reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Zwrot wydatków za telefon i Internet dla wolontariusza

Zwrot wydatków za telefon i Internet dla wolontariusza

Wolontariusze wykonujący czynności na rzecz stowarzyszenia wykorzystują dla jego celów swoje prywatne telefony i Internet. Otrzymują z tego tytułu zwrot poniesionych przez nich wydatków. Czy należy ten zwrot wykazać w sporządzanych informacjach PIT-8?


Zwrot wydatków za używanie telefonu przez wolontariuszy do kwoty wynikającej z bilingu rozmów w sprawach stowarzyszenia jest zwolniony od podatku. Stanowisko takie reprezentuje większość organów podatkowych. Jeżeli chodzi zaś o zwrot wydatków za abonament, to jest on płacony niezależnie od tego, czy podatnik wykorzystuje go do celów stowarzyszenia, czy też nie. Dlatego ewentualny zwrot wydatków za abonament jest opodatkowany i należy go wykazać w PIT-8C. Dotyczy to również zwrotu wydatków w kwocie wyższej niż wynikająca z bilingu rozmów przeprowadzonych na rzecz stowarzyszenia.

Organizacje pozarządowe mają obowiązek zapewnić wolontariuszowi - na zasadach dotyczących pracowników - zwrot kosztów, które ponoszą oni, wykonując świadczenia na rzecz organizacji. W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazane zostały tylko niektóre rodzaje kosztów podlegających zwrotowi. A w art. 45 ust. 2 tej ustawy postanowiono, że organizacje pozarządowe mogą pokrywać także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz tych podmiotów - również na zasadach dotyczących pracowników, określonych w odrębnych przepisach.

Jeśli chodzi o stronę podatkową, to zwolnione od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Telefon w tym przypadku spełnia rolę narzędzia. Dlatego zwrot wydatków pracownikowi za używanie telefonu do wysokości wynikającej z bilingu rozmów dotyczących pracodawcy jest zwolniony od podatku.

Powyżej jest mowa o kosztach połączeń - i to tylko tych „służbowych”. Natomiast abonament jest płacony niezależnie od tego, czy podatnik korzysta z telefonu (czy Internetu) do celów pracodawcy, czy też nie. A zatem ewentualny zwrot wydatków za abonament czy zwrot w kwocie wyższej niż wynikająca z bilingu rozmów telefonicznych przeprowadzonych na rzecz pracodawcy podlega opodatkowaniu. Przychód taki należy wykazać w PIT-8C (informacja o przychodach z innych źródeł).

Zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 13 updof dotyczy pracowników. Powstaje zatem problem, czy zwolnienie to można zastosować również do wolontariuszy. Na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego wolontariusze mogą wykonywać - na zasadach określonych w tej ustawie - świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy, na rzecz organizacji pozarządowych w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego. Ponadto uprawnienia wolontariuszy w tym zakresie również należy odczytać jako uprawnienia „na zasadach dotyczących pracowników”. Zatem zwolnienie to powinno mieć zastosowanie także do nich.

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama