLAMA

REKLAMA

Pranie pieniędzy wciąż jest sporym problemem – aż 5 proc. PKB jest co roku zaangażowane w przestępstwa finansowe. W przypadku kryptowalut statystyki te wyglądają zgoła inaczej. Według danych z raportów takich jak Chainalysis waluty wirtualne to tylko kropla w morzu przestępczości finansowej. Mimo to, nowe przepisy europejskie i wprowadzenie Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA) wpłyną także na ten rynek. W jaki sposób?

Czym jest AMLA?

AMLA, czyli unijny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, zacznie działać w połowie 2025 r. Ma przede wszystkim scentralizować nadzór nad obszarem AML, za który obecnie odpowiada wiele różnych jednostek w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Celem utworzenia nowego organu jest zwiększenie bezpieczeństwa na rynku, zmniejszenie ryzyka nielegalnych działań takich jak pranie pieniędzy i przeciwdziałanie terroryzmowi.

Nadzór nowego urzędu obejmie nie tylko tradycyjny rynek finansowy i kryptowalutowy, ale także sektor pozafinansowy. Do nowych regulacji będą musiały dostosować się więc m.in. kluby piłkarskie.

Urząd ma bezpośrednio nadzorować instytucje kredytowe i finansowe (w tym kryptowalutowe), jeśli zostaną uznane za ryzykowne lub będą działać w wielu krajach.

REKLAMA

Autopromocja

Jak AMLA wpłynie na rynek kryptowalut?

Nowe przepisy mogą zwiększyć transparentność. Firmy kryptowalutowe będą zobowiązane do stosowania należytej staranności – czyli do postępowania w sposób najbardziej poprawny i przejrzysty wobec klienta, który ma poczuć się bezpiecznie i pewnie.
Kolejny wymóg to zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań, co podniesie ogólne standardy bezpieczeństwa w branży i potencjalnie zmniejszy ryzyko prania pieniędzy.

Ze względu na to, że AMLA będzie działać centralnie, może wyeliminować ewentualne martwe punkty regulacyjne w poszczególnych krajach. Procedury dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy staną się jednolite dla wszystkich państw członkowskich, co zwiększy przejrzystość regulacyjną. 

Co to oznacza dla klientów firm z branży kryptowalutowej? Większe bezpieczeństwo i pewność, że ich środki są odpowiednio przechowywane. Ujednolicone regulacje sprawią także, że korzystanie z usług firm zlokalizowanych w różnych krajach stanie się łatwiejsze.

Niezależnie jednak od nowych przepisów warto wiedzieć, jak bezpiecznie działać w świecie kryptowalut, jak dbać o swoje dane i co zrobić, aby nie zostać nawet nieświadomie powiązanym z praniem pieniędzy. Wiele na ten temat mówi giełda Kanga w swojej kampanii edukacyjnej Nie Pie(p)rz.

Wyzwania dla rynku

Dostosowanie się do nowych przepisów generuje koszty. Mogą być one dość wysokie, zwłaszcza dla mniejszych firm. To zaś stwarza ryzyko problemów finansowych dla giełd kryptowalut i innych instytucji finansowych. 

Bardziej rygorystyczne regulacje stanowią też wyzwanie dla nowych inwestorów, którzy chcą wejść na rynek. Potencjalnie może to więc ograniczać rywalizację na rynku kryptowalut w Europie.

Użytkownicy kryptowalut, którzy często są zwolennikami transparentności i anonimowości, w nowych przepisach upatrują zagrożenia dla wartości, które im przyświecają. Bardziej szczegółowe weryfikacje KYC wzbudzają niepokój i obawę o poziom prywatności. 

Mimo że regulacje te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przede wszystkim dla klientów instytucji finansowych, mogą, przynajmniej początkowo, doprowadzić do wahań na rynku. Branża będzie musiała dostosować się do nowych wymagań, a to nie stanie się od razu.

Pojawiają się też głosy, że uwaga nowego organu, który skupi się na operacjach międzynarodowych, może skomplikować współpracę na tle globalnym i utrudnić legalne działania. Problematyczne może się okazać również dostosowanie zdecentralizowanego rynku kryptowalut do ram prawnych.

Rynek kryptowalut będzie stabilny i przejrzysty przy odpowiednim balansie między regulacjami a innowacjami. Jak nowe regulacje rzeczywiście wpłyną na bezpieczeństwo – okaże się z czasem.

Ewelina Skorupka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA