REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny surowców – początek grudnia 2024 r. Miedź, ropa, złoto, srebro i … kakao

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Komentarz Ole Hansen, Dyrektora ds. strategii rynku surowców, Saxo
Komentarz Ole Hansen, Dyrektora ds. strategii rynku surowców, Saxo
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek surowców odnotował niewielkie spadki na początku grudnia 2024 r., na czele z malejącymi cenami gazu ziemnego. Najważniejszym wydarzeniem zeszłego tygodnia było spotkanie OPEC+, podczas którego podjęto decyzję o kolejnym opóźnieniu zwiększenia produkcji. Miedź zanotowała najlepszy tydzień od września, korzystając z optymizmu związanego z nowymi bodźcami gospodarczymi w Chinach. Srebro korzystało z silniejszych cen metali przemysłowych, co pozwoliło mu przewyższyć procentowe wyniki złota. Kakao powróciło do poziomu 10 000 USD, a kawa zmierza w kierunku kolejnego testu historycznego maksimum z 1977 roku. Publikujemy komentarz Ole Hansen, Dyrektora ds. strategii rynku surowców, Saxo.
rozwiń >

Rynek surowców 2024: I tydzień grudnia

Dynamika na rynku surowców nieco osłabła w pierwszym tygodniu grudnia. Jest to miesiąc, który tradycyjnie charakteryzuje się spowolnieniem aktywności w związku z okresem świątecznym i końcem roku. W tym czasie traderzy i inwestorzy zazwyczaj koncentrują się na zabezpieczeniu osiągniętych zysków i minimalizowaniu strat, co może powodować brak wyraźnego kierunku na rynku w oczekiwaniu na 2025 – rok, który ma przynieść zarówno znaczące ryzyka, jak i możliwości.

Indeks Bloomberg Commodity Total Return, który śledzi koszyk 24 głównych rynków futures obejmujących energię, metale i surowce rolne, spadł o 0,7% w ciągu tygodnia, co zmniejszyło jego roczną stopę zwrotu do 3,6%. Zyski w sektorze metali przemysłowych, zbóż i surowców miękkich zostały zrównoważone przez niemal 4% spadek w energii, który był spowodowany blisko 10-procentowym osłabieniem cen gazu ziemnego oraz spadkiem cen destylatów (oleju napędowego). Na poziomie poszczególnych surowców najlepiej radziły sobie kakao, pszenica, miedź i srebro, podczas gdy największe straty odnotowano w przypadku gazu ziemnego, oleju napędowego, platyny i złota.

REKLAMA

Autopromocja

OPEC i ropa naftowa

Głównym wydarzeniem tygodnia na rynku surowców było spotkanie OPEC+. Po dwóch wcześniejszych przesunięciach terminów, grupa zdecydowała się na dalsze opóźnienie zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Celem jest zminimalizowanie ryzyka spadków cen związanych z wprowadzeniem na rynek obecnie niepożądanych baryłek. Decyzja była podyktowana obawami o wysoką produkcję ze strony producentów spoza OPEC+ w przyszłym roku, co mogłoby prowadzić do znacznej nadwyżki podaży ropy na rynku i, z perspektywy OPEC, niepożądanych spadków cen. W krótkim terminie kombinacja czynników, takich jak groźba amerykańskich taryf celnych, podwyższona zdolność produkcyjna OPEC oraz rosnąca produkcja w innych krajach – w tym w USA, gdzie wydobycie osiągnęło rekordowe 13,5 miliona baryłek dziennie – zmniejsza prawdopodobieństwo wzrostu cen. 

Mimo to, wciąż istnieją pewne czynniki ryzyka związane z możliwymi wzrostami. Należą do nich potencjalne nowe sankcje administracji Trumpa wobec Iranu i Wenezueli, a także ryzyka geopolityczne wynikające z wojny Rosji z Ukrainą oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie. Propozycja nominowanego niedawno sekretarza skarbu Scotta Bessenta zwiększenia produkcji w USA o 3 miliony baryłek ekwiwalentu ropy do 2028 roku, prawdopodobnie skupi się na rozwoju produkcji gazu ziemnego i jego pochodnych. Jednak, przy cenach WTI poniżej 70 USD, motywacje do dalszego wydobycia pozostają ograniczone.

Kontrakty futures na ropę Brent i WTI poruszały się w wąskim zakresie przez ostatnie dwa lata, ponieważ OPEC skutecznie zarządzał zmiennością cen i wspierał je w okresie osłabionego popytu w Chinach. Wsparcie dla ropy Brent, jak wskazuje wykres, znajduje się w okolicach 70 USD za baryłkę, kolejne poziomy wsparcia to 65 USD za baryłkę, podczas gdy trend spadkowy z 2022 roku obecnie znajduje się w pobliżu 80 USD za baryłkę.

Sektor metali przemysłowych oraz miedź odradzają się po listopadowym spadku

Sektor metali przemysłowych zmierzał ku trzeciemu z rzędu tygodniowemu wzrostowi. Kontynuował odrabianie strat spowodowanych zapowiadanymi przez USA taryfami na import, szczególnie z Chin. Był to ruch, który mógłby zakłócić globalny handel i zmniejszyć popyt na metale przemysłowe. Miedź, która spadła o ponad 5% w ubiegłym miesiącu z powodu dodatkowych obaw związanych z potencjalnym spowolnieniem w transformacji energetycznej, odnotowała najlepszy tydzień od września. Jej cena solidnie wzrosła, oddalając się od kluczowych poziomów wsparcia, które były zagrożone. Wzrosty były wspierane przez dalszy spadek zapasów monitorowanych na giełdach, osiągających najniższy poziom od maja, szczególnie w Chinach. Były także wywołane optymizmem inwestorów związanym z zapowiedzią działań wspierających osłabioną gospodarkę Chin, które mogą zostać zatwierdzone podczas kluczowego spotkania w Pekinie w tym tygodniu.

Pomimo wspomnianych wyzwań, które mogą się pojawić w przyszłym roku, globalny trend w kierunku elektryfikacji trwa. Szczególnie widoczne jest to w Chinach, gdzie boom na pojazdy elektryczne i hybrydowe coraz wyraźniej sygnalizuje, że spowolnienie popytu na tradycyjne paliwa nastąpi wcześniej niż oczekiwano. W USA wzrost zapotrzebowania na energię ze strony centrów danych i sztucznej inteligencji przekształca krajobraz energetyczny. Po dwóch dekadach stabilnego zapotrzebowania na energię elektryczną, Amerykańska Administracja Energetyczna (EIA) prognozuje stałe roczne wzrosty do 2050 roku. Mają one być napędzane głównie przez te energochłonne branże. Oczekuje się, że ten wzrost zwiększy nie tylko popyt na gaz ziemny, ale także na metale przemysłowe takie jak miedź, która jest kluczowym materiałem do przewodzenia zwiększonych obciążeń elektrycznych.

Miedź wysokiej jakości, która znajduje się w trendzie wzrostowym od dołka z 2020 roku, zbliżyła się w zeszłym miesiącu do poziomu wsparcia w okolicach 4 USD za funt zanim odbiła się dzięki nowemu popytowi z Chin oraz transformacji energetycznej. Na ten moment, dopóki Chiny nie zapewnią dalszego wsparcia, cena prawdopodobnie pozostanie ograniczona do poziomu poniżej 4,35 USD za funt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Srebro przewyższa złoto dzięki powiązaniu z metalami przemysłowymi

Srebro, z 55-procentowym udziałem zastosowań w przemyśle, skorzystało na wzroście cen metali przemysłowych. Pozwoliło mu to przewyższyć złoto, jego szlachetny odpowiednik, które porusza się w wąskim zakresie i mimo że odnotowało niewielką stratę tygodniową, pozostaje dobrze wspierane w perspektywie 2025 roku. Oczekiwania dotyczące utrzymujących się globalnych niepewności napędzają popyt na złoto jako aktywo bezpiecznej przystani, wspierane przez niższe stopy procentowe i ciągły popyt ze strony banków centralnych. 
Choć prognozujemy, że złoto wznowi wzrost w przyszłym roku, zmierzając w stronę nowego rekordu na poziomie około 3 000 USD za uncję, srebro wydaje się mieć jeszcze lepsze perspektywy, dzięki znacznemu deficytowi rynkowemu w 2025 roku, napędzanemu przez rosnący popyt w elektronice, szczególnie w sektorze fotowoltaiki.

Po głębszej korekcie od października do listopada, nabywcy srebra powrócili po ustabilizowaniu wsparcia na poziomie 29,65 USD, co stanowi 0,618 korekcję ruchu wzrostowego od września do listopada. Obecnie jest to poziom, który był odrzucany dwukrotnie. Na razie opór na poziomie 31,65 USD pozostaje nieprzełamany, co jest warunkiem dalszego wzrostu i pełnego powrotu cen srebra.

Kakao osiągnęło poziom 10 000 USD; kawa celuje w rekord z 1977 roku

Wśród surowców o najlepszych wynikach znalazło się kakao, które wróciło do poziomu 10 000 USD za tonę, po tym jak na początku roku oscylowało wokół 4 000 USD. Wzrost ten wynika z prognoz wieloletniego strukturalnego deficytu podaży i popytu spowodowanego znacznym spadkiem produkcji w Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie — dwóch krajach odpowiadających za ponad połowę światowej produkcji kakao. Analitycy przewidują, że sezon 2024/25 przyniesie kolejny deficyt w czasie, gdy globalne zapasy są już na wyczerpaniu. 
Tymczasem kontrakty futures na kawę Arabica po gwałtownej korekcie wznowiły wzrost, a ceny zbliżyły się, lecz nie przełamały historycznego poziomu 3,3750 USD z 1977 roku. Ceny kawy pozostają wspierane przez zaostrzające się prognozy podaży w Brazylii, największym na świecie producencie Arabiki oraz w Wietnamie, głównym producencie Robusty. 

Pszenica wspierana przez skupienie uwagi na Rosji i Australii

Ostatni spadek cen kontraktów futures na pszenicę w Chicago i Paryżu, spowodowany perspektywą obfitych zapasów, został zatrzymany. Nastąpiło to, gdy dolar osłabł, a złe warunki upraw pszenicy ozimej w Rosji, połączone z nadmiernymi opadami deszczu w Australii – czynniki dotyczące dwóch głównych dostawców tego zboża – zwiększyły nadzieje na popyt eksportowy ze strony USA i Europy. 

Sektor rolny miał bardzo mieszany rok, z silnymi wzrostami cen kakao, kawy i soku pomarańczowego, które wynikały z koncentracji produkcji w regionach dotkniętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wzrosty były częściowo równoważone przez straty w kluczowych uprawach przy dużej podaży po kolejnym rekordowym roku produkcji na świecie.

Komentarz Ole Hansen, Dyrektora ds. strategii rynku surowców, Saxo
Saxo Bank jest platformą z duńską licencją bankową, która umożliwia inwestowanie na międzynarodowych rynkach kapitałowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

REKLAMA

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA